Pochod Prague Pride na Čechově mostě (16. července 2014)

Pochod Prague Pride na Čechově mostě (16. července 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Pro osvojení dítěte v homosexuálním páru má být nutný souhlas rodičů

  • 379
Pětadvacet poslanců ze šesti stran zastoupených ve sněmovně, s výjimkou KDU-ČSL, předložilo oficiálně návrh, který by dal gayům a lesbám žijícím v registrovaném partnerství šanci osvojit si dítě druhého z partnerů. Předkladatelé zákonu zdůraznili, že když bude mít dítě v rodném listě oba biologické rodiče, byl by k osvojení nutný souhlas obou.

„Není to proto, abychom otupili výhrady k tomu zákonu, ale aby to bylo stejné jako u osvojení v manželství,“ řekla iDNES.cz jedna z autorek zákona, poslankyně Radka Maxová z klubu hnutí ANO. Právě ona se v létě jako první ujala iniciativy u návrhu, na němž záleží gayům a lesbám. (více zde)

Jak by to tedy prakticky vypadalo, pokud zákon projde? Například žena se rozvede s mužem a soud jí svěří do výchovy dítě. Ona pak uzavře registrované partnerství s jinou ženou a rozhodnou se, že dítě si bude chtít osvojit i partnerka. Nutný k tomu bude souhlas biologického otce dítěte. Zrcadlově opačně i u páru dvou gayů, pokud se jeden z nich bude starat o dítě z heterosexuálního vztahu. Jeho partner si bude moci dítě osvojit jen tehdy, když k tomu dá souhlas matka.

„V případě, že se jedná o dítě, jemuž je více, než dvanáct let, bude mít i ono právo říci, zda s tím souhlasí, nebo ne,“ uvedla pro iDNES.cz Jana Černochová z ODS, další z poslanců, kteří jsou pod návrhem podepsáni. Zdůraznila, že již nyní existují páry stejného pohlaví, které vychovávají dítě, takže jde podle ní o legalizaci stavu, který již de facto existuje, aby byl legální i de iure. Podobná pravidla, jak dodala, platí i v řadě dalších zemí Evropy, například v Německu, ale i v konzervativnějším Španělsku.

„Nepůjde o osvojení dítěte z náhradní ústavní péče, které je právně volné, ale o osvojení dítěte, které ve stejnopohlavní rodině žije, partnerem jeho rodiče,“ napsali předkladatelé návrhu, mezi nimiž jsou dva poslanci ČSSD, TOP 09, ODS a KSČM, tři poslanci Úsvitu a 14 poslanců ANO. „Záměrem bylo, aby pod tím byli podepsáni vždy alespoň dva poslanci z každé strany. Bohužel u lidovců se to nepovedlo,“ uvedla v pátek Maxová.

Exkluzivitu ve společnosti by měla mít rodina, řekl Bělobrádek

Lidovci jsou odpůrci jak osvojování dětí páry gayů či leseb, tak samotného registrovanému partnerství. Když v srpnu Prahou pochodovali účastníci pochodu Prague Pride, vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se zúčastnil pochodu na Podporu rodiny, organizovaného Mladými křesťanskými demokraty. „Exkluzivitu ve společnosti by měla mít rodina. Manželství pro mě není jenom cár papíru,“ řekl Bělobrádek.

Šéf Mladých křesťanských demokratů Petr Jurčík se dokonce v rozhovoru pro iDNES.cz přimlouval za to, aby lidovci spor o tento zákon postavili tak, že nesmí projít, aby to neohrožovalo vládu. (rozhovor najdete zde) Takto vyhrotit to ale podle informací iDNES.cz Bělobrádek nechce.

„Náš názor je konstantní, pro výchovu dětí je nejlepší řešení, když rodinu tvoří muž a žena. Dobře si pamatuji, že když se přijímal zákon o registrovaném partnerství, bylo zdůrazňováno, že nepůjde o děti. Překvapuje mě, že je tomu věnována taková pozornost, větší než tradiční rodině soužití muže a ženy,“ uvedl v pátek šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

I když jsou pod zákonem podepsáni poslanci všech ostatních stran, v každé z nich jsou i silní odpůrci tohoto návrhu, takže zdaleka není jisté, že se ho těm, kdo chtějí gayům a lesbám vyjít vstříc, podaří prosadit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video