Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Za vybraného lékaře by si pacienti mohli připlatit od května

  • 181
Pacienti by si za ošetření vybraným lékařem mohli platit už od května. Ministerstvo zdravotnictví dokončuje metodický pokyn, který by stanovil hranice částek. "Nebude to ale žádný ceník, spíše mantinely, které by nemocnice neměly překročit," řekl iDNES.cz mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Metodický pokyn by měl určit horní a dolní hranice pro příplatky za vybraného lékaře. Ministerstvo při určování částek spolupracovalo s odborníky.

"Zatím máme jen velmi pracovní návrh, ještě se bude několik týdnů připomínkovat a hranice částek se mohou změnit," sdělil Sršeň. Lišit se podle něj příplatky mohou také v jednotlivých nemocnicích.

Placení za výběr lékaře navrhly odborné společnosti. Chtěly tak především vymýtit úplatky. Největší zájem je prý o výběr v gynekologii a ortopedii.

"Lékař by měl být primárně dostupný pacientovi, který ho akutně potřebuje. Ve volném čase si pak za něj může jiný pacient připlatit," dodal Sršeň.

Některé nemocnice už mají ceníky vypracované. "Máme to odstupňované od nejnižší platby za lékaře s atestací po vyšší částku za vedoucího oddělení až po primáře a jeho zástupce," řekl v lednu MF DNES Jaroslav Feyereisl, ředitel největší porodnice v zemi v Praze-Podolí. Konkrétní sumy však neupřesnil.

Příplatky řeší i právníci

Ministr zdravotnictví Leoš Heger původně plánoval, že by si lidé za vybraného lékaře mohli platit už od ledna. Dalším termínem pak byl duben, kdy vstoupí v platnost tři reformní zákony o zdravotních službách. Nyní se tedy termín znovu posunul. "Předpokládáme, že by pokyn mohl platit od května," upřesnil mluvčí.

Právníci ministerstva ale musí nejprve prověřit, jestli připlácení na lékaře nenarušuje ústavní práva lidí na zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je placení za výběr lékaře protizákonné a diskriminační pro ty pacienty, kteří na to nemají. Podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka to platné zákony nezakazují. Je tedy možné a legální, když si pacient zaplatí za něco, co nehradí zdravotní pojišťovny, napsala ČTK.

Peníze pro lékaře i nemocnici

Peníze by se podle představ ministerstva měly dělit mezi lékaře a zdravotnický personál, který pečoval o pacienta, a nemocnici. Peníze by šly třeba na nákup nových přístrojů nebo zvyšování platů. Podle Dostála by ale měly všechny peníze být příjmem systému.

Zákon by se podle něj měl změnit tak, aby si lékaři mohli sami vybrat, jestli budou léčit plně na pojišťovnu, nebo budou brát peníze za přednostní léčení. Pojišťovny by pak platily v plné výši jen lékařům, kteří nebudou peníze za přednostní péči vybírat. Těm, za které si pacienti připlácejí, by se naopak domluvená sazba snížila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video