Přípitek sklenkou jablečného moštu

Jen málokdy se premiér Miloš Zeman něčemu diví. A ještě na veřejnosti. Ale výkřikům údivu a obdivu se předseda české vlády neubránil v úterý, ve třetí den své návštěvy Indie. Tak ohromně na něj zapůsobil slavný Tádž Mahál v Ágře, bílá vysoká hrobka postavená v sedmnáctém století z mramoru. To byl ovšem asi jediný moment, kdy si Miloš Zeman mohl během své cesty alespoň trochu vydechnout. I když si stihl krátce prohlédnout i Bombaj a podrobně se průvodců na všechno vyptat, jel do Indie hlavně za obchodem.

Obřad plný jemného písku

Zastaralá auta místní výroby typu Ambassador, rozzářené úsměvy tmavovlásek oblečených v sárí, zasmušilí policisté s velkými kníry a dlouhými holemi a diplomaté evropského střihu, to je pestrý obrázek indických ceremoniářů, kteří čtyřdenní cestu Miloše Zemana po Indii zorganizovali.
I když třeba v Bengalúru odjezd dlouhých kolon od dvou hotelů, v nichž delegace a její doprovod sídlily, zkomplikovala demonstrace odborářů, v premiérově nabitém programu nenastala větší zpoždění. Program návštěvy, rozvržený na minuty, přitom čítal sto sedm tištěných stran.
Svůj vlastní, často oddělený program měla Zemanova manželka Ivana. Ta se ovšem odmítala i nechat fotit. Oficiálně zapózovala zjevně nerada - fotografům pouze jednou, v prezidentském paláci.
Miloš Zeman se místním zvykům při uvítání poddal. Nechával si na krk věšet květinové věnce, naučil se zdravit a děkovat se sepjatýma rukama a snesl i zjevně falešně hranou českou hymnu.
Při oficiálním uvítání v prezidentském paláci v Dillí se na všechny snášel jemný oranžový písek, který skřípal v zubech, když Miloš Zeman svým typickým kolébavým krokem konal přehlídku čestné jednotky. Možná si ani neuvědomil, že kapela hraje slavnou anglickou Tipperary - jeden z přemnoha zbytků britské nadvlády v Indii.
(me) 

"Politici jsou tu od toho, aby otevírali dveře obchodníkům," bylo motto jeho návštěvy, při níž objel čtyři města na různých koncích miliardové země a potřásl si rukou s desítkami lidí všech možných profesí - od turistických průvodců přes guvernéry, ředitele podniků po ministry, předsedu vlády a prezidenta.

Právě politikům předvedl při slavnostním ceremoniálu v prezidentském paláci v Dillí svoji originalitu. "To je moje pravá ruka k potřesení a to je moje levá ruka k potřesení," pravil anglicky s úsměvem ve středečním ranním slunci premiér, když ho jeho indický kolega Atal Bihárí Vádžpéjí představoval členům svého kabinetu, a podal současně křížem obě své ruce poněkud zmateným Indům.

Takovými vtípky si premiér zřejmě ulevuje od napětí, kterému je při až nelidsky nabitém programu vystaven. Jeho pracovní den většinou končil hluboko po půlnoci. Probíral se program na další den a premiér si četl podklady, které nestihl zhlédnout v Praze. A z hotelů v Bombaji a v Bengalúru či prezidentské rezidence v Dillí se odjíždělo brzo.

Indický policista holí odhání otrhaného žebráka z kraje chodníku. Silnice se uzavírá. Za chvíli se blíží první vozy kolony asi dvaceti vozů. Tmavěmodrý mercedes má na kapotě českou vlaječku.

Ulice je pečlivě uzavřena a zvědaví Indové za ploty sledují, kdože to vlastně jede.
Jedině takovým způsobem se Miloš Zeman pohyboval od neděle do čtvrtka ráno po ulicích Bombaje, Bangalúru, Ágry a Dillí, aby stihl nekončící řadu schůzek, jednání, podnikatelských seminářů a rozhovorů pro místní média.

Premiér za svoji cestu vystřídal neuvěřitelné množství typů aut od luxusních mercedesů přes obyčejné daewoo po elektrobus. Přípitek jablečným moštem a večeře plná kořeněných indických specialit, i to je jeden z obrázků premiérovy cesty po Indii.

