Charles Taylor před zvláštním soudem v Haagu (13. července 2009)

Charles Taylor před zvláštním soudem v Haagu (13. července 2009) | foto: Reuters

Pro Sierru Leone jsem chtěl mír, hájil se liberijský exprezident v Haagu

  • 1
Bývalý liberijský prezident Charles Taylor poprvé vystoupil se svou obhajobou před zvláštním soudem v Haagu. Zpovídá se z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Sieře Leone. Obvinění jsou podle něj založena na dezinformacích, lžích a pověstech. Pro Sierru Leone chtěl prý mír.

Prokurátoři viní Taylora, že během občanské války v Sieře Leone v letech 1991 až 2002 vedl a vyzbrojoval povstalce, aby dostal pod kontrolu tamní diamantové doly. Jedenáct bodů obžaloby zahrnuje zločiny vražd, mučení, znásilňování, sexuálního zotročování a rekrutování dětských vojáků.

Někdejší prezident Libérie všechna obvinění odmítl jako "falešná a zákeřná". "Je celkem neuvěřitelné, že by se objevila taková označení mé osoby," odpověděl před soudem na otázku svého obhájce, co říká na obvinění z vražd a znásilnění. Dodal, že obžaloba je založena na "dezinformacích, mylných informacích, lžích a pověstech".

Prohlásil, že do Sierry Leone chtěl přinést mír. "Jsem otec 14 dětí a vnuků. S láskou pro lidskost jsem bojoval celý život za to, co bylo podle mě správné v zájmu spravedlnosti a fair play."

Obětmi vzbouřenců RUF v Sierra Leone byly často i děti.

Oběťmi vzbouřenců RUF v Sieře Leone byly často i děti.

Jednašedesátiletý exprezident dále popřel, že byl zapojen do zvěrstev, které mají na svědomí rebelové z Jednotné revoluční fronty (RUF), jež byla pověstná svou brutalitou a hlavně odsekáváním končetin civilistům. A odmítl obvinění, že zásoboval RUF zbraněmi výměnou za diamanty ze Sierry Leone.

Právníci založili obhajobu na tvrzení, že Charles Taylor působil v Sieře Leone jako mírotvorce. Obhájce Courtenay Griffiths soudu řekl, že obžaloba nemá žádné důkazy o Taylorových válečných zločinech.

Prokurátoři ale už před několika měsíci předvolali 91 svědků, kteří u zvláštního soudu pro Sierru Leone poměrně barvitě popisovali amputace, vraždy dětí a kanibalismus, uvedla BBC na svých webových stránkách.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Konflikt v Sieře Leone je označován za jednu z nekrvavějších válek v moderních dějinách Afriky. Rebelové z Jednotné revoluční fronty (RUF) v letech 1991-2001 připravili o život na 120 tisíc lidí, některé odhady hovoří až o půlmilionu obětí. Statisíce dalších zmrzačili. Některých z nejhorších zločinů se dopouštěli dětští vojáci, kteří dostávali drogy, aby si nepřipouštěli hrůznost toho, co dělají.

Zvláštní soud pro válečné zločiny v Sieře Leone už v dubnu odsoudil tři vedoucí povstalce z Jednotné revoluční fronty k 25 až 52 letům za mřížemi. Tribunál je usvědčil z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Velitelé RUF byli odsouzeni mimo jiné za útoky na mírové jednotky, za rekrutování dětských vojáků a za zakládání nucených manželství. - přečtěte si Sekali lidem končetiny, řekl soud v Sieře Leone a poslal rebely za mříže

Taylor byl v roce 2003 přinucen odejít do exilu a o tři roky později byl zatčen v Nigérii a dopraven do Haagu. Tam bylo jednání zvláštního mezinárodního tribunálu pro Sierru Leone přeloženo ze sierraleonské metropole Freetownu, kde se mělo původně konat. Panovaly totiž obavy, že proces ve Freetownu by mohl mít na oblast destabilizační vliv. Taylor je první šéf afrického státu, který stanul před mezinárodním soudem.

Strýček Charlie

Charles Taylor, zvaný svými odpůrci ironicky "Strýček Charlie", se stal prezidentem Libérie v roce 1997, z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti v Sieře Leone byl obviněn v roce 2003.
Je mu kladena za vinu také většina prolité krve v Libérii, a to do roku 2003. Když jeho krutovláda skončila, zanechal po sobě zničenou zemi, statisíce uprchlíků, hlad, zdivočelé ozbrojené děti střílející na každého, kdo jim odepřel jídlo a zábavu. Přitom zpočátku do něj Západ vkládal naděje jako do málokterého afrického politika.
Proslýchá se, že Taylorovi muži se rádi chlubili tím, že pojídají srdce zabitých nepřátel. Svá bojová stanoviště si "zdobili" lidskými vnitřnostmi. Párali břicha těhotných žen a sázeli se o pohlaví dětí, které ženy nosily uvnitř. Jejich šéf prý řádění často zálibně přihlížel.
Jeho otec byl Američan, matka Liberijka. Rodině se nevedlo špatně, a tak ho poslala studovat ekonomii do USA. Do Libérie se vrátil v roce 1980 a stal se pravou rukou exčlena amerických zelených baretů Samuela Doea, který se dostal k moci pučem.
O deset let později se Taylor se svým šéfem vypořádal po svém: poslal na něj psychopatického zabijáka, který ho umučil k smrti a z popravy pořídil videozáznam. Podobnými metodami pak Libérii vládl.

(Zdroj: MF DNES)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video