Probíhá poslední bitva o Tikrít

  • 199
Příslušníci americké námořní pěchoty podporovaní tanky nyní svádějí boje s iráckými silami na jižním předměstí Tikrítu, rodiště Saddáma Husajna. Všechna ostatní důležitá města jsou už v rukách spojenců. Američané zahájili útok v Tikrítu v neděli odpoledne. Jde o velmi důležitý útok, do něhož byly nasazeny také bojové vrtulníky Cobra.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž
VÁLEČNÁ KRONIKA
interaktivní animace

Američané do boje nasadili velký počet bojových vrtulníků Cobra a nad oblastí přelétávají i stíhačky F-18.  Americká pěchota údajně už předtím sváděla boje s iráckými jednotkami v dané oblasti.

Ráno se odehrály dvě důležité bitvy, řekl dnes Matthew Fisher z listu National Post zpravodajské stanici CNN a upřesnil, že v nich bylo zabito kolem 15 Iráčanů, ale žádný americký voják: "Americké letectvo zasáhlo pět jedoucích iráckých tanků."

Američané a Britové se zároveň snaží kontrolovat anarchii a plenění, které vypukly po pádu režimu. Americké velení oznámilo, že v Bagdádu začaly dohlížet na pořádek ve městě společné americko-irácké hlídky.

Šéf vrchního velení amerických sil generál Tommy Franks uvedl, že vedoucí iráčtí představitelé byli zajati při pokusu utéci z Iráku a nyní jsou zadržováni na západě země. Nesdělil však jména ani hodnosti zadržených iráckých činitelů.

Příslušníci americké námořní pěchoty v Iráku objevili pět barelů obsahujících podle laboratorních analýz chemickou látku. Podle agentury AFP to dnes oznámili američtí důstojníci, kteří tak vyvrátili původní informaci o údajném nálezu 278 dělostřeleckých granátů obsahujících chemickou látku.

Tikrít se zpočátku nebránil
Do severoiráckého města Tikrít, rodiště Saddáma Husajna, v neděli dorazily z Bagdádu jednotky námořní pěchoty USA.

Zpočátku nenarazily na žádný odpor. Tikrít je posledním významným městem, kreré dosud není pod kontrolou koaličních sil.

Podél silnic stojí rozbitá děla a tanky. "Neviděl jsem v posledních hodinách vysílání jediný symbol úřední moci," upozornil Brent Sadler, reportér CNN.

Vojenská stanoviště před Tikrítem, který leží 170 kilometrů severně od Bagdádu, působila opuštěným dojmem, když ale vjel dopoledne do města konvoj štábu televize CNN, donutila ho střelba odjet.

Nikdo nebyl zraněn, pouze jedno vozidlo zasáhlo několik kulek.

Jeden z místních obyvatel řekl, že Američané jednají s Iráčany o kapitulaci Tikrítu.

AFP tvrdí, že silnice mezi Tikrítem a severně od něho ležícím Mosulem je otevřená, nicméně není bezpečná.

Spojenci našli ztracené vojáky
Koaliční jednotky našly jižně od Bagdádu sedm amerických vojáků, které Iráčané drželi v zajetí. Je mezi nimi žena, afroameričanka a dva piloti zříceného vrtulníku.
Spojenci dopravili nalezené vojáky do nemocnice. Podle velitele operace Tommy Frankse vypadají zdraví.

Sedm vojáků bylo ihned vrtulníkem dopraveno na ambulanci v blízkosti města Bagdád. Po příletu na letiště pět vojáků rychle vystoupilo, zbývající dva však z helikoptéry vyšli velmi pomalu. Podle všeho utrpěli lehčí zranění.

Mezi nalezenými vojáky, které Iráčané drželi v zajetí od 23. března, je žena a dva piloti vojenského vrtulníku Apache, který se zřítil v ten samý den.

