Budova ministerstva financí v Praze (ilustrační snímek)

Budova ministerstva financí v Praze (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

MF DNES: Důkaz vyvrací vytáčky úředníků k privatizaci OKD

  • 23
O pochybnostech při prodeji OKD, při kterém stát přišel podle policie o miliardy, vědělo v roce 2006 na ministerstvu financí minimálně osm lidí. Padají tak výmluvy aktérů kauzy, že o nízké ceně věděl jen dnes už mrtvý úředník. Dokazuje to důkaz, který získala MF DNES.

Úředníkovi Martinu Brožovi z Ministerstva financí, které mohlo privatizaci OKD zastavit u Evropské komise, přišel 16. ledna 2006 v 11.05 hodin důležitý e-mail.

"Posíláme vám stanovisko pro Evropskou komisi - právní posouzení souladu prodeje 45,9% podílu státu ve společnosti OKD s pravidly Evropského společenství," stálo v úvodu zprávy, jejímž odesilatelem byl advokát Richard Wagner z kanceláře Pokorný, Wagner & spol. Zprávu má MF DNES k dispozici.

Kauza OKD

V roce 1998 ovládla majoritní podíl v OKD firma Karbon Invest podnikatelů Koláčka, Otavy a Przybyly. O šest let později, v září 2004, jim Grossova vláda v přímém prodeji přenechala za 4,1 miliardy Kč svoje akcie OKD, celkem 45,9 procenta. Ministrem financí zodpovědným za prodej akcií byl dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

Do ceny byly zahrnuty i byty OKD v ceně jen 40 tisíc Kč za jeden. Z celkem 32 dceřiných firem OKD byly oceněny jen tři. Začátkem listopadu 2004 se ohlašuje jako nový vlastník OKD firma RPG Industries, za niž jedná Zdeněk Bakala.

Protikorupční policie Viní dva bývalé náměstky někdejšího Fondu národního majetku – Pavla Kutu a Jana Škurka – z toho, že tehdejší vládě "podstrčili" znalecký posudek, který podhodnotil cenu OKD. Oba to popírají.

Úředník Brož hned druhý den v 8.43 přeposlal e-mail spolupracovníkům a nadřízeným na ministerstvu a kolegům v Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Posílám vám návrh písemného stanoviska ke kauze OKD vypracovaný AK Pokorný, Wagner & spol. a schválený OKD (Bakalou). Vaše připomínky nám zašlete do pátku, abychom je mohli s dr. Pokorným projednat," informoval kolegy Brož.

Tato e-mailová korespondence je dnes založena v policejním spise k privatizaci OKD, při níž stát podle vyšetřovatelů přišel o miliardy. Je to důležitý důkaz. Ukazuje totiž, že o roli AK Pokorný, Wagner v kauze dolů nevěděl jen dnes už zesnulý úředník Brož, jak se nyní někteří aktéři hájí, ale také řada významných úředníků Ministerstva financí a antimonopolního úřadu, kteří se na poradách pravidelně vídali s vedením úřadu v čele s ministrem a dnes premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Tehdejší ministr financí Sobotka však tvrdí, že o ničem nevěděl. "Stanovisko pro Evropskou komisi jsem nezpracovával já, ale měl to na starosti úsek náměstka Janoty a náměstka Goldemunda," přehazuje Sobotka odpovědnost na své tehdejší podřízené.

Janota však zemřel. A Karel Goldemund svaluje vinu na úředníka Martina Brože, který rovněž zemřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video