Příplata: Věřím, že mě osvobodí

  • 2
Podnikatel František Příplata, odsouzený v Rumunsku za zorganizování vraždy odborového předáka železáren Tepro Iasi, je zatím na svobodě. Pobývá v rumunském městě Oradea, kde má přátele a kanceláře, z nichž řídí svou továrnu na výrobu nábytku na druhém konci Rumunska - ve městě Vaslui. Z vazby byl propuštěn před rokem. Podle rumunských zákonů by neměl jít znovu do vězení, dokud nebude rozsudek pravomocný. A to zatím není, Příplata se totiž odvolal.

Co říkáte úternímu rozsudku, podle kterého máte jít na šest let do vězení za takzvané "nabádání  ke zranění".
Je to divadlo. Ve spisu nebyla jediná zmínka o tom, že bych někoho k něčemu takovému nabádal. Když mi nemohli dokázat tu vraždu, o které nemají jediný důkaz, tak vymysleli tohle. Je to pro mě úplná novinka, ani jsem z ničeho takového nebyl obviněn, a je to naprosto absurdní.

Když říkáte, že ve spisu není o něčem takovém ani zmínka, jak soud své rozhodnutí odůvodnil?
Nijak. Soud zatím žádné odůvodnění nevydal. Podle zákona na to má tři týdny. Jsem hodně zvědavý, jak to zdůvodní. Novinářům ale u soudu řekli, bylo to tady v televizi Pro TV, že jsem byl odsouzen za českou stranu. Prostě tady žádný jiný Čech není, tak odsoudili mě. Je to těžko uvěřitelné, ale je to tak. Nějaká nezávislost a objektivita soudů tady vůbec nefunguje. Odnesl jsem to, protože prostě potřebují odsoudit Čecha.

Pokud opravdu nejste vinen, co podle vás za případem je? Proč jste tedy souzen?
Tady je veřejným tajemstvím, že v procesu nešlo o nic jiného, než o to, aby mohli panu Zemkovi vzít fabriku, kterou zprivatizoval. Prostě místním mafiím nebylo vhod, že to zprivatizovali Češi a né někdo zdejší.

Když pak fabriku Rumunsko Zemkovi skutečně sebralo, myslel jsem, že už budu mít klid. Ale ne, jsem asi příliš naivní. Tady se nedodržují lidská práva, tady se nedodržují ani rumunské zákony. Jsou to věci, kterým může jen těžko uvěřit někdo, kdo tady nebyl a nezažil to na vlastní kůži.

Jak budete teď postupovat?
Právníci mi říkají, ať jsem rád, že jsem dostal jen šest let. Říkají: Vždyť jsme na 70 procent vyhráli, hrozilo vám až 25 let. Ale to je přece strašné, když jsem nic neudělal. Chci to dotáhnou do konce. Pořád věřím, že rumunská justice své chyby uzná a zcela mě osvobodí.

Příplatův případ

V létě 2000 byl ve městě Iasi na severovýchodě Rumunska zavražděn odborový předák železáren Tepro Virgil Sachleanu. Železárny Tepro patřily českému podnikateli Zdeňkovi Zemkovi. František Příplata má ve městě Vaslui o cca 80 kilometrů dál továrnu na nábytek. V době, kdy Zemek ocelárny kupoval, za něho proto podepisoval některé doklady (Zemek do Rumunska moc často nejezdil, a protože jsou krajané - oba pocházejí od Veselí na Moravě - pokládali to pouze za krajanskou výpomoc).

Jako pachatelé vraždy byli zadrženi zaměstnanci bezpečnostní agentury, která Tepro hlídala. Ti vypověděli, že je k činu nabádal ředitel Tepra Viktor Balan. Ten pak měl policii říct, že vraždu objednal Zemek přes Příplatu. Takto policie případ předložila rumunské veřejnosti.

Po četných žádostech Příplatových advokátů a českého velvyslanectví byl soud kvůli podjatosti úřadů v Iasi přesunut na druhý konec Rumunska do města Satu Mare (nedaleko Oradey, kde má Příplata kanceláře).

V Satu Mare vyšlo najevo, že je vše úplně jinak. Balan svou výpověď proti Příplatovi odvolal (s tím, že ho k ní donutila policie v Iasi) a vrazi, kteří se přiznali, také řekli, že o napojení Čechů na vraždu nic nevědí. Před rokem byl proto Příplata propuštěn z vazby, ale Rumunsko opustit nesměl.

V jeho prospěch dokonce veřejně vystoupila řada známých rumunských právníků, kteří řekli, že podobný případ ve své praxi ještě nikdy nezaznamenali.

Nezávislí právníci, kteří s kauzou neměli nic společného, případ označili za důkaz, že Rumunsko není právním státem. Přestože proti Příplatovi skutečně neexistují důkazy, obvinění se zatím nezbavil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video