Přísedící Městského soudu v Praze Petr Blahuš (2. srpna 2016)

Přísedící Městského soudu v Praze Petr Blahuš (2. srpna 2016) | foto: Jiří Pánek, iDNES.cz

Přísedící soudu, který komentoval kauzu anarchistů, odstoupil z funkce

  • 10
Petr Blahuš, který působil jako laický přísedící Městského soudu v Praze, odstoupil z funkce. Kvůli Blahušovým komentářům na sociálních sítích se zkomplikovalo projednávání údajné přípravy útoku na vlak, který podle obžaloby připravovalo několik anarchistů.

„Pan přísedící Blahuš ze své funkce odstoupil,“ sdělila na dotaz redakce iDNES.cz tento týden mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Blahuš byl přísedícím v senátu soudkyně Hany Hrnčířové, který projednává obžalobu na skupinu anarchistů, kteří údajně chystali teroristický útok na vlak. Blahuš se v době, kdy již věděl, že případ bude řešit senát, jehož je členem, vyjadřoval ke kauze veřejně na Facebooku. V případu jsou obžalováni anarchisté Petr Sova, Martin Ignačák a další tři lidé.

Předsedkyně senátu Hana Hrnčířová se po námitce vznesené proti Blahušovi advokáty skutečně rozhodla tohoto přísedícího vyloučit. Vyloučení se ale týkalo konkrétní projednávané věci, nikoli celého působení u Městského soudu. Blahuš nakonec z funkce přísedícího odstoupil sám.

Kdyby to neudělal, měl by soud jen omezené možnosti, jak s ním naložit. O vyškrtnutí ze seznamu přísedících nemůže totiž rozhodnout soudkyně, a dokonce ani předseda senátu. Laické přísedící totiž jmenuje a odvolává zastupitelstvo města, v tomto případě Prahy, na návrh předsedy soudu.

„Pokud se ukáže takové pochybení, které by ohrožovalo například důvěru v jeho nestrannost, podá předseda soudu, u kterého přísedící působí, návrh na jeho odvolání,“ vysvětlila Puci možnost odvolání přísedících.

Hlavní líčení v kauze údajné přípravy útoku na vlak bude pokračovat od září, v senátu Blahuše nahradí nová přísedící. Obhajoba i státní zástupce mohou teoreticky požadovat, aby se dosud předložené důkazy zopakovaly. Nejspíš to ale nebude nutné. „Zaslali jsme soudu vyjádření, že obžalovaní souhlasí s tím, že soud nebude opakovat důkazy,“ řekl redakci iDNES.cz advokát Uhl. Zmínil jen jednu drobnou výjimku, kdy se má znovu přehrát část odposlechu.

Uvidíme se u soudu, vzkazoval přísedící anarchistům

Blahušův veřejný komentář na Facebooku

Blahuš se na sociálních sítích vyjadřoval i k jiným tématům, pro rozhodnutí o jeho vyloučení z kauzy byly ale rozhodující dva komentáře. „Uvidíme se u soudu, tam zvítězí spravedlnost, budu u toho,“ napsal na Facebook, když komentoval útok anarchistů na Řízkárnu. Jindy napsal, že útok na vlak je podle něj teroristickým činem (více zde).

Obhájci obžalovaných vznesli námitku, že Blahuš je podjatý a měl by být z projednávání případu vyloučen. Pavel Uhl, který zastupuje obžalovaného Petra Sovu, navíc uvedl, že podjatost Blahuše podle něj zakládá už to, že jeho názory jsou v příkrém protikladu k názorům obžalovaných.

Blahušovo veřejné vyjadřování se neomezilo na případ údajné přípravy útoku na vlak. Na sociálních sítích se prezentuje jako cestovatel, skaut a člověk se zájmem o armádu. Píše také do Parlamentních listů. Vyhraňuje se proti „sluníčkářům, feministkám a pseudointelektuálům“. Romy nazývá „kofoly“.

Na Blahušovu problematickou aktivitu na sociální síti upozornily 19. dubna Lidové noviny. Zmínily i další výrazy užívané přísedícím ve veřejném prostoru jako například „čmoudi“, „gestapácké kurvy“ nebo „černoprdelníci“. Aktivitu na internetu ale soud žádnému z přísedících zakázat nemůže. Jak uvedla Puci, komunikace na sociálních sítích je na zodpovědnosti každého z nich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video