Obyvatelé mají podmínky

V samotném Tikrítu panuje napětí. Civilisté, kteří se podle svých slov vyzbrojili na ochranu před rabováním, jsou prý ochotni se vzdát americkým jednotkám, pokud je nebudou doprovázet síly opozice.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Interaktivní válečná kronika

Co zbývá?
Začala poslední bitva o Tikrít

Co je se Saddámem?
Saddám může být mrtvý, zaslechla rozvědka

Rabování v ulicích
Irácká města ovládla anarchie

Britové stahují první vojáky
USA: Saddámův režim skončil, boj nekončí

Spojenci se báli útoku
Američtí vojáci omylem zabili dvě děti

Jak žijí Iráčané
Děti při hře mrzačí nevybuchlá munice

Komentář
Bitva vyhraná, válka pokračuje

Spojenci
Z letadlové lodi míří vojačky do porodnice

Strategie
Kde jsou Republikánské gardy?

WWW
Na internetu se bojuje o Saddáma

Válečný deník
Den 23: Na Tikrít

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * foto * pozadí krize

Podle těchto lidí velká část ze stotisícové populace město opustila. Novináře požádali, aby vyřídili, že jsou ochotni se vzdát. Tikrít se bránit nebude, Američané mohou přijít, ale bez opozice, Kurdů a šíitů.

Někteří zástupci vojenského velení se domnívají, že by se mohl v Tikrítu ukrývat Saddám Husajn a někteří z jeho nejbližších poradců. Jiní jsou přesvědčeni, že diktátor byl těžce zraněn nebo zabit při leteckém bombardování Bagdádu v minulém týdnu.

Některá západní média spekulují, že nejvyšší vůdcové padlého iráckého režimu mohli uprchnout do sousední Sýrie. Washington už Damašek varoval, aby jim ani "teroristům" útočiště neposkytoval.

Mubarak: Hrozí občanská válka
Egyptský prezident Husní Mubarak varoval před možností, že v Iráku vypukne občanská válka. Budou proti sobě stát sunnitští a šíitští muslimové, stranou nezůstanou ani Kurdové, kteří dlouho trpěli pod Saddámovou knutou.

Šíité tvoří v Iráku 60 procent z 26miliónové populace, avšak nikdy se nepodíleli na vládě.

První náznaky náboženského napětí se už objevili například ve středoiráckém Nadžafu, kde ozbrojenci z radikální skupiny Džimáate Sadr-Saní, v jejímž čele stojí 22letý syn někdejší duchovního vůdce v Iráku Muktada Sadr, obklíčili dům nejvyššího šíitského duchovního ajatolláha Alího Sistaního.

Chtějí, aby do 48 hodin opustil Irák. V opačném případě hodlají na dům zaútočit.

Kuvajtský ajatolláh upozornil, že v Nadžafu panuje naprostý teror. Radikálové požadují odchod ještě dvou dalších ajatolláhů. "Pro Nadžaf to je největší katastrofa," prohlásil Abulkásim Dibadží.

Nadžaf je jedním z nejposvátnějších míst šíitské větve islámu. Je zde pochován zeť proroka Muhammada a čtvrtý chalífa Alí.

I v dalších oblastech, které už kontroluje americká armáda, panuje dosud napětí. Po několika dnech nekontrolovaného rabování se vojáci snaží obnovit pořádek v hlavním městě.

V Bagdádu stále není klid
V noci městem procházely americké hlídky, aby zjednaly klid po čtyřech dnech bezuzdného rabování. Obyvatelé vyplenili paláce Saddáma Husajna, budovy ministerstev apod. Neušetřili ani nemocnice a podobná zařízení a oběťmi se stali i nevinní obyvatelé a jejich majetek.

Američané se v Bagdádu snaží mobilizovat irácké dobrovolníky, kteří by pomohli obnovit ve městě normální život. Sepisují seznamy lidí, kteří by pracovali zejména na zajištění dodávek elektřiny, vody a také bezpečnosti.

Od 4. dubna je hlavní město bez elektřiny, většina obyvatel také nemá vodu a telefonní spojení. Policisté zmizeli z ulic, když se v nich objevili první koaliční vojáci o tři dny později.

Hromadná doprava nefunguje. Nefungují vyrabované nemocnice a na ulicích se hromadí těla lidí zabitých v posledních dnech při potyčkách mezi americkými vojáky a iráckými bojovníky.

Dobrovolníci v chirurgických maskách a gumových rukavicích a zástěrách se je snaží přepravit do nemocnic k identifikaci a pak je další dobrovolníci ihned pohřbívají.

,

Nejlepší videa na Revue