Havárie na kanalizaci (ilustrační foto)

Havárie na kanalizaci (ilustrační foto) | foto: PeZ

Opravujeme cizí majetek, hájí vodaři návrh, aby lidé platili přípojky

  • 672
Plán ministra zemědělství Petra Bendla, aby opravy vodovodních a kanalizačních přípojek platili majitelé nemovitostí, řeší podle vodárenských společností současnou diskriminační praxi. Platíme totiž opravy cizího majetku, tvrdí vodaři. Bendlův návrh přitom čelí ostré kritice nejen opozice.

Náklady, které by už nenesl provozovatel vodovodu, ale lidé, do jejichž domu míří přípojka a vede pod veřejným prostranstvím, by přitom mohly vyšplhat až na desítky tisíc korun.

Dosud je hradily vodárenské společnosti z prostředků, které vybraly na vodném a na stočném od spotřebitelů. To však bylo podle předsedy představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací Františka Baráka diskriminační. "Pakliže přípojka patří určitému vlastníkovi, tak on by se měl postarat o to, aby hradil její rekonstrukci a případně její obnovu," řekl iDNES.cz Barák.

"Ostatní spotřebitelé ve svém vodném a stočném platili rekonstrukci přípojek konkrétních vlastníků. Vlastník si koupí nemovitost s přípojkou, takže je povinen ji udržovat a zajistit její provozuschopnost," tvrdí.

Cena vody půjde dolů jen možná

Nové znění zákona, bude-li přijato, pak neřeší jenom formu úhrady, ale zjednodušuje i přístup vodárenských společností k přípojkám. "Vlastníci byli doposud neschopni nebo neochotni poskytnout třeba dostatečné informace o materiálech, ze kterých jsou přípojky vyrobené. Takhle budou muset," vysvětlil Barák.

Přípojky

Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu

Kanalizační přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od vyústění vnitřní kanalizace stavby nebo odvodnění pozemku k zaústění do stokové sítě

Zdroj: Pražské vodovody a kanalizace

Podle Baráka se pak díky tomu, že si vlastníci budou přípojky hradit sami, dost možná lehce sníží i cena vody. Náklady na výrobu a odkanalizování vody totiž klesnou o ty náklady, které byly v minulosti vydány za rekonstrukci a obnovu přípojek. "Vodné a stočné by se tedy mělo relativně snížit, ale v tuto chvíli nedokážu odhadnout, o kolik procent," řekl předseda.

S tím ovšem nesouhlasí mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Ondřej Pokorný. Podle něj se cena vodného a stočného měnit nebude, protože z pohledu celkové kalkulace jsou náklady na správu přípojek jen zanedbatelnou položkou.

O přípojkách vedou dohady přední politické špičky

Proti vládnímu návrhu z dílny ministra Bendla se bouří ČSSD, KSČM, Občanské sdružení majitelů domů a vadí i šéfovi poslanců TOP 09 Petrovi Gazdíkovi. "Jde o snahu sáhnout do kapes občanů," rozhořčil se před pár dny první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek (více o protestech proti chystané změně zde).

"Veřejnost přece platí dost vysoké vodné a stočné. Je to veřejná služba, a když je to tak dobře zaplacené, tak by se to také jako veřejná služba mělo tvářit," řekl zase šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a ministerstvo zemědělství se pochopitelně hájí (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video