Případ funkcionáře Hoffmanna jde k Nejvyššímu soudu

- Případem bývalého vysokého komunistického funkcionáře Karla Hoffmanna se bude zabývat Nejvyšší soud. Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský se na něj totiž obrátil s žádostí, aby Městskému soudu v Praze nařídil zahájit s Hoffmannem trestní proces. Předlistopadový komunistický funkcionář Karel Hoffmann byl obžalován z vlastizrady za to, že v srpnu 1968 jako šéf spojů nechal zastavit rozhlasové a televizní vysílání, které informovalo o invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Hoffman tak chtěl svým pokynem údajně zabránit šíření stanovisek tehdejších legálních orgánů odsuzujících intervenci.

Současně podle žalobce Hoffmann nařídil, aby bylo odvysíláno stanovisko těch politických představitelů, kteří se snažili okupaci Československa před obyvateli ospravedlnit.

Hoffmannův případ se táhne přes pět let
Hoffmann je za své aktivity v srpnu 1968 stíhán od roku 1995. V říjnu 1997 pražský městský soud jeho stíhání zastavil. Státní zástupce pak podal proti rozhodnutí městského soudu stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Ten v březnu 1998 zastavení stíhání zrušil a vrátil Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Hoffmannův případ k došetření.

Vyšetřovatelé ÚDV loni v listopadu předali pražskému státnímu zastupitelství doplněný trestní spis spolu s návrhem na obžalobu.

Pětasedmdesátiletý Hoffmann zastával za komunistického režimu řadu významných funkcí, například od roku 1959 do roku 1967 byl ústředním ředitelem Československého rozhlasu a zhruba 15 let stál v čele tehdejší Ústřední rady odborů.

Členem nejvyššího vedení komunistické strany, předsednictva ÚV KSČ, byl od května 1971 do listopadu 1989.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video