Případ Grossovi, aneb jak to chodí v politice

  • 192
Politik se dostane vlastním přičiněním - v tomto případě i za přispění manželky - do problému, ale daří se to držet v tajnosti. Jakmile se o věc začnou zajímat média, začíná politik kličkovat, mlžit, vydává protichůdná prohlášení a hlavně sám sebe označí za oběť nechutné štvanice.

Případ Stanislava Grosse a jeho manželky je modelovou ukázkou poměrů, nad kterými znalci politických prostředí v západních zemích nevěřícně kroutí hlavou: na demise ministrů, kteří nezvládli oddělit soukromé zájmy od veřejných, jsou zvyklí.
Jak je to u nás?

1. Politik smí říci cokoliv, pak se v tom však nikdo nemá "vrtat".
Gross od začátku těžce nesl, že se MF DNES snaží dopátrat, jak to jeho žena dělá, když jako provozní v parlamentní restauraci najednou vydělává více než ministr. To byl přitom vlastní Grossův výrok v rozhovoru s Magazínu DNES. Přes své spolupracovníky vzkázal, že zpracování tohoto tématu bude "testem příští komunikace".

Posléze zapojil i lobbingovou agenturu Crane Constulting, kterou si ČSSD speciálně najala na podobné krizové situace. Její zástupci se snažili redakci přesvědčit, že spolupráce Šárky Grossové s agenturou GOJA Františka Janečka a shánění sponzorských příspěvků od firem ucházejících se o privatizaci je naprosto v pořádku.

2. Politik potvrdí jen to, co už je venku. Nic víc nevysvětluje.
Stanislav Gross i František Janeček v odpovědích na písemné otázky MF DNES pomlčeli o tom, proč Grossová sháněla peníze na muzikál Popelka produkovaný Janečkovou agenturou u zájemců o privatizaci.

Když MF DNES v pátek o této spolupráci napsala, Gross převedl pozornost na dvě charitativní představení muzikálu Popelka, která se přitom příspěvků zmíněných firem netýkala. Stejně postupoval i v případě zapůjčeného vozu Audi.

Nejprve vzkázal, že manželka vůz dostala od firmy k dispozici proto, že měla své auto v servisu. Nyní říká: "Dovozce oslovil mou ženu s nabídkou na vyzkoušení a koupi automobilu Audi." Zároveň se snaží přesvědčit, že to rozhodně nesouviselo s tím, že vláda od dovozce Audi nakoupila osmnáct limuzín. Říká, že o tom bylo rozhodnuto před jeho nástupem na ministerstvo vnitra.

I když takový návrh mohl být připravený, jedno je jisté - nákup vláda schválila až měsíc po jeho nástupu. K hlasování ho předložil právě Stanislav Gross.

Gross má problém: obchody své ženy

Grossova manželka měla zdarma audi

Grossův problém zní: lákadla moci

3. Politik se označí za štvanou zvěř.
Jakmile se Gross ocitl v nepříznivém světle a měl odpovídat na nepříjemné otázky, vyrukoval s tím, že je obětí "mediální kampaně". Manželka, kterou ještě před pár měsíci veřejně prezentoval jako úspěšnou podnikatelku, je podle něj najednou nechutně vláčena tiskem.

V pondělí kvůli tomu dokonce nešel ani na zasedání vlády. "Za prvé proto, abych alespoň ráno byl se svou manželkou. Za druhé jsem se rozhodl, že nepojedu na večerní mítinky, protože manželka je na tom po psychické stránce velmi špatně. Snad poprvé dávám přednost rodině před pracovními povinnostmi," svěřil se včera v Právu.

Ačkoliv na vině jsou podle Grosse média, nechce na ně "svalovat úplně všechno": vypůjčení vozu Audi bylo chybou.

4. Politik se má na koho spolehnout - na politiky.
V těžkých chvílích, jaké Gross ještě nezažil, má však silnou oporu. Kolegové z ČSSD jsou na jeho straně. O případu manželů Grossových nevědí (kromě článků z novin), ale to jim nebrání v tom, aby - jako například předseda ČSSD Špidla - prohlásili: "Považuji to za obzvláště špinavou kampaň. Informace, které mám k dispozici, nezpochybňují morální integritu Stanislava Grosse."

Dokonce ani opoziční politici netlačí ministra vnitra k odpovědnosti.

Buď si umí v Grossově situaci představit i sami sebe, anebo už kalkulují s tím, koho mohou potřebovat při jednáních o nové vládě. A těch se první místopředseda ČSSD Gross jistě účastnit bude. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video