Pražská primátorka Adriana Krnáčová

Pražská primátorka Adriana Krnáčová | foto: Michal Šula, MAFRA

Přiznala bych homosexuálům adopce a umožnila jim sňatky, říká Krnáčová

  • 1854
V čele průvodu gayů a leseb na Prague Pride půjde tento týden pražská primátorka Adriana Krnáčová. Dala mu osobní podporu. Průvodu se účastnila i v minulosti. V rozhovoru pro iDNES.cz říká, že by gayům a lesbám umožnila adopce dětí i více než jen registrované partnerství. „Nevadilo by mi, kdyby gayové a lesby uzavírali sňatky,“ řekla.

Převzala jste politickou záštitu nad letošním ročníkem Prague Pride a půjdete i v čele průvodu hrdosti gayů a leseb v sobotu z Václavského náměstí nad Letnou. Proč jste se tak rozhodla?
Převzala jsem osobní záštitu. Půjdu, protože jsem to dělala už v minulosti, proč bych neměla, když jsem primátorka?

Začal festival Prague Pride, zahájila ho vousatá zpěvačka Conchita Wurst

Chodíte na akce Prague Pride pravidelně?
Jasně.

Nemyslíte si, že vám to může politicky uškodit? Třeba váš koaliční partner, předseda pražských lidovců Jan Wolf půjde v Pochodu pro rodinu, což je alternativní akce na podporu klasické rodiny. Nepoškorpíte se kvůli tomu s lidovci?
Ne, vůbec ne. Každý má své vlastní akce. Věřím, že i pan Wolf je tolerantní. Já půjdu na jednu akci, on na jinou.

Jak jsou na tom podle vás sexuální menšiny u nás? Jsou svobodné nebo něčím diskriminované, nebo je to většině lidí jedno?
Analýzu vám k tomu nedám, na to jsou určitě povolanější odborníci, než jsem já. Považuji ale za důležité podpořit ten pochod a lidi, kteří to mají trochu jinak než my. Jsou to stejní lidé a neměli by být vyčleňováni ze společnosti. Tečka.

Plakát k letošní srpnové Prague Pride

Máte nějakého dobrého kamaráda gaye nebo lesbu, kteří by si vám postěžovali, že jsou terčem nějakého příkoří?
Mám, ale o nich mluvit nechci. Znám totiž také řadu lidí, kteří se velmi nelibě vyjadřují na adresu těchto lidí a to se mi nelíbí. Řada z nich jsou rodiče a mnozí lepší, než lidé s heterosexuální orientací. Je důležité, abychom si uvědomili, že odlišnost v jedné velmi soukromé věci je jejich věc.

Zatím nevítáme s otevřenou náručí ty, kteří jsou jiní

Jeden z častých argumentů oponentů průvodů Pride je, že proti gayům a lesbám nic nemají, ale vadí jim, že mají potřebu se tím chlubit na ulici a že heterosexuálové také nemají pochody kvůli své orientaci. Co byste jim řekla?
Částečně bych možná mohla souhlasit, když ta prezentace je neúnosná, velice křiklavá. Ale obecně si myslím, že tato společnost má ještě daleko k tomu, aby bez problémů tolerovala jinakost. Podívejte se třeba na otázku migrace. Reakce na migranty, kteří sem přicházejí ze zemí, kde to opravdu není lehké, a zaznívá, že to jsou teroristé a mají určitě špatné úmysly, se mi nelíbí. Takže tolerance není v této společnosti úplně dobře zakořeněna. Zkrátka zatím nejsme společnost, která by s otevřenou náručí vítala ty, kteří jsou jiní. Ale to jsou sociologické aspekty, které bych nerada rozvíjela. Dívám se na to jako občan a čistě jako žena, která kdyby měla homosexuálního syna, tak z toho nedělá žádný problém. Ale nemám.

Dala byste homosexuálům právo adoptovat děti?
Určitě.

A co se týká sňatků, v naší zemi existuje registrované partnerství, jinde mohou gayové a lesby uzavírat manželství. Podle vás registrované partnerství stačí, nebo by vám nevadila možnost, aby páry stejného pohlaví uzavíraly sňatky?
Mně by vůbec nevadilo, kdyby gayové a lesby uzavíraly sňatky.

Půjdete v čele průvodu Prague Pride. Zúčastníte se i některých dalších akcí na festivalu, půjdete třeba na úvodní koncert Anety Langerové, nebo jste si vybrala nějakou jinou akci?
Zúčastním se průvodu a možná i koncertu britského mužského chóru, který bude vystupovat myslím na Nové scéně, ale jinak z časových důvodů nebudu mít možnost zajít i jinam.

Vadily by vám adopce dětí homosexuálními páry?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 13. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 5044
NE
NE 2872

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video