Špičky české neonacistické scény u Obvodního soudu pro Prahu 1. Jsou mezi nimi...

Špičky české neonacistické scény u Obvodního soudu pro Prahu 1. Jsou mezi nimi i bývalí členové vedení rozpuštěné Dělnické strany. (19. března 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Případ neonacistických nálepek a pochodu za vojáky SS se vrátil před soud

  • 74
Soud začal znovu rozplétat kauzu osmi ultrapravicových aktivistů obžalovaných kvůli vylepování neonacistických samolepek či pořádání pochodu k uctění padlých vojáků wehrmachtu. Opakování soudu bylo nutné proto, že se původní soudkyně cítila podjatá. Kauzu proto převzala její kolegyně, pokračovat bude v dubnu.

Případ se tak více než po roce znovu vrátil před Obvodní soud pro Prahu 1, protože tehdejší soudkyně Věra Bártová se sama vyloučila pro podjatost kvůli útokům týkajícím se jejího někdejšího členství v KSČ (více o důvodech čtěte zde). Další soudce Libor Vávra byl přeložen k jinému soudu, kauzu tak dostala na starost Dana Šindelářová.

I proti ní namítali obžalovaní kvůli podjatosti, ta námitku ale v pondělí odmítla jako účelovou. Obžalovaní neuspěli ani s námitkou pro podjatost znalce Iva Svobody. Jeho i další znalce chce soud vyslechnout začátkem dubna.

Celkem osm lidí, většinou představitelů a členů rozpuštěné Dělnické strany, je obžalováno z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka kvůli čtyřem skutkům. Přímo v soudní síni je několik pytlů s věcmi zabavenými při domovních prohlídkách, několik zabavených počítačů a cédéčka s hudbou.

Čtyři z obžalovaných včetně bývalého šéfa pražské organizace Dělnické strany Patrika Vondráka či bývalé členky strany Michaely Dupové údajně v prosinci 2008 v centru Prahy vylepovali samolepky s motivy zakázaného neonacistického Národního odporu.

K soudu dorazilo šest aktivistů, všichni svou vinu odmítli. "Cítím se nevinen a tento proces považuji za politicky motivovaný," řekl iDNES.cz Patrik Vondrák.

Další z obžalovaných Filip Vávra tvrdí, že nemá důvod vychvalovat Národní odpor, protože se s ním už dávno názorově rozešel, navíc na stránkách hnutí vyšla nepříznivá recenze na jeho knihu. "To je jako kdyby Helena Vondráčková měla dělat reklamu Blesku," prohlásil v soudní síni. Připustil, že se tehdy s některými obžalovanými sešel, ale údajně jen proto, že jim poskytoval právní rady a půjčky.

Celkem šesti z nich včetně například expředsedy krajské organizace Dělnické strany na Vysočině Milana Hrocha také obžaloba klade za vinu, že v červnu 2009 pořádali shromáždění a pochod v Jihlavě, jehož skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS. Na shromáždění měl vystoupit veterán SS Herbert Schweiger a rakouský nacionalista Gottfried Küssel. I to pravicoví aktivisté odmítají.

Dupová ještě navíc čelí obžalobě z toho, že se podílela na vytvoření a zprovoznění webu Resistance Women Unity, což je podle policie ženská odnož Národního odporu. Kromě toho se měla podílet na pořádání koncertu na podporu stíhaných a odsouzených neonacistů v únoru 2009 v Srbech na Kladensku.


Video