Všichni jsme Trayvon Martin, stojí na transparentu, s nímž demonstranti vyšli

Všichni jsme Trayvon Martin, stojí na transparentu, s nímž demonstranti vyšli do ulic New Yorku. | foto: Reuters

Tři ku třem. Porota se v případu Zimmerman neshodla, ale osvobodila ho

  • 89
Rozsudek poroty v případu George Zimmermana, který zastřelil černošského mladíka, rozděluje Spojené státy. Zatímco tisíce demonstrantů na ulicích hovoří o rasistické vraždě, mnozí věří, že muž jednal v sebeobraně. Nyní se ukázalo, že stejně nejednotná byla původně i samotná porota.

Tři hlasy pro osvobození, dva pro trest za zabití, jeden pro vraždu druhého stupně. Takové bylo dlouho rozložení názorů šestičlenné poroty v ostře sledovaném případu s Georgem Zimmermanem. Uvedla to jedna z šesti žen, které v ní zasedly a obžalovaného z vraždy Trayvona Martina nakonec zprostily viny.

Mladá žena uvedená jednoduše jako "Porotkyně B37" vystoupila v pondělí večer v pořadu CNN Anderson Cooper 360 a nově zmínila některé podrobnosti sporného verdiktu.

Podle ní porota o rasovém motivu vůbec nediskutovala. Zabývala se především tím, zda muž reagoval vůči neozbrojenému mladíkovi přiměřeně, nebo ne.

"Myslím, že George Zimmerman má srdce na správném místě. Jenom se stala chyba," řekla žena ukrytá ve stínu televizního studia.

Protesty nekončí

Zatímco CNN vysílala pořad ve svém večerním programu, masové demonstrace v ulicích velkých měst neoslabily. Možná naopak. Proti davu lidí v Los Angeles zasahovala policie a zatkla třináct lidí kvůli vandalismu. Dalších devět skončilo za mřížemi v Oaklandu, odkud jsou taktéž hlášení dva zranění lidé. Protestních pochodů se účastní převážně Afroameričané, kteří nesouhlasí s osvobozujícím rozsudkem.

Zároveň přiznala, že výpovědi Zimmermana věří a závěrečný rozsudek považuje za dobrý. "Měl právo se chránit. Jestliže se cítil ohrožený na životě nebo těle, měl právo."

Právě v tomto bodu však panují největší nejasnosti. Zimmerman - člen sousedské hlídky - tvrdí, že ho Martin loni v únoru srazil pěstí na zem a vyhrožoval mu smrtí.

Sedmnáctiletý Afroameričan však u sebe neměl žádnou zbraň a není jasné, zda útok skutečně vyprovokoval. V Zimmermanův prospěch zase hovoří zranění, která utrpěl v obličeji, a údajný telefonát na linku 911, kam měl volat o pomoc.

Porotkyně nakonec podle floridského práva, které je k použití zbraně v sebeobraně poměrně benevolentní, Zimmermana osvobodily. Ačkoliv polovina členek poroty byla původně proti. "Strávily jsme hodiny a hodiny nad zákony a diskusemi, až prostě už nebyla možnost, jak bychom na něj něco mohly najít."

Své rozhodnutí pak prý oplakaly. "Je to tragédie. Myslím, že za to byli zodpovědní oba dva. Prostě se měli v klidu rozejít," uvedla tajemná Porotkyně B37, která o celém procesu chtěla sepsat knihu, nakonec si to však prý rozmyslela. 

Rasistická vražda, nebo sebeobrana? To druhé, rozhodl soud na Floridě

14. července 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video