"Pan premiér jí všechno," tvrdí lidé z okolí Miloše Zemana. "Jen nemá rád ryby a zeleninu." Na slavnostní večeři, kterou v Dillí pořádal předseda indické vlády, se jídlo roznášelo na velkých tácech, takže si premiér mohl vybrat. Byla to většinou kuřata a kousky dalších druhů mas v kořeněných indických omáčkách se spoustou příloh. Několik účastníků večeře se shodlo na tom, že při jiných příležitostech, například v hotelu Oberoi v Bombaji, se indičtí kuchaři vytáhli více.

Po proslovech obou šéfů vlád si přítomní připili - jablečným moštem. "Pila se tam pak jenom voda," uvedl poněkud zklamán jeden z účastníků večeře. Indie je mnohonárodní a mnohonáboženský stát, kde se musí ctít různá pravidla různých náboženství. Na recepcích pořádaných českou stranou - třeba v Bombaji po příjezdu první den - se ovšem alkohol, i premiérova oblíbená becherovka, pil. A odvážlivci ochutnali i místní pivo (dobré) a víno (nepříliš povedené).

Miloš Zeman byl v Indii jen čtyři dny. Za tu dobu tu vyvřely na povrch dva korupční skandály.

První vypukl v den, kdy český premiér opustil Bombaj. Na místní burze byla odhalena řada nezákonných obchodů a podplácení. Druhý se objevil v den, kdy speciál české armády TU-154M dosedl na letišti v Dillí. Kvůli úplatkům při nákupu nové vojenské techniky rezignoval ministr obrany George Fernandes a řada dalších vládních funkcionářů. "Doufám, že s tímto skandálem nebudu spojován," snažil se Zeman bránit ironickým poznámkám na téma vývozu akce čisté ruce.

Jinak se jeho program soustřeďoval hlavně na ekonomická témata. "Víte, jaký je rozdíl mezi tendrem a olympijskými hrami?" byla jeho pravidelná otázka účastníkům podnikatelských seminářů.

"Druhý na olympiádě dostane stříbrnou medaili, druhý v tendru nic." Své projevy - pronášené anglicky - špikoval spoustou ironie a vtipů, s nimiž většinou sklízel u obecenstva úspěch.

Své vlastní ruce se snažil nezašpinit při sázení stromků v Bengalúru a Hosúru. "Sázení stromů hosty je v Indii výrazem úcty," vysvětlovala Tina Georgeová z firmy Infosys, proč před jejím sídlem Zeman zasadil citrusovník a pobízel přitom přítomné ministry k práci. "Ministr zemědělství bude zalévat a ministr průmyslu házet lopatou," rozdělil po prvním symbolickém hodu hlíny do jámy práci svým přítomným podřízeným Janu Fenclovi a Miroslavu Grégrovi k překvapení svých indických hostitelů.

Program v Indii, kde teplota neklesala pod třicet stupňů, premiéra viditelně vyčerpal. Unavený by byl i bez příhody s vanou v prezidentské rezidenci v Dillí, při níž si natáhl šlachu na pravé noze. Nebylo mu však dopřáno oddechu.

Dalších deset hodin strávil se svým doprovodem opět v letadle cestou přes tři časová pásma na druhou stranu zeměkoule na stejně nabitou dvoudenní návštěvu Jižní Koreje. Na její půdu vkročil opíraje se o hůl.

Jedním z mála okamžiků cesty, kdy si premiér Zeman mohl na chvíli vydechnout, byla návštěva legendárního Tádž Mahálu v Ágře. (16. března 2001)

Mozaikou vytvořenou z barevných květů přivítali premiéra Miloše Zemana v bombajském hotelu Oberoi. (16. března 2001)

Zvědavé obličeje, jako tito obyvatelé Dillí, provázely Miloše Zemana po celou dobu jeho indické mise. (16. března 2001)

Premiér Zeman s průvodkyní u bombajské Brány Indie. (16. března 2001)

Premiér Zeman v automobilu se blíží v doprovodu čestné stráže na koních k prezidentskému paláci v Dillí. (16. března 2001)

Příslušník speciální jednotky letecké policie, jež se po dobu pobytu české delegace starala o volný průjezd přeplněnými městy. (16. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video