Olga Hepnarová

Olga Hepnarová | foto: Z cyklu ČT Když vraždí ženy

Čtyřicet let od tragédie. Vražedkyně Hepnarová se mstila společnosti

  • 163
Dnes krátce před druhou odpoledne uplynulo přesně 40 let od chvíle, kdy Olga Hepnarová vjela se svou nákladní Pragou RN plnou rychlostí do hloučku nic netušících lidí, kteří čekali v Praze na tramvaj. Desátý červenec roku 1973 se tak zapsal do české historie jedním z nejděsivějších kriminálních činů.

Tragédie se odehrála na třídě Obránců míru, která dnes nese jméno Milady Horákové. Výsledek nárazu byl tragický. Tři lidé zemřeli na místě, pět později v nemocnici. Dalších 12 lidí bylo zraněno, z toho šest těžce.

Dvaadvacetiletá řidička z povolání zůstala nehnutě sedět v kabině náklaďáku.

Žádné rozrušení. Na hrozivý čin se dlouho a pečlivě připravovala. "Chtěla jsem se pomstít celé společnosti včetně mé rodiny, neboť všichni se ke mně chovají nepřátelsky," prohlásila později u soudu.

Ke svému činu si záměrně vybrala frekventovanou zastávku a hodilo se jí i klesání ulice. Chtěla zabít co nejvíce lidí, proto potřebovala, aby vůz nabral vysokou rychlost. Bohužel se jí to podařilo. Za smrt osmi lidí ovšem také draze zaplatila. Čekala ji šibenice.

Soudní znalci shledali u Hepnarové poruchu osobnosti, konstatovali však, že netrpí žádnou duševní chorobou, a je tudíž za svůj čin plně odpovědná. V dubnu 1974 ji Městský soud v Praze uznal vinnou z osminásobné vraždy a odsoudil ji k trestu smrti. Verdikt pak potvrdily i odvolací soudy (více o případu najdete zde).

Žádost Olžiny matky o milost pro její dceru prezident republiky zamítl. Olga Hepnarová byla popravena 12. března 1975 jako poslední žena v Československu. Ani její popravou však děsivý příběh nekončí. Činem Hepnarové se v říjnu 2005 inspiroval takzvaný lesní vrah Viktor Kalivoda.

"Cítil jsem, že po mně chce, abych pokračoval v tom, co provedla ona," prohlásil muž, jenž během čtyř dnů zastřelil tři lidi. Doživotní trest si odpykával ve Valdicích na Jičínsku, kde v září 2010 spáchal sebevraždu.

,

Video