Počínání ministra školství Josefa Dobeše ve vládě v některých ohledech připomíná bývalou ministryni Danu Kuchtovou. Ta nakonec o křeslo přišla.

Počínání ministra školství Josefa Dobeše ve vládě v některých ohledech připomíná bývalou ministryni Danu Kuchtovou. Ta nakonec o křeslo přišla. | foto: MF DNES

Dobešův příběh se nápadně podobá Kuchtové. Ta místo ve vládě ztratila

  • 199
Počínání ministra školství Josefa Dobeše v něčem připomíná jednu z jeho předchůdkyň, Danu Kuchtovou ze Strany zelených. I Dobeš vyměnil lidi odpovědné za čerpání evropských peněz a v pravicové vládě se stal "potížistou", když zpochybnil školné na VŠ už v tomto volebním období. Varováním by pro něj mohlo být, že Kuchtová takto o křeslo přišla.

"Jisté analogie tam jsou, ale jeho personální politika mi připadá ještě horší, než byla ta moje," řekla iDNES.cz exministryně Kuchtová, která teď vede Dětský domov v pražských Klánovicích.

Kuchtová v bývalé vládě Mirka Topolánka skončila, když eskalovaly spory o čerpání peněz z evropských fondů a nestála za ní pevně ani její vlastní Strana zelených.

Radši padla, než by obětovala Soukupa. Dobeš nadstandardně oceňuje Machálkovou

Místo Marka Mory, který měl podporu ODS, instalovala na pozici náměstka odpovědného za čerpání evropských peněz majitele agentury Médea Jaromíra Soukupa. O dobrý vztah s ním stála natolik, že se ho odmítla zbavit, i když jí už hrozilo odvolání.

Jana Machálková - vrchní ředitelka kabinetu ministra školství

I v tomto ohledu to tak trochu připomíná současné dění kolem Dobeše. Za jeho vedení ministerstvo vyplatilo nadstandardní prémie šéfce kabinetu Janě Machálkové.

Dobeš se na podzim zbavil šéfa sekce evropských fondů, vlivného muže TOP 09 Jana Vituly, a vytáhl tak proti svému koaličnímu partnerovi. V osobě Vituly navíc proti muži, se kterým jeho strana počítala právě na post ministra.

Jaromír Soukup

"Mě tahle analogie vůbec nenapadla. Ale je logické, že ministři školství narážejí na podobné problémy, i na lidi," řekl iDNES.cz Soukup. Sám se ale podivuje tomu, jak se Dobeš pokoušel zbavit své náměstkyně Evy Bartoňové za ODS a místo ní do funkce jmenovat Ladislava Bátoru, což mu premiér zatrhl. "Paní Bartoňovou si pamatuji z ministerstva jako jednoho z nejschopnějších úředníků," říká Soukup.

Vitula, který byl jedním z lidí, jimž na ministerstvu sledovali e-maily a on se kvůli tomu rozhodl podat trestní oznámení, řekl iDNES.cz o srovnání Dobeše a Kuchtové: "Myslím, že se najde dost paralel. Rozdíl je snad v tom, že když mě Dobeš vyhodil, odešli někteří mí spolupracovníci sami. Ale když potkávám některé lidi z ministerstva a mluvím s nimi, říkají, že ve srovnání s Dobešem je Kuchtová zlatá."

Kuchtová se vymezovala v Topolánkově koalici, Dobeš tu Nečasovu pozlobil snahou odložit školné

A konečně je třeba připomenout prosincovou ideovou konferenci Věcí veřejných, na které Dobeš překvapivě prosadil usnesení, podle kterého má strana usilovat o to, aby školné na vysokých školách bylo zavedeno až v příštím volebním období. Což je v rozporu s koaliční smlouvou.

Obdobně se do sporů s Topolánkem dostávala Kuchtová, bývalá "jihočeská matka" kritizující jadernou elektrárnu Temelín. "Ale mně sám Topolánek řekl, že to nebyl on, kdo tlačil na můj odchod," vzpomíná Kuchtová, která měla v té době i později napjaté vztahy s tehdejším šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem.

Za Dobešem zatím oficiálně jeho Věci veřejné stojí, i když už se v médiích objevila úvaha, že by ho mohl nahradit stranický kolega a poslanec Milan Šťovíček. Sám Dobeš byl ve čtvrtek na koberečku u premiéra a po schůzce měl pocit, že má stále podporu Petra Nečase.

To ovšem nemusí mnoho znamenat. Veřejnou Nečasovu podporu měl až do poslední chvíle také ministr životního prostředí Pavel Drobil, který nakonec rezignoval kvůli skandálu na ministerstvu a ve Státním fondu životního prostředí.

Děním na ministerstvu školství a zřejmě i pozicí Dobeše ve vládě se bude příští týden zabývat vládní koalice na schůzce lídrů ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video