Ve dvou masových hrobech na Budínce našli vyšetřovatelé ostatky po válce povražděných německých obyvatel. Na místo se nyní možná vrátí a budou pátrat po hrobu třetím.

Ve dvou masových hrobech na Budínce našli vyšetřovatelé ostatky po válce povražděných německých obyvatel. Na místo se nyní možná vrátí a budou pátrat po hrobu třetím. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Případ Němců zabitých na Budínce se zase otevře. Prý tam je třetí hrob

  • 7
Před koncem roku policie uzavřela vyšetřování případů poválečného násilí na německých obyvatelích u Dobronína na Jihlavsku. Jen pár dnů poté se ale může znovu otevřít případ Budínka. Krajské státní zastupitelství v Brně dostalo oznámení o údajné existenci třetího, dosud neobjeveného hrobu v lokalitě.

Rozhodnutí kriminalistů o konci vyšetřování kauzy Budínka bude dozorující státní zástupkyně Iveta Eichlerová přezkoumávat.

"Pokud rozhodnutí nabude právní moci, vyjádříme se během několika týdnů formou tiskové zprávy na našich webových stránkách," řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.

Emoce kolem Budínky

Nález ostatků vzbudil v Dobroníně velké emoce. Na louce Budínka, kde se našly ostatky nejméně 13 obětí, vztyčil jeden z dobronínských obyvatel na jejich památku železný kříž. Podle mínění členů České strany národně sociální (ČSNS) však obětmi byli členové nacistické strany NSDAP. Národní socialisté v místě proto později umístili 64 dřevěných křížů, které měly připomínat oběti nacistického masakru ve Velkém Meziříčí v květnu 1945. Železný kříž natřeli členové ČSNS na růžovo.

Kvůli vypjatým emocím v Dobroníně hledali pozůstalí možnost pohřbení ostatků na jiných místech. Pietní uložení pozůstatků schválili zastupitelé nedalekého Ždírce, kteří se rozhodovali na základě výsledků ankety mezi obyvateli obce. Většina lidí s uložením pozůstatků na tamním hřbitově souhlasila. Mluvčí pozůstalých Johann Niebler se však nakonec rozhodl pro pohřbení ostatků v Jihlavě.

Zdroj: ČTK

Oznámení o možné existenci třetího hrobu podal na jihlavské okresní státní zastupitelství novinář Miroslav Mareš, který na případ už před lety upozornil.

"Ihned jsme toto oznámení přeposlali na krajské státní zastupitelství do Brna, které dozorovalo i veškeré předchozí dění kolem Budínky," informoval předseda jihlavského státní zastupitelství Arif Salichov. "Podání nám zatím nebylo doručeno. Až ho dostaneme, můžeme se k němu vyjádřit," doplnil Hynek Olma.

Policie dosud žádné nové kroky kolem případu neučinila, zatím k nim nedostala pokyn.

"Že bylo podáno nějaké oznámení, vím zatím jen od novinářů. Pokud z Brna dostaneme pokyn, případ znovu otevřeme a budeme konat," konstatovala mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.

Že by se v případu mohlo objevit něco nového, překvapilo Jiřího Vybíhala z Jihlavy, který se Budínce věnoval ve svých publikacích a je v kontaktu s německou stranou.

Má informaci, že někdejší hospodský z Kamenné Wenzel Kreisel byl zabit na cestě mezi Kamennou a Dobronínem, snad prý poblíž železniční trati. "Ale místo, kde bylo jeho tělo pohřbeno, není známé. A nejsou žádní žijící příbuzní," předpokládá Vybíhal.

Německá strana si znovuotevření případu nepřeje

Johann Niebler, který zastupuje za německou stranu pozůstalé v případu Budínka, považuje znovuotevření případu za nešťastné. "Německá strana si je nepřála," vzkázal Niebler.

"Dlouhodobě jsme pátrali a v případě pana Kreisela nejsou žádní žijící příbuzní. Nemohli jsme v jeho případně nechat provést srovnání DNA s ostatky v dosud nalezených hrobech. A nemohli bychom to učinit v případě nálezu hrobu nového," předpokládá Niebler.

Hrob u Kamenné by mohl být podle něj nalezen, ale ostatky nebudou moci být identifikovány. "I proto jsem se ani já případem pana Kreisela dále nezabýval. Byl jsem rád, že nám policie 15. září 2012 vydala nalezené ostatky z hrobů na Budínce a u trati a že ty ostatky byly uloženy na jihlavském hřbitově," uzavřel Niebler.

Mapa tentokrát součástí podaného oznámení nebyla

Redakce kontaktovala také Miroslava Mareše, ten ale bližší podrobnosti odmítl pro MF DNES sdělit. Jihlavské listy uvedly, že mu lokalitu Kreiselova hrobu popsali němečtí příbuzní obětí.

Podle Arifa Salichova z jihlavského státního zastupitelství nebyla součástí nejnovějšího oznámení mapa - na rozdíl od předchozího vyšetřování. Tam měl k dispozici velmi přesnou mapu místa hrobu na Budínce Johann Niebler.

O ukončení vyšetřování informovala policie 26. prosince. Vyšetřovatel podle tiskové zprávy vydal ve věci rozhodnutí. S výsledky seznámí jen poškozené, kterých se případ dotkl. "Závěry vyšetřování se po přeložení do němčiny odešlou přibližně dvěma desítkám pozůstalých do Německa," konstatovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Prověřováním případu nalezených kosterních ostatků v lokalitách Budínka a U viaduktu u obce Dobronín se kriminalisté na Vysočině zabývali přes dva roky. V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky nejméně třinácti místních Němců, kteří byli údajně zavražděni, vyzvednuty na pokyn policie v srpnu 2010.

Podle některých zpráv byli Němci na konci války ubiti lopatami a motykami. Antropologové to nepotvrdili. Pachateli měli být podle svědectví německé strany členové revolučních gard.

Další kosterní pozůstatky nejméně tří lidí byly nalezeny v květnu 2011 také v dobronínské lokalitě U Viaduktu. Byly stejně jako ostatky z Budínky předmětem znaleckého zkoumání v Antropologickém ústavu v Brně a genetické analýzy v Kriminalistickém ústavu v Praze. Ostatky byly pietně pohřbeny loni v září na Ústředním hřbitově v Jihlavě.

Louka Budínka leží pár stovek metrů na sever od Dobronína na Jihlavsku.

Louka Budínka leží pár stovek metrů na sever od Dobronína na Jihlavsku.

,

Nejlepší videa na Revue