(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

PRO A PROTI: Zbraň až po psychotestu, radí Marhoul. Zbytečné, míní Mach

  • 997
Žádné psychotesty, jen zdravotní prohlídka. Je to pro vydání zbrojního průkazu dostačující? Diskusi na toto téma otevřel případ tragické střelby v Uherském Brodě, kdy Zdeněk Kovář zabil osm lidí a nakonec i sám sebe. Sítem pro vydávání zbrojních průkazů prošel. Mezi lidmi v Česku je nyní víc než 752 tisíc legálně držených zbraní

Žadatelé o zbrojní průkaz v České republice musejí prokázat spolehlivost, bezúhonnost, odpovídající zdravotní stav a odborné znalosti. Pokud se neléčí například na psychiatrii, je pouze na ošetřujícím lékaři, zda jim vydá potvrzení o zdravotní způsobilosti, nebo je pošle ještě za specialistou. 

Podle policejního rady pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeňka Bambase není ale potřeba legislativu měnit. „Co se týká zbrojních průkazů, ten systém je léty vypiplaný, je na dobré kvalitativní úrovni. To, co se stalo, je samozřejmě hrozné, ale za to legislativa nemůže,“ řekl redakci iDNES.cz Bambas. 

Názor, že je potřeba žadatele o zbrojní průkaz podrobit psychotestům, zastává v názorovém duelu iDNES.cz režisér a příslušník aktivních záloh armády Václav Marhoul. Naopak europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach se domnívá, že současná legislativa stačí.  

PRO Chybí psychologické testy. Zdravotní prohlídka nestačí

Bylo by dobré, kdyby získání zbrojního průkazu bylo více podpořeno psychologickými testy. Věřím, že ty dokážou odhalit nejen zjevné psychické poruchy, ale také například agresivitu.

Václav Marhoul

Režisér Václav Marhoul

Režisér, producent a scénárista, člen Divadla Sklep a Pražské pětky, někdejší šéf barrandovského studia. Režíroval i válečný film Tobruk (2008). Je příslušníkem Aktivní zálohy Armády ČR v hodnosti majora.

Tu ostatně považuji v kombinaci s držením zbraně, ale i auta, za nebezpečnější než některé psychické poruchy. 

Psychologické testy sice asi úplně excesům nezabrání, mohou je ale výrazně omezit. Zdravotní prohlídka rozhodně nestačí. Psychologické testy by se měly obnovovat po pěti letech. Za tu dobu se může stát cokoli, člověk se může rozvést, může přijít o práci, může se stát tisíc a jedna věc, které ho vykolejí. To všechno má na něho vliv. 

Já střelnou zbraň vyhodnocuji jako stejně nebezpečnou jako auto. Ano, někde bych se přiklonil k větší kontrole, ale jsem rozhodně proti, aby se to řešilo plošně.

Názory, že zbraní je moc a že by se měly celkově zakázat, rozhodně nesdílím. Pokud je člověk nervově labilní, nebezpečný může být i beze zbraně.

Měly by se v Česku zpřísnit podmínky pro získání zbrojního průkazu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 6. března 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3801
Ano
Ano 1205

PROTI Další člověk se zbraní možná mohl zabránit tragédii

Já si myslím, že by se ty podmínky měnit neměly a že je správné, že existuje analogie k řidičskému oprávnění. Aby člověk znal zákon, věděl, jak zacházet se zbraní, a byl zdravotně způsobilý, to jsou dostatečné podmínky, které když žadatel splní, tak by měl získat oprávnění. 

Petr Mach

Předseda Svobodných Petr Mach před volebním koncertem v Praze (16. října 2013)

Poslanec Evropského parlamentu, ekonom, zakladatel a předseda Strany svobodných občanů. Několik let byl poradcem tehdejšího prezidenta Václava Klause. 

Dodatečná opatření nejsou nutná, je v pořádku, že lze tímto způsobem držet zbraň. Česká republika je v tomto liberální stát a mělo by to tak i zůstat. 

Kdybychom zkomplikovali získání zbrojního průkazu, těžko by to něčemu pomohlo. Kdyby člověk, který střílel v Uherském Brodě, byl krátce před útokem vyzván, aby odevzdal zbraň, tak by třeba totéž spáchal ilegálně drženou zbraní nebo bez ní.

A dá se to i obrátit. Kdyby v té hospodě seděl někdo, kdo je zkušený, kdo má zbraň, možná tomu mohl zabránit.

Mělo by Česko zpřísnit podmínky pro získání zbrojního průkazu, nebo je nynější systém nastavený dostatečně? Podělte se o svůj názor v diskusi pod článkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video