Případ nadále rozděluje Chilany

S a n t i a g o, P r a h a - Chilský prezident Eduardo Frei se včera bezprostředně po londýnském výroku lordů obrátil ke svým krajanům, hluboce rozděleným v pohledu na nedávnou minulost země, v přímém televizním projevu s výzvou ke klidu.

"Rozhodnutí, které odporuje principům imunity, jak je hájí Chile, nás nepřinutí změnit vládní linii. Toto není konec procesu," řekl svému národu chilský prezident.
Konstatoval, že Chile se bude rozhodnutí britských soudců rozhodně bránit a všemožně čelit snahám, aby bývalý diktátor byl vydán Británií do Španělska kvůli obviněním z genocidy. Zároveň řekl, že okamžitě do Londýna a Madridu vyšle ministra zahraničí Josého Miguela Insulzu, aby tam podpořil argumenty své vlády.
Prezident Frei dále uvedl, že jeho vláda chce požádat Británii, aby uznala Pinochetovu imunitu ve funkci senátora a zároveň aby Madrid uznal, že španělské soudy nemají právo soudit zločiny spáchané údajně na chilské půdě.
Rovněž vyzval Chilany, aby zachovali klid a nereagovali na rozhodnutí pětičlenného výboru britské Sněmovny lordů. "Nepodrobíme se nátlaku skupin, jejichž akce a prohlášení jen činí situaci horší," řekl Frei. Měl přitom jasně na mysli násilí, které bezprostředně po verdiktu vypuklo v Chile ze strany stoupenců Pinocheta.
Na zprávy z Londýna okamžitě reagovala řada osobností z celého světa. V Paříži po výroku lordů dokonce povstalo celé Národní shromáždění, aby potleskem přivítalo rozhodnutí. "Je to překvapení a radost, a špatná zpráva pro diktátory," konstatoval francouzský socialistický premiér Lionel Jospin. Také Francie požádala o vydání Pinocheta, podobně jako Švýcarsko, Belgie a Švédsko.
Chilanka Isabel Allendová, jejíž otec Salvador Allende byl v roce 1973 Pinochetem v puči svržen, označila včerejší londýnský výrok lordů za nádherný a historický. "Ukazuje, že v tomto světě principy existují a že diktátoři nemohou beztrestně cestovat a myslet si, že stojí nad právem," řekla španělskému rozhlasu během své návštěvy Madridu.
Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová se včera po-stavila za Pinocheta, někdejšího spojence Británie ve válce o Falklandy.
"Je to starý, křehký a nemocný muž, a již jen proto by se měl vrátit do Chile. Jsem také přesvědčena, že je v národním zájmu jak Chile, tak Británie, aby pan Pinochet byl propuštěn. A to je v rukou ministra vnitra," uvedla baronka Thatcherová.
"Je to skvělé. Je to signál diktátorům, kteří se provinili zločiny proti lidskosti a později se převlékli za politiky, že jejich provinění jim civilizovaná společnost neodpustí," řekla Jarka Stuchlíková, česká publicistka žijící ve Velké Británii, která zažila v Chile svržení Allendeho a nástup Pinochetovy vlády v roce 1973.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video