Vlevo promoční prsten padesátky absolventů olomoucké univerzity, vpravo promoční prsten dědy Milana Sovy. Jeho zdědění přivedlo mladého lékaře na myšlenku zapomenutou tradici obnovit.

Vlevo promoční prsten padesátky absolventů olomoucké univerzity, vpravo promoční prsten dědy Milana Sovy. Jeho zdědění přivedlo mladého lékaře na myšlenku zapomenutou tradici obnovit. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pro komunisty byl promoční prsten přežitek, teď tradici oživil student

  • 57
Dvaapadesát studentů olomoucké Univerzity Palackého letos vzkřísilo zapomenutou tradici. K promoci si nechali vyrobit speciální prsteny. Šlo o nápad jednoho z nich, kterého k tomu inspirovalo zdědění zlatého promočního prstenu po dědovi.

"Po svém dědečkovi jsem zdědil zlatý promoční prsten a chtěl jsem také takový," začíná své vyprávění Milan Sova, čerstvý absolvent olomoucké lékařské fakulty. Právě díky němu se na Univerzitu Palackého může vrátit desítky let zapomenutá tradice, kdy studenti vysokých škol po závěrečných zkouškách kromě diplomů získali také promoční prsteny.

Letos si je na zakázku nechalo v Olomouci z ryzího stříbra vyrobit 52 z nich. Místní zlatníky ovšem jejich přání zprvu zaskočilo. "Neměli zkušenosti s takovou objednávkou, nejprve mi nedokázali vůbec vyčíslit, kolik by prsten podle mého návrhu stál," popisuje Sova, který nakonec v jednom zlatnictví v centru Olomouce uspěl, a nechal zde přes pět desítek prstenů na míru vyrobit.

Právě tolik ze zhruba 120 lidí v Sovově ročníku na jeho nabídku inspirovanou dědictvím po dědečkovi kývlo. "Ten sice na konci čtyřicátých let k diplomu na brněnské univerzitě dostal zlatý prsten se zasazeným kamenem, ale takový by každého z nás vyšel na pět až deset tisíc korun," vysvětlil určitý rozdíl mezi zděděným a současným prstenem mladý lékař.

Promoční prsten, který si nechala vyrobit padesátka studentů olomoucké
Promoční prsten, který si nechala vyrobit padesátka studentů olomoucké
Promoční prsten, který si nechala vyrobit padesátka studentů olomoucké

Promoční prsten, který si nechala vyrobit padesátka studentů olomoucké Univerzity Palackého. Vzkřísili tak tradici, která se během komunismu vytratila. foto: Petr Janeček, MF DNES

Ten tedy nyní občas na ruce nosí stříbrný šperk, v němž je vyraženo logo Univerzity Palackého, jeho monogram a také symbol lékařů - Aeskulapova hůl ovinutá hadem.

O prsten mají zájem i studenti nižších ročníků

"Velice příjemně mě překvapilo, kolik lidí z nižších ročníků o prsteny rovněž projevilo zájem. Uvidíme, zda si také něco podobného nechají vyrobit," doplňuje Sova s tím, že v českých zemích bývaly promoční prsteny běžné od dob Rakouska-Uherska až do nástupu komunistického režimu. Ten je označil za přežitek.

Nápadem mladého lékaře se již zabývali také lidé ve vedení univerzity, jejíž absolventi by se v budoucnu kromě prstenů mohli pyšnit také památečními jehlicemi do kravat či přívěsky.

"Těch možností je určitě více. Ne všechny absolventky by si například vybraly poměrně masivní prsten," uvedla proděkanka olomoucké lékařské fakulty Eliška Sovová. "Jednala jsem o tom s panem prorektorem, vše je prozatím otevřené. Prsteny by se ale mohly objevit také na ostatních fakultách."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video