Případ Kořistka: zveřejněte fakta!

  • 4
Státní zástupce zrušil trestní stíhání pánů Dalíka a Večerka. Celou věc prověřuje ještě vrchní státní zástupce Ivo István. Aféra Kořistka vyvolává velké emoce na obou stranách. Opozice se cítí šikanována a obvinění považuje za policejní konstrukci.

Tím spíš, že policie prohlížela bankovní konto vůdce ODS Mirka Topolánka.

Sociální demokraté obhajují policejní postup a obviňují ODS, že chce křikem vytvořit kouřovou clonu nad korupčním jednáním svých emisarů.

Kde je pravda? Protože nikdo krom pánů Kořistky, Večerka a Dalíka neví, co si na tajemné schůzce v ostravské kavárně povídali, shrňme dostupná fakta:

1) Zdeněk Kořistka tvrdí, že mu někdo, buď Večerek nebo Dalík, nabídl úplatek. Neví, kdo z nich.

2) Dalík i Večerek to popírají, ale odmítli vyšetření na detektoru lži. To podstoupil Kořistka.

3) Kořistka i ministr vnitra František Bublan prohlásili, že detektor neodhalil žádnou lež. Nebyl to první zásah pana Bublana do případu.

4) Policie uvěřila této verzi a na základě "uzavřeného řetězce nepřímých důkazů" zatkla Dalíka a Večerka. Požadovala jejich uvěznění do vazby, čehož nedosáhla.

5) Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová označila postup policie za nezákonný. Navíc prohlásila, že Kořistka je nedůvěryhodný a lhal i detektoru. Tím popřela to, co řekl pan Bublan.

Nemůžeme z toho udělat závěr o tom, zda je pan Kořistka obyčejný lhář nebo pánové Dalík a Večerek obyčejní úplatkáři. Můžeme však udělat jiný: policie v tomto politickém případě postupuje v nejlepším případě hloupě a neobratně. Působí dojmem, že chce za každou cenu prokázat svou verzi nebo se zalíbit.

Je tu ještě jeden závěr: celý případ je provázen na jedné straně silným tutláním, na druhé straně siláckými výroky jak ministerstva, tak policie, tak zastupitelstva. Protože věc zásadně ovlivňuje politickou budoucnost země, má veřejnost nárok na úplné informace. Vrchní státní zástupce by tedy měl odtajnit všechno, co se nedotýká soukromí zúčastněných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video