Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příště v Janově budu, slibuje ministryně Stehlíková

  9:49
Neonacisté útočí a část veřejnosti s nimi otevřeně sympatizuje. Jak vyřeší ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková problém nepřizpůsobivých občanů? Ministryně mluvila v rozhovoru Přímo k věci o problémech s extremisty a snaze integrovat nepřizpůsobivé občany.

Podle ministryně Džamily Stehlíkové současná vláda romské téma otevřela daleko razantněji než předchozí kabinety. Ilustrační foto. | foto: Iveta Lhotská, Radek Laudin,  MF DNES

Paní ministryně, přímo k věci: Když 17. listopadu stovky neonacistů uspořádaly "nájezd" na litvínovské Romy, zrovna jste v Kanadě přesvědčovala tamní vládu, aby kvůli romským žadatelům o azyl neobnovila víza pro Čechy. Jak se vám vysvětlovalo, že u nás není rasismus?
Litvínov mou misi zkomplikoval. Když jsem přišla na jednání, kanadský ministr už měl na stole noviny s články o útoku na sídliště Janov. Mým velmi silným argumentem však bylo, že policie dokázala Romy ochránit a že vláda jedná o zákazu Dělnické strany. Kanaďané ocenili, jak dokážeme bojovat s extremismem. Projevy nesnášenlivosti jsou dnes celoevropským jevem, koukněte se na extremisty v saské vládě, na nepokoje v Paříži nebo na Slovensku.

Na přelomu listopadu a prosince do Česka přijede generální guvernérka Kanady a bude se o situaci Romů zajímat. Asi bude šokovaná, až uvidí hordy českých neonacistů v akci.
Současná ekonomická krize extremistům nahrává. Člověk velmi snadno podlehne rétorice, že za jejich chudobu může někdo jiný a že je zbytečné platit pomoc menšinám. Podařilo se mi Kanaďany přesvědčit, že u nás dodržujeme vysoký standard lidských práv a že příklon k rasismu a extremismu není celospolečenský jev. Kanada vízovou povinnost nezavede.

Slibujete řadu kroků, které mají zlepšit situaci Romů. Nová pracovní místa, více sociálních pracovníků, peníze z EU... Proč s tím přicházíte až teď?
Problém Janova vznikal skoro dvacet let a dalších dvacet let se bude řešit, tady žádná rychlá řešení nejsou. Kroky předchozích vlád nebyly pragmatické. Dnes jde jen pět procent peněz na aktivní prevenci, pětadevadesát procent spolknou sociální dávky, ústavní péče o děti, řešení kriminality. A my ten poměr musíme změnit.

Působí to na mě tak, že vy politici začnete problémy s nepřizpůsobivými občany řešit vždycky, až když se stane nějaký průšvih typu Janov. Proč jste už zmiňované kroky dávno neudělala?
Za jedno volební období nelze něco spolehlivě vyřešit. Nelze přijít do úřadu a hned říci: Bude to tak a tak. Musíme nejprve zjistit, co může a nemůže fungovat a kam máme nalít peníze.

O problémových ghettech se ví už dlouhé roky. Kdo může za to, že se to neřeší? Samospráva, vláda, nebo policie?
Problém Janov vznikal od 90. let kvůli tomu, jak město zacházelo s byty. Zbavilo se bytů, které získali soukromníci, a sestěhovali na jedno místo problémové nájemníky. Podobné to bylo i v případě ostatních krizových lokalit v Česku. Je to také odpovědnost moje a předchozích vlád, já se toho nezříkám. Koncepce romské integrace vznikla před jedenácti lety, navázalo to na první migraci Romů do Kanady.

Čím to, že se toho jedenáct let moc neděje a čeká se na to, až problémy vygradují?
Ano, když to takhle říkáte, časově to tak vypadá. Ale současná vláda otevřela velmi ostře romské téma daleko dřív, než se průšvihy začaly dít. Odstartovala debatu na téma romské problematiky a vládní agentury pro integraci menšin. Narazili jsme na to, že ve městech nejsou žádné nástroje, není jasné, jak propojit centrální a místní politiku.

Kde začít?
Prvním krokem je najít problémovým lidem práci. Před měsícem a půl jsme zaměstnali prvních pětačtyřicet lidí z Janova, kteří dělají v Českých lesích, a ti lidé pracují ukázkově. O dalších místech jednáme s Českými drahami. Největším problémem našich Romů je ale katastrofální pracovní kvalifikace. To, že se nám daří Romy zaměstnávat a oni pracují, považuji za velký úspěch. Velký přínos vidím v tom, že můžeme sáhnout na evropské peníze, rozhodně to bude mnoho stovek milionů korun. Zatím mnohdy neumíme, aby evropské peníze na řešení problémů menšin byly efektivně vyplácené a nepadaly do černé díry.

Dále plánujete navýšení počtu sociálních pracovníků.
Navýšení v Janově bude značné, od ledna dáme dohromady deset terénních sociálních pracovníků, kteří ohlídají problémové rodiny.

Myslíte, že deset sociálních pracovníků dokáže "ohlídat" několik tisíc problémových nájemníků?
Ano, problémových rodin jsou stovky a deset pracovníků je málo. My vycházíme z požadavků města Litvínov, které chtělo deset. Zatím je to v přípravě, když bude potřeba, budou následovat další.

Jak docílit, aby byli Romové vzdělanější?
S přípravou je třeba začít už v předškolní době, aby si romské děti osvojily základní návyky. Je nutné s nimi více pracovat. To zavádí ministerstvo školství. V březnu vláda projedná romskou koncepci, pět ministerstev předloží své návrhy.

Už v létě svůj návrh zveřejnil ministr Jiří Čunek. Chce problémové Romy rozdělit do tří skupin, z nichž ti "nejhorší" budou žít v ubytovnách s pevným režimem a pod dohledem. Co si o tom myslíte?
Nechci říkat, že je to ideální řešení. Ale je to návrh, který zlepšuje stávající stav. Bude záležet hlavně na tom, jak kvalitně se bude s lidmi sociálně pracovat.

Váš kolega z vládní rady pro romskou menšinu, Rom Cyril Koky, tvrdí, že svou funkci nezvládáte, máte malé slovo ve vládě a měla byste rezignovat. Uvažujete o tom?
Pan Koky v Litvínově nikdy nebyl, nebo tam byl hodně dávno. Místo takových výzev by se měl více zapojit do práce naší rady, doufám, že se mnou tento čtvrtek konečně pojede do Litvínova diskutovat s místními.

Jakých může rada dosáhnout výsledků, když jeden člen veřejně podráží autoritu druhého?
Určitě by nám prospělo, kdybychom byli jednotnější. Ale takové spory patří ke koloritu. Romové se učí, jak řešit problémy, a takovéhle výstřelky se stávají.

Máte dojem, že svou funkci zvládáte?
To ať posoudí někdo jiný, hodnocení mé osoby je úlohou premiéra a veřejnosti.

V Česku jsou desítky problémových lokalit. Kde teď nejvíce hrozí podobné nepokoje, jakých jsme byli svědky v Litvínově?
Předpokládám, že terčem extremistů budou tyto lokality i nadále. Těžko předvídat, kam přijdou příště. Chudoba a chování nepřizpůsobivých lidí jsou rozbuškou pro podobné pochody.

Neonacistická Dělnická strana oznámila na prosinec další útok na Janov. Budete u toho?
Ano, přijedu Romy osobně podpořit. Nebýt pracovní cesty do Kanady, byla bych s nimi už během útoku 17. listopadu.

Otázky čtenářů iDNES.cz

Lenka: Nebojíte se, že další finanční injekce do nepřizpůsobivých občanů opět skončí pouze tím, že neplatiči budou mít co vybydlovat a nepracující co rozkrádat? Není čas se poučit?
Musí se investovat tak, aby se tím ušetřilo. Investice do vzdělání a do zaměstnání se několikanásobně vrátí, protože dělá z pasivních příjemců dávek samostatné lidi. Je spočítáno, že jedna takto investovaná koruna se vrátí desetkrát. V našich projektech lze nastavit povinnost, aby museli lidé udržovat své bydlení.

Babáček: Chtěla byste bydlet v Janově (popřípadě v jeho okolí), v Matiční a jiných místech, kde jsou nuceni bydlet lidé, kteří ráno vstávají do práce, a kde je problém se soužitím?
Já v jedné takové sociálně vyloučené lokalitě bydlím, a to v Chomutově. Bydlím tam dvacet let a nevidím důvod se odtamtud stěhovat. Já chápu problémy těch lidí, na vlastní kůži vím, co to obnáší. Sama vím, že když sousedé slaví, je to často do rána a za cenu dohadování s nimi. U nás v domě je ale tuhý režim, máme tam domovníka a každý měsíc hlídáme, zda nájemníci platí, jak mají.

Luko: Vláda by pořád chtěla zakazovat Dělnickou stranu. Vážně si myslíte, že to bude k něčemu? Ta strana tady bude fyzicky existovat pořád nebo se objeví nová strana se stejným programem.
Žijeme v právním státě, a když někdo porušuje zákon, musíme jednat. Pochopitelně, že je možné, že ti lidé budou ve svých akcích pokračovat i po zákazu. To ale není argument, proč Dělnickou stranu nezakázat.

Michal Kučera: Policisté mnohdy neřeší situace v problémových čtvrtích, protože se obávají následného obvinění ze strany romských organizací, že jsou rasisté.
Součástí našich plánů je poskytnout policistům romské asistenty, kteří znají mentalitu sociálně vyloučených lidí a budou policisty doprovázet.

Radek Perdok: Problémové občany bych rozmístil rovnoměrně mezi většinovou populaci. Oni by se určitě přizpůsobili.
Máte pravdu, toto je španělský model. Ale v Česku není dostatečný bytový fond, abychom mohli vyčleněné lidi někam rovnoměrně umisťovat. Obce jen výjimečně mají takový bytový fond, aby na to měly kapacity.

Čtenář: S touto komunitou pracuji již šest let a nevidím žádný posun dopředu. Mám obavy, že celá situace připomíná stav před válkou v Německu a nástup Hitlera k moci. Začíná to být celospolečenský problém, který se bude velmi těžko řešit za této vypjaté nálady majoritní společnosti.
Já bych to tak nedramatizovala. Navštívila jsem podobné lokality od Slovenska po Paříž a viděla jsem místa, kde jsou problémy daleko hlubší a kde chudoba a vyloučení jsou deseti- nebo stonásobné. Naším cílem je vznikání ghett zastavit. Naše společnost bezpečnostní situaci zvládne.

. PTEJTE SE I VY

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost zapojit se do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme, a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Na dvě seniorky spadla zeď zámeckého parku v Pacově, jednu vážně zranila

9. května 2024  14:29

Ke zranění dvou seniorek došlo ve středu o státním svátku v Pacově na Pelhřimovsku. Na dvě ženy...

Nový ukrajinský rekord: aby zasáhl rafinerii, urazil dron 1500 kilometrů

9. května 2024  14:03,  aktualizováno  14:27

Sledujeme online Nejméně osm lidí utrpělo zranění v ruské Belgorodské oblasti po dronovém útoku, který Rusko...

Bělorusko jde do toho s námi, oznámil Putin k cvičení s jadernými zbraněmi

9. května 2024  14:15

Cvičení zaměřeného na přípravu taktických jaderných zbraní se spolu s Ruskem zúčastní i Bělorusko,...

ANALÝZA: Proč není v Gaze příměří? Hamás dohodu jednostranně pozměnil

9. května 2024

Premium Zhruba 130 dní. Už tak dlouho se v Káhiře jedná o příměří v Gaze. Hlavním odmítačem dohody je...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...