Možným útokem v Sýrii zahraniční vojska riskují, myslí si někteří armádní experti. Ilustrační snímek

Možným útokem v Sýrii zahraniční vojska riskují, myslí si někteří armádní experti. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Pro a proti zásahu v Sýrii: zastrašení Asada i strach z civilních obětí

  • 63
Nestálá situace v Sýrii v posledních dnech eskaluje. Množí se spekulace o použití chemických zbraní armádou Bašára Asada, na což reagují zahraniční velmoci. Možný vojenský zásah v Sýrii už schvalují Spojené státy i Francie. Jaké jsou pro a proti možné vojenské intervence ze zahraničí, shrnul bezpečnostní expert Max Fisher.

Jeden z největší argumentů, proč do syrského konfliktu nezasahovat, je podle Fischera zřejmý. Možné raketové útoky zahraničních vojsk totiž s největší pravděpodobností nemohou změnit současný vývoj konfliktu. Armáda Bašára Asada má v posledních dnech nad opozičními vojsky navrch. Boje se nyní navíc odehrávají v izolovaných městech, což s sebou nese další velký problém pro vojenský úder z ciziny.

Nálety, bezletová zóna... Pentagon načrtl scénáře intervence v Sýrii

Ten by měl zřejmě podobu dálkově naváděných raket, popřípadě izolovaných útoků bezpilotních letounů. Tato vojenská taktika je však co do přesnosti a možných civilních ztrát nevyhovující. Pokud přihlédneme k tomu, že provládní vojska jsou plně infiltrována do jednotlivých měst, jeví se útoky na dálku jako špatný krok. Mohly by totiž mít zcela opačný efekt, než kvůli kterému zahraničí intervenci v Sýrii zvažuje, což je redukce počtu civilních obětí.

Inspektoři OSN odebrali vzorky

Inspektoři OSN v pondělí dorazili k obětem středečního údajného chemického útoku v Sýrii a odebrali raněným krev. Chtějí také získat vzorky tkání z těl mrtvých. Doprovází je členové povstalecké Syrské svobodné armády a syrský lékař abú Karam, který o práci inspekcí informoval agenturu Reuters.

Skupina dorazila na damašské předměstí Muadamíja. "Jsme v mešitě Radva. Inspektoři hovoří s raněnými a spolu s našimi lékaři jim odebírají krev," řekl abú Karam.

Inspektoři za sebou mají dramatickou cestu, protože se jejich konvoj dostal opakovaně do palby odstřelovačů. Tým ale přesto na místo dorazil a nikdo z pracovníků OSN nebyl raněn. OSN k incidentům vydala prohlášení, v němž naléhá na to, aby obě strany konfliktu spolupracovaly a umožnily inspekci.

Jak ze středečního útoku, tak z dnešní palby na konvoj OSN se obviňují navzájem syrská armáda a povstalci.

Zdroj: ČTK

Jedním z dalších důvodů proti intervenci může být i následný efekt sněhové koule. Případný úspěch v proklamovaném jednorázovém útoku by mohl spustit další lavinu útoků se snahou ukončit Syrský konflikt. To se může stát jen tehdy, pokud nebudou mít zahraniční vojska předem stanoveno, čeho chtějí útoky dosáhnout, myslí si Fischer.

Zásah by mohl odradit od dalšího použití chemických zbraní

Důvody, proč v Sýrii zasáhnout, jsou očividné. Předně by případný vojenský zásah mohl Asada odradit před dalším použitím chemických zbraní. Zásah by tak s největší pravděpodobností neukončil válku, ale mohl by snížit počty potenciálních obětí budoucích chemických útoků, uvedl Fisher pro server washingtonpost.com.

Vojenským zásahem v Sýrii by svět také vyslal jasnou zprávu ostatním režimům, které by byť jen zvažovaly použití chemických zbraní. Pokud by se armády v jiných konfliktech rozhodly tyto zbraně použít, musely by počítat s okamžitým a syrským konfliktem ozkoušeným postupem.

Případná zelená útokům by mohla Asada také "vystrašit" natolik, že poskytne plnou podporu komisařům OSN, kteří budou přezkoumávat všechna místa možných chemických útoků. Ve hře je stále varianta, a přiklánějí se k ní i někteří zahraniční odborníci na problematiku zbraní, že komisaři v daných lokalitách žádné známky chemických zbraní nenajdou. Asad by však následně mohl pod tlakem velmocí zaručit, že jejich jakékoli budoucí použití vždy zamítne.

OSN pátrala v Sýrii po chemických zbraních:

Rusko vyjádřilo obavy z intervence

Situace v Sýrii se vyostřila po středečních útocích armády Bašára Asada v okolí Damašku a Muadamíji. Rebelové obratem informovali, že při útocích byly použity chemické zbraně. Podle jejich odhadů při útocích zahynulo až 1 700 lidí.

Boje v Sýrii

Na to okamžitě reagovala OSN a pohrozila preventivními vojenskými zásahy. Po těch volá zejména Francie a Velká Británie, v posledních dnech se pak připojily také Spojené státy. Těm Asad v pondělí vzkázal, že "budou poraženy stejně jako ve všech předchozích válkách, které zahájily, počínaje Vietnamem, pokud se rozhodnou pro vojenskou operaci v Sýrii".

Obavy z možné intervence do Sýrie naznačila i Moskva. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyjádřil "hluboké znepokojení" nad možnou vojenskou intervencí v Sýrii v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Johnem Kerrym (více o reakci zahraničí na situaci v Sýrii čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video