Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

PRO A PROTI: Má mít majitel bytu právo odmítnout nájemníka?

  • 1646
Žalobě čelí realitní makléřka, která odmítla pronajmout mladé ženě s tím, že majitel si nepřeje pronajímat byt Romům. Litoměřický soud se případem brzy začne zabývat. Ombudsmanka Anna Šabatová odmítnutí považuje za diskriminaci. Podle někdejšího místopředsedy ODS Miroslava Macka má však mít majitel právo na svobodnou volbu nájemníka.

Předloni sehrály dvě ženy pro kancelář veřejného ochránce práv test. Snažily se zjistit, zda jim makléři odmítnou pronajmout byt, protože jsou Romky. Obrátily se na tři realitní kanceláře a ani jednou neuspěly.

Jedna z figurantek Lenka Balogová podala na realitní makléřku Elišku Noskovou žalobu, protože ji odmítla kvůli tomu, že je Romka. Požaduje veřejnou omluvu a sto tisíc za újmu diskriminací. Její žalobu za necelé tři týdny začne řešit litoměřický soud. 

Má mít majitel právo v takovém případě odmítnout nájemníka? V názorovém duelu iDNES.cz se střetl bývalý politik Miroslav Macek a ombudsmanka Anna Šabatová.

PRO Státu není nic do toho, komu byt pronajmu

Na příkladu agentury, která odmítla pronajmout byt mladé Romce s tím, že si majitel bytu nepřeje pronajímat byt Romům, a má být za to (potažmo s majitelem bytu) penalizována, je možno ukázat současný rychlý postup k modernímu nevolnictví.

Miroslav Macek

Miroslav Macek

Je český stomatolog, překladatel a publicista, který se podílel na založení ODS. Od dubna 1991 byl jejím místopředsedou. Z politiky v roce 2001 odešel.

Státní instituce vám státním násilím brání svobodně zacházet se svým majetkem, přičemž by státu nemělo být nic po tom, že jeden majitel odmítá rodiny s dětmi, neboť by znepříjemnil bydlení postarším nájemcům v domě, druhý odmítá nájemce, kteří chtějí v bytě chovat jedovaté hady či pavouky, neboť k nim má odpor a bojí se stejné reakce lidí v domě, třetí odmítá hudebníky, čtvrtý call girls, pátý Romy a šestý Němce, a to aniž by museli komukoliv vysvětlovat, proč tak činí.

Bohužel stále platí stará pravda, že dříve či později státní moc začne nařizovat i to, co si máte myslet, respektive říkat. Pokud vám to připadá přitažené za vlasy, rozpomeňte se, jak příznivci státního paternalismu zacházejí s lidmi, kteří veřejně nevyslovují „ten jediný správný“ názor či vyslovují názory nebo slova „nekorektní“. Lynč bývá naštěstí doposud jen mediální…

Bohužel, na cestě do pekel začíná euroatlantická civilizace velmi usilovně zrychlovat, postrkována agatomany (tedy náruživými vykonateli dobra), opět bohužel za nepřílišného zájmu těch, kteří se v tu chvíli tím či oním utažením šroubu necítí být znevolňováni. Pokud neprozřou, budou.

Má mít majitel nemovitosti právo odmítnout nájemníka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 8. června 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 20461
Ne
Ne 159

PROTI Vlastnictví i zavazuje. Zákony je třeba respektovat

Vlastnictví je jedním ze základních práv, které ale současně i zavazuje. Se svým majetkem musíte vždy nakládat tak, abyste přitom neporušovali zákony. V tomto konkrétním případě jde o respekt k antidiskriminačnímu zákonu.

Anna Šabatová

Šabatová poprvé usedla za svůj pracovní stůl s úsměvem poprvé 18. 2. 2014

Anna Šabatová

Bývalá disidentka a signatářka Charty 77 byla zvolena ombudsmankou v únoru 2014. V letech 2008 až 2013 vedla Český helsinský výbor.

Podle něj, pokud nabízíte pronájem nemovitosti veřejně, nesmíte zájemce diskriminovat z důvodu národnosti, rasy či etnického původu, zdravotního postižení, věku apod. Zjednodušeně řečeno, musíte dát každému stejnou šanci alespoň se o pronájem ucházet. Rozhodně neplatí, že by antidiskriminační zákon určoval, komu smíte či nesmíte svou nemovitost pronajmout.

Je pochopitelné, že se pronajímatelé chtějí chránit například před neplacením nájemného, poničením nemovitosti apod. To se ale nedá řešit tím, že každého, kdo patří do nějaké skupiny, automaticky z výběru vyřadí. Pronajímatelé přece mají jiné možnosti ochrany - mohou požadovat složení jistoty, zjišťovat platební schopnost zájemce a podobně.

Pokud jde o zjištění diskriminace, můj předchůdce inicioval v roce 2013 na základě stížností testování, zda realitní kanceláře jednají v souladu s antidiskriminačním zákonem (popisovaný případ dvou romských žen, pozn. red.). Ukázalo se, že ne. Ombudsman však vždy pouze vyslovuje šetřením podložený názor a právně nezávazné doporučení. Rozhodnout, zda se v jakémkoli konkrétním případě jedná nebo nejedná o diskriminaci, může výhradně soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue