Případ Grebeníček: vydírání i vraždy

  • 122
Byla to taková hra. Na hlavu vězně Josefa Hurbiše vyšetřovatel Alois Grebeníček navlékl oprátku a s komplicem jej přes otevřené dveře vytahovali nahoru, až ztratil vědomí. Ještě předtím mu oznámili, že mají zvláštní povolení ho bez soudu takzvaně kontumačně popravit.

To už měl za sebou Hurbiš pokus o sebevraždu podřezáním žil. Takhle to na přelomu čtyřicátých a padesátých let vypadalo v oddělení komunistické tajné policie v Uherském Hradišti, kde Grebeníček (otec předsedy KSČM) působil.

Podle zcela nových zjištění spisovatele Jaroslava Pospíšila se tamní vyšetřovatelé nedopouštěli "jen" mučení.

Kradli vězňům peníze na stravu, vydírali manželky uvězněných, a dokonce při výsleších nejméně pět vězňů zabili, za což nikdy nikdo nebyl potrestán. Vyšetřovatelé jejich smrt vykázali jako "sebevraždu v pominutí smyslů".

Pospíšil pro svou knihu Hyeny II, na níž pracoval deset let, získal nové materiály z českých archivů i z výpovědí očitých svědků. Řada materiálů byla navíc dosud nepřístupná, protože byly součástí neveřejného trestního spisu v případu Grebeníček a spol. 

Grebeníčkovi umírali lidé pod rukama
Pravda o působení vyšetřovatelů komunistické tajné policie v Uherském Hradišti, kde sloužil i Alois Grebeníček, je horší, než se tušilo.

Kromě mučení vyšetřovatelé vězně okrádali, vydírali jejich manželky a nutili je k sexuálním stykům. A co hůř: ve vězení jim dokonce někteří vězni zemřeli přímo pod rukama.

Donedávna neznámé informace o mučírně StB v Uherském Hradišti získal z archivů a výpovědí svědků spisovatel Jaroslav Pospíšil a zahrnul je do své připravované knihy mapující komunistické zločiny na Moravě.

Dnes se jeho zjištění mohou stát novým podnětem k vyšetřování. "Pokud někdo tvrdí, že tam docházelo i k jiným skutkům, jako například vraždám, je naší povinností to prošetřit," řekl náměstek Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret.

Potrestáni však mohou být jen žijící lidé. Po smrti Grebeníčka se dnes ví jen o dvou: bývalém veliteli Ludvíku Hlavačkovi, jehož trestní řízení je stejně kvůli velmi špatnému zdravotnímu stavu přerušeno, a Vladimíru Zavadilíkovi, odsouzenému za mučení vězňů na dva roky. I jemu zdravotní stav už znemožnil nástup do vězení.

Podle Pospíšila bylo mrtvých ve vyšetřovně nejméně pět. Většinou jejich vraždy vysvětlili vyšetřovatelé jako "sebevraždu v pomatení smyslů". Jedním z nich byl Alois Pohůnek, který zemřel 11. března 1949, den po zatčení.

Pohádce o "pomatení smyslů" málokdo věřil, takže v roce 1968 smrt začala vyšetřovat prokuratura, ale příjezd sovětských tanků zase všechny pokusy o zjištění pravdy umlčel.

Zbyl však dokument, v němž prokurátor Ivo Míka v roce 1968 píše: "Uvedená příčina smrti neodpovídá skutečnosti. Naopak se konkretizuje jisté podezření z násilného usmrcení orgány StB." V té době v Hradišti působili Grebeníček, Hlavačka i Zavadilík.

Některé z vražd se pokoušela objasnit policie i po pádu komunismu, ale bezvýsledně. Pospíšil také zjistil, že příslušníci StB parazitovali na už tak malých přídělech stravy pro vyšetřovance, a tak vězni trpěli ještě větším hladem. Příslušníci si z peněz určených na vězeňskou stravu totiž platili večírky.

"O těchto flámech věděl Šobáň (tehdejší náčelník vyšetřování), který se jich zúčastňoval, mimo to propůjčoval soudružkám svůj soukromý byt," stojí v jednom úředním zápise, který byl ukryt v archivu.

Velitel krajské správy StB ve Zlíně (tehdejším Gottwaldově) Antonín Prokeš zase ukradl z konfiskovaných věcí stříbrnou jídelní soupravu, až po zásahu kontroly z Prahy ji vrátil.

Ale byly i horší případy. Pospíšil zjistil, že příslušníci StB obcházeli manželky zatčených mužů a vydírali je. Říkali jim, že s manželem to vypadá špatně, a zkoušeli je tak přinutit k sexuálním stykům nebo od nich získávali peníze, obrazy nebo cennosti.

Spisovatel Pospíšil získával unikátní doklady asi deset let a shrnul je do knihy s názvem Hyeny II. Získal řadu materiálů, které nebyly dosud známé, neboť po dobu trestního stíhání Grebeníčka byly součástí neveřejného spisu.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu si již Grebeníčkův spis od soudu vyžádal a chce maximum informací zdokumentovat a zveřejnit. "Chceme ukázat, jak doopravdy vypadalo vyšetřování v Hradišti," říká Bret.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video