Pavel Kouda u ústeckého okresního soudu, který na něj uvalil vazbu.

Pavel Kouda u ústeckého okresního soudu, který na něj uvalil vazbu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Na stopu Koudy policii navedla chamtivost exředitele dotačního úřadu

  • 27
Případ zatčeného bývalého náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudy sahá až do října 2010. MF DNES zjistila, že na stopu Koudy se policie dostala při pátrání po nepravostech exředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze. Donedávna mocnému politikovi z ČSSD hrozí za machinace s evropskými dotacemi až dvanáctileté vězení.

MF DNES zrekonstruovala události, jež vedly k úternímu zatčení druhého nejvýše postaveného politika v čele Ústeckého kraje. Vše začalo, když se v říjnu 2010 obrátil na policii podnikatel Martin Mikeš. Už nedokázal vydržet tlak, který na něj vyvíjel Kušnierz se svými komplici.

Mikeš žádal Úřad Regionální rady Severozápad o 12 milionů korun na rekonstrukci ranče a hotelu pod Třebouňským kopcem na Karlovarsku. Uspěl, až když dal čtveřici 250 tisíc korun, 100 tisíc si měl vzít Kušnierz, ostatní po padesáti. Kdyby jim to stačilo, policie by se nikdy nedozvěděla, co se na dotačním úřadu děje. Jenže vyděrači chtěli víc. Žádali dalších 1,7 milionu korun, Mikeš ale další peníze neměl a nakonec zavolal policii.

Exšéf dotačního úřadu Kušnierz u soudu

Kriminalisté dostali impuls a loni v březnu provedli první razii na dotačním úřadu. Zatkli Kušnierze, který skončil ve vazbě a letos v červenci v této kauze dostal trest 7,5 roku vězení. Jeho kumpány poslal soud do vězení na 5 let, Mikeš dostal osmnáctiměsíční podmínku. Rozsudek ještě není pravomocný (více zde).

Tím to ale teprve začalo. Kriminalisté loni v březnu při razii sebrali stohy spisů. Najednou začali objevovat, jak rozdělování milionů na úřadě probíhalo. "Zabavili jsme e-mailovou korespondenci. A bylo to až neuvěřitelné čtení. Jedna úřednice třeba psala druhé, jak už si neví rady a že je to pěkný průšvih," vzpomíná jeden z vyšetřovatelů.

Od té doby se detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přehrabávají v hromadě dokumentů, z níž tahají další a další podezřelé aktivity podezřelých lidí. Od letošního června také chodí pro další písemnosti na dotační i krajský úřad. Hned počátkem června při jedné z návštěv zapečetili Koudovi kancelář.

Motiv Koudy je zatím nejasný

Začátkem července kvůli zajištěným dokumentům zatkli čtyři lidi. Kromě Kušnierze i vedoucí územního odboru Irenu Kotlanovou, vedoucího právního oddělení Jana Martinovského a zástupce jednoho z investorů. Ve vazbě skončili Kušnierz (už podruhé) a Martinovský. Kotlanová se jí vyhnula, protože začala s vyšetřovateli spolupracovat.     

Pavel Kouda

Policisté se dostali k zajímavé informaci. Získali svědectví a k tomu i další důkazy o nepřijatelných nátlacích Koudy v souvislosti s přidělováním evropských peněz. Pomáhají jim k tomu i odposlechy Koudových hovorů. Celkem shromáždili deset případů, při nichž měl politik tlačit na úředníky.

"Měl na seznamu několik projektů a některé byly označené tečkou. To byly ty, které chtěl, aby uspěly a jejich žadatelé získali evropské peníze," přibližuje jeden z vyšetřovatelů. Konkrétně jde o modernizaci lyžařských středisek v Krušných horách, třeba v Novém Městě, na Klínovci a Zadní Telnici.

Jedním z těchto prosazovaných projektů byla i propagace rekultivací po důlní těžbě, na kterou chtěl Ústecký kraj 37 milionů korun. Kouda údajně nutil Kotlanovou, aby změnila systém hodnocení tak, aby projekt uspěl. Ta poslechla. Jenže o přehodnocení projektu se dozvědělo ministerstvo financí a dotační úřad ho nakonec zrušil a o peníze na něj nežádal.

O Koudově buranském chování svědčí i svědectví z 5. září 2011. Kouda tehdy v chomutovském divadle před svědky křičel na Kotlanovou, že pokud chce na úřadu dál pracovat, zařídí to tak, aby označené projekty prošly. Co by z toho politik měl, zatím není jasné. Přesně to nevědí ani vyšetřovatelé, protože s nimi obviněný politik nemluví.

V sídle dotačního úřadu bude wellness centrum

Spolu s Koudou byl v úterý obviněn i Kušnierzův nástupce, současný ředitel dotačního úřadu Karel Markvart. Ten se podle zjištění MF DNES snažil protlačit vybrané projekty ještě jako vedoucí odboru vnitřních činností. Byly to žádosti o peníze na modernizaci lyžařského areálu na Klínovci, vybudování Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani a wellness centra v Ústí nad Labem.

Pavel Markvart

Zajímavé je, že wellness centrum má být v témže domě, ve kterém úřad sídlí a který patří vlivnému členu ODS Patriku Oulickému. "Úřad na to loni schválil dotaci osm s půl milionu korun. Celkem má projekt stát 16 milionů. Proplaceno to bude až po realizaci, což má být do konce září," uvedla mluvčí úřadu Marcela Klíchová.

Ve všech 14 zdokumentovaných případech mělo jít podle policie o projekty za zhruba půl miliardy korun. Většina z nich by zřejmě prošla i standardní, legální cestou, politici si ale úspěch chtěli pojistit.

Zajímavé je, že existoval údajně i opačný systém: označené projekty, které za žádnou cenu projít neměly. Patrně proto, aby lidé, kteří v zákulisí rozhodovali o osudu projektů, ukázali žadatelům o peníze, jaký mají vliv a moc. Markvart i Kouda ve čtvrtek skončili ve vazbě. Kouda opustil všechny veřejné funkce a přerušil členství v ČSSD.  


Video