Největší pochyby vzbudil krok nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké.

Největší pochyby vzbudil krok nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. | foto: Václav Šálek, ČTK

Případ Čunek: pachuť v ústech

  • 81
Mohl to být velký den pro Jiřího Čunka, pro vládu a pro spravedlnost. Jenže zůstává jen divná chuť v ústech, jako když sníte něco hodně zkaženého a patro si to pamatuje.

Proč nemůžeme cítit ulehčení z toho, že státní zástupce Arif Salichov zbavil nevinného člověka policejní šikany, kterou rozpoutalo křivé svědectví zhrzené asistentky?

Kauza Jiří Čunek

Na počátku roku byl Jiří Čunek dotázán, odkud vzal půl milionu, které uložil na své konto v roce 2002. Postupně přišel s pěti různými verzemi. Fakt, že mu selhává paměť v případě částky ne zanedbatelné pro příslušníka střední třídy, vyvolával rozpaky.

Přes mírný tlak premiéra Topolánka a jeho garanci, že v případě očištění se vrátí do úřadu, držel se předseda lidovců křesla jako klíště hostitele. Přes počáteční vstřícnost se bránil tomu, aby jej Senát vydal k trestnímu stíhání. Objížděl republiku a neustále opakoval, že je nevinný.

Měla ČSSD pravdu?
Svou verzi přednesl znenadání i ve Sněmovně, což právem rozzuřilo opozici, ale i Topolánka. Největší pochyby však vzbudil krok nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Ta v červnu odebrala případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a přidělila jej právě Arifu Salichovovi.

Opoziční vůdce Jiří Paroubek v tom vidí brutální zásah státní moci do výkonu práva: "Těsně předtím, než měl Obst případ uzavřít, byl mu odebrán. Vyzývám občany, aby se obraceli hromadně na nejvyšší státní zástupkyni, pokud nejsou spokojeni se svým okresním státním zástupcem."

"Uvidíme, jestli jim pomůže stejně jako panu Čunkovi. Věděli jsme, že po A bude následovat i B. Před důležitým jednáním Sněmovny dojde k rozhodnutí povolného státního zástupce..."

Bez televize
Paroubek sice v rámci opoziční rétoriky (jak je jeho povinností) zveličuje hříchy vlády, v jádru však má pravdu. Právničtí experti potvrzují, že intervence paní Vesecké ve prospěch Jiřího Čunka byla krajně neobvyklou věcí.

Načasování osvobozujícího verdiktu před schůzi Sněmovny, na které bude vláda obhajovat reformy, by samo o sobě mohlo být čirou náhodou. Jenže náhod je trochu víc, než je běžné.

Arif Salichov v úterý zakázal přímý přenos z tiskové konference, kde zdůvodňoval své rozhodnutí, stejně jako pořizování zvukových záznamů. Přesto je z jeho slov jasné, že považuje vyšetřování Jiřího Čunka za zmanipulované a postup policie za skandální: "Tak tendenčně a jednostranně vedenou věc směřující k závěru o vině jsem ještě nezažil," řekl.

Jak to všechno skončí?
Na policejního vyšetřovatele Šošovičku poslal Inspekci ministra vnitra. Václav Klaus sice není vždy prorokem, v tomto případě je však jeho výrok přesný: "Nedovedu si představit, že by tato věc mohla takzvaně vyšumět do ztracena.

Buď je vina na straně pana Čunka, a pak ve vládě setrvat nemůže. Nebo se naše policie dopustila neuvěřitelného omylu, tragické chyby, a pak musí padnout řada hlav."

Jestliže má pravdu státní zástupce Salichov, pak policie uvěřila pomstychtivé svědkyni, zastrašovala jiné a snažila se vykoupat nevinného člověka. Zjevně z politických důvodů. Pak opravdu nemůže zůstat u případného potrestání jednoho Šošovičky.

Celý systém policejního vyšetřování (které se může týkat každého) je zpochybněn. Nebo se zmýlil státní zástupce teď. Když se může fatálně profesionálně mýlit přerovský Obst, proč by nemohl jihlavský Salichov?

Jiří Paroubek jistě hodně nafukuje, když říká, že se obává o osud demokracie v zemi. Pokud však případ Čunek skončí takto, trpká pachuť z něj může přerazit i jedlé chody, které slibuje vláda naservírovat ve svých reformách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video