Znak jednotky SS Alpská protěž

Znak jednotky SS Alpská protěž | foto: warrelics.eu

Přírodovědci si dali do znaku erb Waffen SS

  • 1830
Mladí přírodovědci z Trutnova balancovali několik let na hranici trestného činu. Za svůj znak si totiž vybrali alpskou protěž v černém oválu – nášivku horských myslivců Waffen SS. Znak zločinecké jednotky si vyvěsili i na své webové stránky a na táborový prapor.

Když je na to MF DNES upozornila, zavládlo mezi vedoucími přírodovědného tábora zděšení a hned po něm prudká hádka, kdo vlastně může za to, že symbolem přírodovědců se stal znak SS?!

"Ježíši kriste! Má babička byla za druhé světové války vězněná v koncentračním táboru a vy na mě teď vyrukujete s tvrzením, že protěž, kterou máme ve znaku, je identická s erbem horských myslivců SS?! To snad není pravda! To se tam mohlo ocitnout jen strašným omylem. A já si teď v rozrušení nevzpomenu, jak jen se to mohlo stát," zhrozila se vedoucí přírodovědného tábora Věra Weissová.

UPOZORNĚNÍ

Článek o mladých přírodovědcích je nutné číst v kontextu dalších textů (například rozhovoru s odborníkem na extremismus Michalem Mazelem), které také vyšly 26. listopadu v MF DNES. - Více zde

Rodičům i dětem se chce omluvit a znak SS z webových stránek tábora rychle stáhnout.

Vedoucího oddílu Zdeňka Bakoče, který pracuje na trutnovské hospodářské kriminálce, zajímá naopak to, kdo z podsvětí se ho snaží zdiskreditovat. "Určitě jde o pomstu lidí, které vyšetřuji. Můžete mi říct, jak jste mě vypátral?" vyzvídá policista.

Uniforma jednotky SS Alpská protěž.

Uniforma jednotky SS Alpská protěž

Výtku, že jako kriminalista si mohl neobvyklosti táborového znaku přece jen všimnout, nepřijal. "Jo a podle čeho? Nezabývám se extremismem. Ale chyba se určitě stala – to ano. Kdo vás vlastně navedl?"

Policista Bakoč bezděčně upozornil na jiný problém: kromě odborníků, kteří se věnují extremismu, lidé už většinou netuší, že jejich kamarád či kolega nosí prsten nebo nášivku jednotek SS, které norimberský tribunál
prohlásil za zločinecké.

Znak jsem si jednoduše "vygoogloval"

A jak se vlastně znak SS (alpská protěž se zlatou stuhou na černém oválném podkladu) stal symbolem mladých přírodovědců z Trutnova?

Správce webových stránek přírodovědného tábora Protěž Jiří Kaplan si ho prý našel na internetu. "Jednoduše jsem si ho ‚vygoogloval‘," vysvětluje. Na vyhledávači si zadal hledání obrázků a poté napsal heslo alpská protěž. Z nabídky ho zaujal právě rukávový znak SS. "Připadal mi nejzdařilejší. Byl to ale jen ten znak a nikde ani řádky vysvětlení, co symbolizuje, k čemu se vztahuje a jak temnou má minulost," hájí se Kaplan. Přiznal však, že mohl být při zjišťování původu vybraného obrázku důslednější. "Vaše upozornění bylo tvrdou lekcí," přiznává.

Reportér MF DNES zkusil při vyhledávání protěže stejnou cestu, ale dopadlo to jinak. Vybraný znak se mu vždy zobrazoval v historickém kontextu.

"Ani nevíte, jak mě můj omyl mrzí. Znak samozřejmě ihned odstraním a příště si dám zatracený pozor," slíbil Kaplan. Kvečeru pak téměř po vojensku hlásil: "Už tam máme novou protěž, která nikomu vadit nebude."

"Nemusíme v tom být sami"

Vedoucí trutnovských přírodovědců se nyní obávají, že omyl by mohl ohrozit existenci letního tábora Protěž.

"Tábor existuje od osmdesátého roku minulého století. Každý červenec jím projde asi osmdesát dětí, které se rády vracejí – ve vzrostlejším věku i jako instruktoři a pak i vedoucí. Děti vedeme k lásce k přírodě a na extremismus jsme hodně vysazení. Tím větší je to pro nás rána. Pořád se z toho nemohu vzpamatovat," opakovala šéfka tábora Věra Weissová.

Příslušníci jednotky Alpská protěž.Čepice jednotky Alpská protěž se svým znakem.

Webové stránky tábora Protěž navštívilo už 77 tisíc lidí a nikdo se prý až dosud nad znakem Waffen SS nepozastavil. Což snad podle Weissové také o něčem svědčí.

"Myslím, že v takovém omylu při výběru znaku nejedeme ani zdaleka sami, jenomže právě my jsme vám, bohužel, padli do oka. Snad nám rodiče dětí uvěří a neodvrátí se od nás," doufá Weissová.

Přední expert na extremismus Michal Mazel o ujištěních Weissové nepochybuje. Nicméně dává k dobru tvrdou zkušenost zpěváka Vítězslava Vávry, jehož syn Filip chodil od dvanácti let do skautu, kde mu vedoucí údajně cpal do hlavy místo Foglara extremistické názory. Filip pak dostal podmínku za pálení izraelské vlajky a dnes šéfuje neonacistickému hnutí Národní odpor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video