Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PŘEHLEDNĚ: Případ Sobotkových e-mailů v otázkách a odpovědích

  • 227
Otázek okolo kauzy zveřejňování e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky je zatím mnohem víc než odpovědí. MF DNES se pokusila zodpovědět ty nejzásadnější.

1. Kdo stojí za webem White Media?

Sobotkovy ukradené e-maily publikuje web White Media. Rasistický portál nesnáší všechny, kdo stojí nalevo od jeho příznivců. Tedy zejména imigranty, Židy, gaye, Romy nebo politiky. Policie se o extremistický web zajímala v minulosti už čtyřikrát. Například když schvaloval činy norského masového vraha Anderse Breivika (více čtěte zde) nebo když před průvodem leseb a gayů Prague Pride v srpnu 2012 přispěvatelé serveru psali, aby byla prolita krev a explodovaly nálože.

Web byl založen v roce 2010 v kalifornském městě Brea. Podle policejních detektivů stojí za vznikem slovenský neonacista Igor Mižák, ultraradikální stoupenec mezinárodní neonacistické sítě Blood and Honour. Usuzují tak z uniklé konverzace, kterou zveřejnila další hackerská skupina z Německa, která se Mižákovi nabourala do e-mailu.

Mladý neonacista uprchl před lety ze Slovenska, kde se o něj zajímala policie a tajná služba, do Irska. Byl obviněn z propagace fašismu. Nyní vzkázal, že o kauze uniklých Sobotkových e-mailů nic neví.

To, že za útokem stojí neonacisté, naznačuje pečlivý výběr zpráv, které jsou zveřejňovány. Na webu se objevují hlavně ty, v nichž se hovoří o uprchlické krizi.

2. Jak obtížné je vypátrat pachatele?

Zjistit, kdo se premiérovi dostal do e-mailové pošty, bude složité. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který incident vyšetřuje, má v podstatě dvě možnosti. První je získat přístupová hesla do počítačů, z nichž bylo heslo prolomeno, a tím se dostat k hackerům.

Policie rozšířila vyšetřování

Kriminalisté rozšířili vyšetřování kauzy premiérových e-mailů o trestný čin vydírání. V úterý o tom informoval server Neovlivni.cz. S odkazem na Národní bezpečnostní úřad a zdroj blízký vyšetřování server uvedl, že premiér neporušil zákon.

Druhou šancí je získání hesel k samotnému webu White Media, která by je dovedla k jeho provozovatelům. Policisté o ně v minulosti už čtyřikrát žádali americké soudy (web je registrován v USA), avšak vždy bez úspěchu. Ve Spojených státech je podle expertů v otázce bezpečnosti a extremismu širší svoboda projevu, a policistům tak nestačí pouze argumentovat, že web šíří rasismus.

Policie nyní sází na argument, že web narušuje kybernetickou bezpečnost. Kromě toho věří, že tentokrát uspěje i proto, že poškozeným je český premiér.

3. Byly v Sobotkově schránce tajné dokumenty?

V dosud zveřejněných e-mailech s největší pravděpodobností nebyly. Popírá to vláda i ministerstvo vnitra.

Z hlediska bezpečnosti státu jako nejzávažnější vypadá zveřejnění takzvaného protiteroristického balíčku, který vypracovalo ministerstvo vnitra. Na Sobotkův soukromý e-mail jeho obsah zaslala ředitelka kanceláře ministra vnitra Adéla Bruknerová. Jedná se však o velmi obecnou koncepci, která by pravděpodobně teroristy příliš informačně neobohatila.

Poměrně závažný je obsah e-mailu, který Sobotkovi poslal šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Ten premiéra informuje o problémech se společností Viktoriagruppe, jež schraňovala státní strategické zásoby ropy. Většinu jednání o Viktoriagruppe totiž vedla za zavřenými dveřmi Bezpečnostní rada státu a kauzou se zabývají i tajné služby (což v e-mailu Švagr Sobotkovi navrhuje).

4. Pochybil premiér při zabezpečení?

Pomineme-li fakt, že měl účet u freemailového poskytovatele, hledá se chyba v Sobotkově počínání těžko. Premiér tvrdí, že jeho heslo bylo dostatečně silné. „Zásadně odmítám spekulace, které se objevily v některých médiích, o zabezpečení mé soukromé e-mailové schránky, jež byla předmětem útoku hackerů. Mé heslo bylo dostatečně silné a splňovalo všechna bezpečnostní pravidla poskytovatele,“ uvedl Sobotka (více čtěte zde).

Podle Seznamu mohl být způsob, jakým se hackeři do e-mailu nabourali, dvojí: buď měl premiér příliš slabé nebo odhadnutelné heslo, anebo šlo o počítačový vir.

5. Kdo všechno po hackerech pátrá?

Případ mají na starosti detektivové protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Tajné služby se případem dosud nezabývaly, jejich zapojení však naznačují Sobotkovy výroky o „útoku na základní principy demokratické společnosti“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue