Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl | foto: ČTK

Pro zmrzlinovou dotaci pro svou ženu hlasoval i náměstek Joukl

  • 38
Když krajští radní na Vysočině loni schvalovali desetimilionový balík dotací, byla mezi uchazeči i cukrárna manželky náměstka hejtmana Libora Joukla. Ten na tuto skutečnost "opomněl" upozornit a pro dotace zvedl ruku. Podle právníka z Transparency International to je jasný střet zájmů.

Vloni putovala do cukrárny Fontána - Váš sladký svět v Přibyslavi, kterou vede žena náměstka hejtmana Libora Joukla, krajská dotace na zmrzlinový stroj. Joukl byl přitom sám až do roku 2009 i spolumajitelem firmy.

Při rozhodování o přidělení dotace byl Joukl i členem grantové komise, která žádost o granty posuzovala. Ze závěrečného jednání komise se nakonec omluvil a v pondělí se tak v tiskovém prohlášení hájil, že se tím ničeho nedopustil.

Cukrárna Fontána - Váš sladký svět na náměstí v Přibyslavi, kterou vede manželka náměstka hejtmana Libora Joukla.

Současný náměstek hejtmana Libor Joukl ještě coby podnikatel ve své cukrárně. Tu nyní vede jeho žena.

"Kdykoli, kdy jsem byl zastupitelstvem kraje jmenován do řídícího výboru a byl projednáván jakýkoli projekt, kde bych mohl být i nepřímo spojován s takovým projektem, vždy jsem na to upozornil při zasedání," uvedl Joukl.

Na osobní zájem musí minimálně upozornit, míní právník

Jenže jako radní loni toto pravidlo "opomněl". Po vyhodnocení žádostí o dotace grantovou komisí celý balík schvalovali v polovině června krajští radní. V seznamu ke schválení figurovala právě i podpora 142 500 korun přibyslavské cukrárně. A Joukl, coby radní kraje, pro udělení grantu hlasoval.

"Je spousta věcí, které jsou hromadné, a jak jinak by bylo možné o těchto věcech hlasovat," reagoval Joukl na dotaz, proč se jako radní kraje nevzdal hlasování.

"Pokud před hlasováním samotným neupozornil na to, že v té věci je osobní zájem, došlo ke střetu zájmů. Hlasovat sice může, ale minimálně na tuto skutečnost musí upozornit," reagoval právník nevládní protikorupční organizace Transparency International Petr Leyer.

Jenže pokud by Joukl oznámil svou zaujatost, musel by o tom být uveden záznam z jednání rady. V tom však pouze stojí, že se omluvil hejtman Jiří Běhounek a při hlasování o samotných dotacích se pak omluvil radní Tomáš Škaryd. Sedm dalších radních, včetně Joukla, balík dotací podpořili.

"Pokud v zápise střet zájmů uveden není, pravděpodobně jej hlasující neoznámil," dodal právník Transparency International Leyer.

Nicméně pokud politik takovou věc před hlasováním ohlásí, tak mu podle Leyera zákon hlasování v takové věci neupírá. "Musí být v zápise ale jasně řečeno, že osobní zájem v té věci je," dodal Leyer.

Dotace by prošly i bez Jouklova hlasu

Podle něj ovšem takovým chováním politik vkládá do hry své jméno. "Bylo by lepší, kdyby se v podobném případě politik hlasování zdržel, tímto dává do hry svoji politickou důvěru. V případě, že se z toho stane takováto kauza, je politická odpovědnost v takovém případě silná," upozornil Leyer.

I podle krajského radního Škaryda musí být podobné skutečnosti, jako je možný střet zájmů, uvedeny v zápise. Systém schvalování ale hájí. "Žádosti radní schvalovali v jednom bloku, ne jednotlivě. Pokud by nehlasoval, nehlasoval by pro nikoho," nevidí v hlasování Joukla problém Škaryd.

Přitom ale ani absence Joukla při hlasování o schválení grantů by jejich odsouhlasení radou neohrozila - pořád by jej podpořilo šest z celkem devíti radních. "Výsledek rozhodnutí by to neovlivnilo, pro schválení je při hlasování nutná nadpoloviční většina radních " dodal Škaryd.

Cukrárna byla v čerpání krajských dotací úspěšná i v předchozích letech, od roku 2007 čerpala na dotacích z rozpočtu kraje prostřednictvím fondu pro podporu podnikatelů už 592 tisíc korun (více zde).

Náměstek Joukl se k věci nechtěl telefonicky příliš vyjadřovat a vyžádal si zaslání podkladů k vyjádření e-mailem. Slíbil odpovědět v dalších dnech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video