ČEZ versus Greenpeace

ČEZ versus Greenpeace - Předseda české pobočky Greenpeace Jiří Tutter (vpravo) s mluvčím Václavem Vašků na chodbě obvodního soudu pro Prahu 6, který odročil na neurčito spor mezi ČEZ a Greeenpeace. (28. března 2001) | foto: Petra Mášová, ČTK

Případ ČEZ versus Greenpeace se nekonal

Soudní spor mezi společností ČEZ a českou pobočkou ekologické organizace Greenpeace se dnes nekonal. ČEZ totiž žalobu na Greenpeace stáhl. Energetická firma se chtěla s ekology soudit kvůli údajnému poškození dobrého jména a domoci se odškodnění ve výši pět milionů korun. Greenpeace veřejně hovořili o podezření na nepovolenou opravu primárního okruhu prvního bloku temelínské elektrárny. Na základě podezření podali ekologové také trestní oznámení na neznámého pachatele. Obvodní soud pro Prahu 6 tak dnešní spor odročil na neurčito s tím, že si chce ověřit informaci, podle níž ČEZ žalobu na ekology stáhl. K jednání se zástupce ČEZ bez omluvy nedostavil.

Turbína Temelína se opět chvěla, čtěte ZDE
Soud má informaci o stažení žaloby jen zprostředkovaně; soudkyně Zuzana Barochová zjistila, že v podatelně soudu takové oznámení není.

Právníci společnosti ČEZ podle něj stáhli žalobu začátkem týdne. "Posílali jsme stažení žaloby na soud faxem a následně také poštou," uvedl mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář.

"Žalobu jsme stáhli ze dvou důvodů," upřesnil Nebesář. Zástupci české pobočky Greenpeace podle něj po podání žaloby přestali v tisku poškozovat jméno firmy. "Druhým důvodem bylo, že nepravdivost jejich tvrzení vyvrátila šetření policie, důkazy a posudky znalců," poznamenal mluvčí.

Greenpeace: Žaloba je absurdní
Za absurdní označil po středečním soudním jednání staženou žalobu společnosti ČEZ ředitel české pobočky ekologické organizace Greenpeace její ředitel Jiří Tutter. Žaloba podle něj napadá to, že zástupci ekologů plnili svou občanskou povinnost informovat příslušné instituce o možném hrozícím nebezpečí ohledně Temelína.

Ekologové v srpnu 2000 upozornili na možnost, že v Temelíně existují závažné bezpečnostní problémy, a žádali jejich řádné prošetření. Podle informací, které se Greenpeace podařilo získat, existuje vážné podezření, že na prvním bloku Temelína se v roce 1994 uskutečnila nepovolená oprava potrubí hlavního primárního okruhu reaktoru.

"Těšili jsme se aspoň na to, že žalobce dokáže, že jsme se mýlili v našich podezřeních z nepovolených oprav na Temelínu a údajného zfalšování dokumentace. K tomu nedošlo, takže naše obavy zůstávají," řekl Tutter.

Právní zástupce ekologů Václav Vlk ve středu navrhl žalobu zamítnout. Žalobce podle něj nepředložil pádné důkazy ani nedoložil, že dobrou pověst, která měla být poškozena, má. Advokát prohlásil, že pokud ČEZ žalobu oficiálně stáhne, ekologové budou souhlasit se zastavením soudního řízení. "Můj klient míní, že by svůj čas mohl strávit rozumněji než při jednání soudu," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video