Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pro závislé nejsou peníze. Stát na ně zapomněl

  • 154
Stát měl vyplatit organizacím, které pracují s drogově závislými, před čtyřmi měsíci na dotacích 81 milionů. Peníze ale dosud nepřišly. Pokud jim budou chybět i za několik týdnů, budou muset některá protidrogová centra zavřít. Už nyní pozastavují mzdy zaměstnancům, omezují služby a dochází jim peníze například na výměny injekčních stříkaček.

Peníze se zdržely přímo na Úřadu vlády a tento výpadek může podle pracovníků center pocítit více lidí než jen drogově závislí.

"Za chvíli nebudeme mít peníze na výměnu injekčních stříkaček, což může znamenat riziko, že se začnou šířit nákazy,“ říká Ondřej Sklenář ze sdružení Progressive. Závislí lidé přemýšlejí podle pracovníků center jinak – když v centru nic nedostanou, příště nepřijdou a získat zpět jejich důvěru je těžké.

Dotace nejprve zastavil neplánovaný audit, pak přišly administrativní průtahy. "Doufám, že do konce července peníze budou,“ říká národní protidrogový koordinátor a zároveň ředitel sekce protidrogové politiky Úřadu vlády Jindřich Vobořil. Na úřad nastoupil před třemi týdny z pozice šéfa neziskové organizace Podané ruce. Problém tak zná i z druhé strany – centra pozastavují mzdy zaměstnancům, omezují služby.

"Nastoupil jsem s tím, že peníze budou do 12. července, tedy před termínem výplat mezd. To se kvůli administrativním průtahům nepovedlo a mě to mrzí, protože někteří lidé odjeli na dovolené bez výplaty,“ podotýká Vobořil.

Některá zařízení už si vytvářejí katastrofické plány. Olomoucké P-centrum, které vede protidrogovou poradnu a poskytuje následnou péči, vydrží nejdéle do září. "Pak budeme asi muset zavřít,“ uvažuje ředitelka Dagmar Krutilová. V případě P-centra je výpadek dva miliony. Šetří se na papíru do tiskárny, ale i na testech, které určují přítomnost drogy v těle. Ty někdy žádají například soudy, někdy si tak testuje klienty i samo centrum.

Česká cesta na východ

Protidrogová centra jsou v Česku financována především z dotací. Jindřich Vobořil systém označuje jako "skanzen východní Evropy“. Ani za 20 let se ho nepodařilo vyměnit za granty, tendry nebo financování přes zákon o sociálních službách. Na dnešní dotace centra nemají právní nárok, a pokud jim nepřijdou, nemohou nic dělat.

Centra se hájí tím, že jejich podpora šetří společnosti peníze. Podle jejich analýz klesají náklady na léčbu, policii, soudy či vězení čtyřikrát až pětkrát, pokud se závislý začne včas léčit. "Když tedy nevyplatíme sto milionů, je ekonomická ztráta pět set milionů,“ dodává protidrogový koordinátor.

"Pokud by to trvalo déle, situace by se zhoršovala. Příkladem je Ukrajina, kde vláda na boj proti drogám nedala nic. Mají obrovský problém například s AIDS,“ upozornil zakladatel centra Drop In Ivan Douda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video