Přísedící odešel, soud se vrací na začátek

Chomutov - "Stalo se to před dvanácti lety, nepamatuji se jak přesně." Tuto větu slyšel soudce z úst prvního polistopadového starosty Chomutova asi nejčastěji. Karel Mrázek je obviněný z toho, že v létě 1990 protiprávně prodal dům v majetku města konsorciu Zelený dům, jehož byl sám členem. Hlavní líčení mělo vyvrcholit čtením závěrečných řečí, místo toho se bude opakovat.

Jeden z přísedících totiž přestal pracovat u soudu a exstarosta využil svého práva a vyžádal si, aby proces proběhl znovu. "Je mi nepříjemné, ale jeden z přísedících je nový. Není s případem vůbec obeznámen a najednou by měl rozhodnout o mé svobodě.

Ve spise jsou jen odpovědi na otázky, které před senátem zazněly. Otázky tam ale nejsou. Pro nezasvěceného to pak může být zavádějící. Nevím, kdo tento stav zavinil. Vím ale, že já jsem ho nezpůsobil a poškozuje mě to," řekl Mrázek.

Projít znovu soudním martýriem se nechce ani jednomu ze dvou obžalovaných společníků z konsorcia Zelený dům: "Je to velice nepříjemné. Všichni jsme čekali, že se dnes soud uzavře. Měli jsme nachystané závěrečné řeči. Je pro mě hrozné být stále v pozici trestně stíhaného, měl jsem kvůli tomu i problémy se zaměstnáním."

O tom, že se změnil jeden z přísedících se všichni přítomní dozvěděli až těsně před líčením. Soudce Broukal tedy žádost o nové jednání musel akceptovat.

"Jednomu z členů senátu skončil mandát a nahradil ho jiný přísedící. Procesní strany nedaly souhlas k tomu, aby obsah dokazování byl pouze sdělen. Hlavní líčení proto musí být provedeno znovu," vysvětlil Broukal. S Mrázkovou obhájkyní se dohodl, že znovu předvoláni budou jen někteří svědci, výpovědi ostatních se v sále přečtou.

První rozsudek uložil pokutu
Soudní jednání o prodeji domu na chomutovském jednání se táhnou již od roku 1997. Samosoudce vyměřil bývalému chomutovskému starostovi o rok později pokutu 30 tisíc korun, proti tomuto rozhodnutí se však Mrázek odvolal.

"Trestní oznámení proti mé osobě je akt politických odpůrců, kteří byli za mým odvoláním z funkce starosty v roce devatenáct set devadesát dva," tvrdí od počátku kauzy. Za zneužití pravomoci veřejného činitele a padělání a pozměňování veřejné listiny mu přitom hrozí až deset let vězení.

Spolu s ním jsou z padělání a pozměňování veřejné listiny obžalováni také dva jeho společníci z konsorcia Zelený dům. Také oni odmítli zaplatit stanovenou pokutu a trvají na své nevině a projednávání případu před trestním senátem.

Dům se prodal levně a protiprávně
Konsorcium Zelený dům koupilo dům na chomutovském náměstí v létě 1990 za necelých 640 tisíc, což byla i výše nákladů, za kterou město objekt před tím opravilo. Odhadní cena přitom činila téměř 1,3 milionu. Jiný zájemce o nemovitost však nebyl.

V únoru před tím ovšem radní schválili zákaz prodeje nemovitostí do soukromých rukou, jak se tehdy označovali fyzické osoby. Konsorcium je přitom právě sdružením fyzických osob.


Video