Případem Eluany Englarové žila celá Itálie.

Případem Eluany Englarové žila celá Itálie. | foto: Profimedia.cz

Případ dívky v kómatu ukázal, kde končí moc italského premiéra

  • 1
Eluana Englarová, dívka, kterou lékaři po sedmnáctiletém kómatu se svolením soudu odpojili od výživy, měla včera pohřeb. Emoce, které její případ vzbudil, však pohřbeny zdaleka nejsou. A politická půda je i na italské podmínky pořádně horká.

Premiér Silvio Berlusconi kvůli tahanicím o zákon, který by zabránil odpojení Eluany od přístrojů, označil prezidenta země Giorgia Napolitana za viníka její smrti.

Opozice osočuje Berlusconiho, že se snažil celý hořký případ využít ve svůj prospěch. "Případ Eluany Englarové osvětlil dvě vlastnosti dnešní Itálie: trvající vliv katolické církve a premiérovu nedůtklivost k zákonům," komentuje prestižní britský týdeník The Economist.

Proč Berlusconi spěchal?

Proč italský premiér tolik spěchal se zákonem, který by přinutil lékaře pokračovat v léčbě 38leté ženy, když volby nejsou na dohled a když v průzkumech veřejného mínění lidé většinou vyjádřili podporu právu Eluany na smrt? Kromě toho není ani angažovaným katolíkem.

Silvio Berlusconi - volby 2008Opozice tvrdí, že Berlusconi chtěl dát lekci soudu. Ten povolil odpojení Eluany od výživy. Premiérův políček však mohl mířit výše. Zrychleným zákonem by justici, kterou chce zreformovat, ukázal, kdo zemi vládne.

A také mohl chtít zastrašit prezidenta země Napolitana. Byla by to součást jeho širší strategie převzít některé prezidentské pravomoci, cituje z týdeníku agentura Ansa. Italský premiér rád využívá zákony ve svůj prospěch. Někdy narazí na Ústavní soud, někdy mu to projde.

Po loňském návratu do premiérského křesla se mu podařilo prosadit kontroverzní zákon o imunitě čtyř nejvyšších představitelů státu, který zajišťuje ochranu před soudním stíháním po dobu držení politické funkce. Je zbytečné dodávat, jak se to hodí podnikateli Berlusconimu, kterého čekal soud kvůli korupci.

Podle lucemburského deníku Le Jeudi se vláda nepoučila z minulých chyb. "Berlusconi dělá všechno pro to, aby obsadil křeslo uvolněné odchodem G. W. Bushe: křeslo nejhoršího zvoleného šéfa státu."

Berlusconi využívá své mediální impérium

Berlusconi však má moc vyslat signál a opravit své výkřiky. Umí beze zbytku využít televizí. Včera na svém Canale5 konejšil diváky. "Já že jsem útočil na prezidenta nebo ústavu? Není nic falešnějšího než toto tvrzení!" řekl.

Rozruch byl však i v jeho televizi. Když v pondělí večer Eluana nečekaně zemřela už třetí den po odpojení od výživy na zástavu srdce, veřejnoprávní televize promptně přerušily své pořady a informovaly o smrti dívky.

Jeden kanál z Berlusconiho komerčních televizí však pokračoval v italské verzi Big Brothera. Na to konto jej opustil jeden z nejznámějších televizních moderátorů Enrico Mentana. Moderátor chtěl mimořádně spustit svůj debatní pořad Matrix. Neuspěl. "Ten večer se totiž na Canale5 odehrálo jiné drama - vyloučení dalšího soutěžícího," podotkl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video