V tom, jak řešit vyostřenou situaci v kolonii Račín, nemají představitelé kroměřížské radnice jasno.

V tom, jak řešit vyostřenou situaci v kolonii Račín, nemají představitelé kroměřížské radnice jasno. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Oddělit Romy zdí? Vedení Kroměříže návrh bývalého starosty odmítá

  • 39
Potíže měst s romskými ghetty se dosud Kroměříži vyhýbaly. Teď se však vyostřila situace v kolonii Račín. Radnice sem totiž přestěhovala rodinu Lakatošových, která neplatila nájem v městském bytě. Bývalý starosta navrhuje lokalitu částečně oddělit od okolí. Současné starostce se to nelíbí.

V letním vedru venku pobíhají malé děti, dospělí postávají před domy nebo posedávají na zápraží.

"Kradou, dělají nepořádek, jsou hluční a perou se. Včera tam zase byli policajti," zlobí se žena, která bydlí v kroměřížské části Račín hned vedle nich. Jméno říct nechce.

"Tamní starousedlíci jsou ale slušní, když přijdou do obchodu, jejich děti pozdraví," potvrzuje, že problémy nastaly až zhruba před dvěma měsíci, kdy se na Račín přistěhovali noví obyvatelé.

Rodinu Lakatošových sem přesídlila radnice poté, co neplatili nájem v městském bytě v Rostislavově ulici. Od té doby si lidé stěžují na nepořádek kolem kontejnerů tříděného odpadu nebo děti chodící do předzahrádek okolních domů.

Situací už se zabývají i místní politici. Náměstek šéfa Technických služeb a bývalý starosta města Petr Sedláček z ODS dokonce navrhuje lokalitu částečně oddělit od rodinných domů zdí.

"Je to jedna z variant. Jako byla zeď v Matiční, tak by byla v Račíně. Už tam plot je, ale není to dostatečná zábrana," tvrdí Sedláček.

Jeho stranická kolegyně a současná starostka Daniela Hebnarová to však nepovažuje za šťastné řešení.

"Atmosféra v zemi je taková, že majorita má pocit, že některé věci je potřeba vzít do vlastních rukou, což není nejvhodnější řešení," řekla poté, co kvůli rostoucím stížnostem před dvěma týdny navštívila lokalitu spolu se Sedláčkem a radním Markem Šindlerem z ČSSD.

V noci je klid, tvrdí Romové

Město spolu se státní i městskou policií přijalo bezpečnostní opatření, do řešení se však také snaží zapojit samotné Romy a nevládní organizace.

"Neradi bychom přistupovali k nějakým radikálním opatřením a věřím, že se nám podaří situaci zvládnout pomocí komunikace," doufá Hebnarová.

Z reakcí místních Romů je poznat, že problémy s chováním si nepřipouštějí. "Slavily se tu křtiny do 14 hodin. Chcete jim to zakázat? Zkuste sem někdy tajně přijet po desáté večer. Uvidíte, že tady je klid," odmítají, že by oni nebo noví spolubydlící porušovali vyhlášku města.

"Před třemi týdny tady strážníci řešili tři případy. Jeden kvůli narušování občanského soužití, dva výjezdy se týkaly nahlášení rušení nočního klidu, tedy po 22. hodině. To se ale nepotvrdilo," řekl mluvčí města Pavel Zrna.

Ticho přes den? To nechtěli ani v kriminále

MF DNES kontaktovala i rodinu Lakatošových, na jejichž adresu míří nejvíce připomínek.

"Policajti přijeli se psem, děcka se jich bála. Mám za sebou dvacet let kriminálu, ale ani tam mi neříkali, ať jsem přes den zticha. Toto je rasismus!" zlobí se paní Lakatošová (křestní jméno zveřejnit nechce). A mluví opravdu nahlas.

"Ale po desáté su ticho," dušuje se. Pak vezme reportéra za ruku. "Pojďte se podívat, jestli mám doma bordel."

Nemá. V naklizeném 2+1 sedí početná rodina a nabídne hostovi minerálku.

Že by vyhazovali odpad, který do kontejnerů nepatří, to odmítají i ostatní Romové. Stejně jako tvrzení, že se perou.

"Sestěhovat nás tolik dohromady není dobré"

Městská policie uznává, že lokalitě věnuje "zvýšený dohled" a občas s sebou bere psa. Cíleně to však prý nedělá.

"Naopak, přítomnost psů ve větší míře by mohla být vnímána jako provokace, což by situaci určitě nepomohlo," tlumočí stanovisko strážníků mluvčí Zrna.

Podle romského správce lokality (ani on nechce říct své jméno) se zhoršily vztahy i uvnitř komunity samotné.

"Nedělá dobře, když je nás tolik pohromadě," potvrzuje přistěhovaný pan Lakatoš. "Nemám problémy se zákonem, nejsem tady v kriminále, jsem svobodná osoba. Stěhuju se zpátky," říká odhodlaně.

Romský správce je z nové situace zjevně nešťastný. "Kde si mají ty děcka hrát?" ukazuje na prašnou kamenitou cestu a úzký kout s jedinou odrbanou houpačkou. "My tu cestu klidně spravíme sami," nabízí radnici řešení.

Sedláček však tvrdí, že proti větším investicím do lokality by se ozvaly protesty. Nápad postavit za řadou kumbálů zeď romský správce nedokáže pochopit.

"Však tam je plot," diví se a dodává: "Bojím se, aby se něco nestalo. Kdybych tady posledně nebyl, mohlo to dopadnout špatně," vzpomíná na návštěvu strážníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue