Běženci v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové (září 2015)

Běženci v detenčním zařízení pro cizince v Bělé-Jezové (září 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Přísnější zákon o azylu prošel. Evropa je v klinické smrti, řekl senátor

  • 435
Každý migrant, který dokáže přejít nelegálně přes hranice, je pozvánkou pro desítky dalších, Evropa je v klinické smrti, rozohnil se senátor Radko Martínek z ČSSD. Kritizoval neschopnost EU řešit zásadní existenční problémy Evropy. Projednávání zákona o azylu, na jehož zpřísnění Senát ve středu kývl, rozbouřilo horní komoru parlamentu.

Stát, který není schopen hlídat svou hranici, nakonec zanikne, varoval před tím kolegy senátor Martínek. „Vystoupení senátora Martínka nemělo chyb,“ pochválil kolegu senátor Jan Veleba, předseda Strany práv občanů. „Je to povodeň a my se chováme, jako když nám kape kohoutek,“ řekl také Jaroslav Kubera z ODS.

Podle ministra vnitra Milana Chovance je správné vést debatu o tom, co potřebuje Evropa. „Bezpečnost. Abychom věděli, koho pouštíme na naše území,“ řekl před senátory Chovanec.

Zcela v jiném duchu vystoupila senátorka Zuzana Baudyšová zvolená za hnutí ANO. Apelovala na humánní přístup k migrantům. „Jsou mezi nimi zločinci, ale i slušní lidé. Jsou bez mobilů, bez peněz,“ zastala se uprchlíků přicházejících do Evropy z Blízkého východu i z Afriky.

Pravomocně odsouzený cizinec přijde o povolení k pobytu

Senát schválil novelu zákona o azylu, podle které například cizinci, který byl pravomocně odsouzen za spáchání úmyslného trestného činu, bude zrušeno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky. Ti, kteří chtějí získat azyl, budou muset podle návrhu, který už dříve schválili poslanci a který ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman, doložit, že nezavlečou do Česka infekční onemocnění. (více zde)

Zákon počítá i s tím, že bude možné zajistit žadatele v případě důvodného podezření, že by představoval nebezpečí pro bezpečnost státu. Novela dává právo odmítnout žadatele v případě, pokud se v cizině dopustil zvlášť krutého činu, i když byl spáchán s politickým cílem.

Zákon předpokládá, že se sníží maximální doba, kdy žadatelé o udělení mezinárodní ochrany nemohou pracovat. Zatím tato lhůta činí 12 měsíců, podle evropských směrnic to však může být nejvýš devět měsíců, v Česku bude nově zkrácena na šest. Omezení přístupu na trh práce je podle vlády jedním z nástrojů proti zneužívání azylového řízení.

Je to jeden z nejhorších zákonů, rozčilovala se Wagnerová

„Je to jeden z nejhorších zákonů, který nám byl zatím předložen,“ vystoupila emotivně senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová zvolená jako nestranička s podporu Strany zelených.

Jediný, kdo se podle Wagnerové chová korektně, je Ústavní soud, který se tento týden zastal Kamerunce. Ústavní soud řekl, že policie chybovala při vyhošťování Kamerunce, když proti němu použila slzný plyn a na letiště ho vezla na vozíku pro zavazadla, čímž se dopustila ponižujícího zacházení. (více zde)

Spolu s Václavem Láskou ze Strany zelených usilovala Wagnerová o zmírnění zákona ve prospěch migrantů. Požadovali ze šesti měsíců na polovinu zkrátit lhůtu pro vyřízení žádosti o azyl. Chtěli zúžit i právo policie zajistit cizince kvůli jeho navrácení a zrušit odebírání mobilních telefonů cizincům v detenčních zařízeních. Na hlasování o těchto návrzích ale nakonec nedošlo, protože Senát schválil zákon tak, jak ho dostal od poslanců.

„Pomáhejme, ale pomáhejme v rámci našich možností a berme ohled na naše občany,“ řekl senátor Miloš Malý. I tak bohatý stát jako Německo s příliš otevřenou náručí k uprchlíkům podle něj nakonec zkolabuje.

Ministerstvo vnitra bude moci podle senátory schváleného zákona také poskytovat dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců. O výši dotace rozhodne vláda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video