Přízrak dlouhé války

Nastal čas přiznat dílčí porážku: navzdory slibnému začátku se americká operace v Iráku dostává do vážných obtíží. Série krvavých útoků v Bagdádu potvrzuje, že nepřítel je silný. Nedokáže sice porazit americké síly, dokáže jim však zabránit v tom podstatném: aby vrátily Iráčanům normální život.

A čas tak hraje ve prospěch útočníků. Není to partyzánská válka z knížek či filmů, válka, v níž utlačovaní bojují proti uzurpátorům.

Jen málokdo v Iráku teskní po létech Saddámovy diktatury a pro většinu tamních lidí symbolizují Američané šanci začít znovu a žít lépe.

Jenže i nevelká skupina odhodlaných dokáže držet zemi v šachu - Britům se nepodařilo po čtvrtstoletí porazit teroristy Irské republikánské armády, jejíž tvrdé jádro mělo jen několik set zabijáků.

Právě v tom leží dílčí porážka: nyní je jasné, že Američany čeká ještě dlouhá a těžká válka proti neviditelnému nepříteli. Klíčová otázka zní: Dá se s tím něco dělat? Realistická, byť značně pesimistická odpověď zní: velmi málo.

Podstata amerického plánu je prostá: stabilizovat zemi, nastartovat její hospodářskou obnovu a poté ji vrátit do rukou Iráčanů. Je to plán logický a - což je podstatné - jediný možný.

Američané se nemohou stáhnout, neboť by za nimi zůstala občanská válka. Ano, může se jim podařit zapojit do operací v Iráku i další země. Bude to užitečné, ale útočníky to nezastaví pondělní údery v Bagdádu nešly proti americkým vojákům, nýbrž proti Červenému kříži a stanicím nově ustavované policie.

Šly tedy proti všemu novému s jediným cílem: vytvořit chaos. Ano, Američané mohou zvednout hospodářství země a více energie věnovat boji s partyzány. Jenže ani to nezabrání fanatikům zabíjet.

Spojené státy tak vstupují do jedné z nejtěžších kapitol své "války s terorismem", tažení za jiný svět po 11. září. Nechtějí ji prohrát, proto musí vytrvat. Jiná cesta není. A každá válka jednou skončí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video