Přiveďte sem školáky i vojáky, vyzval Klaus při otevření památníku na Vítkově

  • 176
Do nově zrekonstruovaného Národního památníku na pražském Vítkově dnes zavítala první várka návštěvníků. Řada osobností včetně prezidenta Václava Klause se tu sešla kvůli slavnostnímu otevření. Veřejnost bude moct do nových prostor zavítat od 29. října. Klaus vyslovil přání, aby se Vítkov stal živým místem.

"Jsem rád, že se dnešním dnem památník opětovně otevírá a že bude, což myslím není dostatečně ani nám Pražákům známo, vůbec poprvé sloužit veřejnosti. To je obrovská věc," uvedl Klaus při slavnostním aktu.

Památník má sloužit jako muzeum českých a československých moderních dějin. Klaus se při slavnostním otevření zmínil o expozici, která zabírá v památníku nejvíce místa a která se věnuje nejdůležitějším momentům české historie ve 20. století.

Památník na Vítkově ožívá

Kromě expozic nabízí výhled ze střechy i kavárnu

"Přiveďte sem lidi, řekněte to školám, řekněte do vojákům, vemte sem všechny velvyslance. Stálo by to za to, aby se to stalo živým místem," řekl Klaus.

Slavnostní otevření nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově. (25.9. 2009) Slavnostního otevření nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově se zúčastnil i prezident Václav KLaus. (25.9. 2009)

Slavnostní otevření zahájil státní hymnou dětský pěvecký sbor Zvoneček, Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahrál Českou suitu od Antonína Dvořáka. Poté si asi tři sta účastníků, mezi kterými byli velvyslanci, ministr obrany Martin Barták, pražský primátor Pavel Bém nebo poslanci a senátoři, prohlédlo multimediální expozici moderních českých dějin.

Veřejnost bude moct do památníku zavítat poprvé ve čtvrtek 29. října, po celý listopad bude vstup zdarma.

Národní památník na Vítkově se po rekonstrukci otevírá veřejnosti. (23. 10. 2009)

Památník vznikl ve 30. letech 20. století jako připomínka vzniku Československa a hrdinství legionářů z první světové války. V jeho prostorách například zasedal parlament, později sloužil jako mauzoleum komunistických předáků. Jejich ostatky byly po roce 1989 předány příbuzným nebo uloženy do hromadného hrobu na Olšanech.

Vítkov nemá být jen tichým symbolem státnosti

Vedení Národního muzea chce, aby se památník stal nejen "tichým symbolem státnosti", ale také moderním muzeem. Zřízena zde proto byla stálá výstava s názvem Křižovatky české a československé státnosti.

Slavnostního otevření nově zrekonstruovaného Národního památníku na Vítkově se zúčastnil i prezident Václav KLaus. (25.9. 2009) Národní památník na Vítkově je nově zrekonstruovaný. (25.9. 2009)

Představeny v ní jsou například poslední dopisy z vězení Milady Horákové a Heliodora Píky nebo osobní předměty Jana Palacha, ale také Nobelova cena za literaturu pro Jaroslava Seiferta. V podzemí zůstalo zachováno zázemí, které bylo používáno pro udržování těla Klementa Gottwalda v době, kdy památník sloužil jako jeho mauzoleum.

Kromě stálé expozice se zde budou konat i divadelní a filmová představení nebo krátkodobé výstavy. Národní muzeum zde například představí Hradní fotoarchiv 1918 - 1933 se snímky prezidenta Masaryka. Autoři dnes zároveň představili stejnojmennou knihu, kterou Klaus pochválil.

Národní památník na Vítkově se po rekonstrukci otevírá veřejnosti. (23. 10. 2009)

"Kupte si ji všichni. Národní muzeum alespoň nebude muset žádat o tolik peněz ze státního rozpočtu," zavtipkoval prezident.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue