Případ Bohdalová: politici mění zákon

  • 44
Kvůli herečce Jiřině Bohdalové se zřejmě budou měnit zákony. Vyhrála sice soud kvůli svazkům StB, ale vadí jí, že v seznamech agentů dál zůstane. Významní politici hned začali mluvit o změně zákonů, aby lidé s podobným osudem jako Bohdalová v seznamech nezůstávali.

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) i její místopředseda Ivan Langer (ODS) říkají, že zákon, který neumožňuje jméno ze seznamu agentů vymazat, je třeba změnit.

„Pokud se ministr vnitra Gross nerozhoupe sám, aby s tím něco udělal, tak jsem připraven to určitě udělat. Navrhnu změnu zákona,“ řekl MF DNES Langer. Pro změnu zákona je i Zaorálek.

Ten prý včera, den po soudu Bohdalové, dokonce od samého rána konzultoval hereččin případ se svými právními experty. „Je nakloněn tomu, aby se hledala nějaká rozumná úprava legislativy, aby se minimalizovaly situace podobné té, která nastala po soudním jednání paní Bohdalové,“ tlumočil Zaorálkův postoj jeho mluvčí Libor Vacek.

Proč se politici odhodlali ke změně zákona právě nyní, když podobných případů již byla řada? „Ta současná snaha něco s tím dělat má jednoznačně souvislost s verdiktem soudu u paní Bohdalové,“ řekl Zaorálkův mluvčí Vacek. Právě tento případ prý otevřel poslancům oči.

I herečka říká, že chce „aby prospělo to, že jsem populární, a na mém případě ukázat, že je nesmyslný“. Nadšení pro změnu zákona však všichni politici nesdílejí. Proti ní se pro MF DNES vyslovili například vlivní poslanci Jan Kasal (KDU-ČSL) či Petr Ibl z ČSSD, ale i další.

Nejčastějším argumentem proti změně je, že většinu v seznamu tvoří opravdoví udavači, ministerstvo vnitra se příliš nesnaží, aby soudy vyhrálo, a tak by mohli být vymazáváni i ti, kteří naopak v seznamech zcela po právu jsou.

Bohdalová „probudila“ poslance
Místopředsedkyně sněmovny Jitka Kupčová (ČSSD) prohlásila: „Ten současný stav není dobrý a měl by se řešit.“ Kupčová souhlasí s iniciativou poslance Ivana Langera (ODS) , který je rozhodnut změnu zákona navrhnout: „Je pravda, že případ paní Bohdalové je mediálně znám a že by to mohlo mít vliv na smýšlení ostatních poslanců, kteří dosud o změnách neuvažovali.“

Ivan Langer je přesvědčen, že za vše je odpovědný ministr vnitra Stanislav Gross. „Gross sice tvrdí, že za to může zákon, ale za tuto legislativu je zodpovědný on. Měl s tím něco udělat už dávno, ne si stěžovat na zákon,“ řekl Langer.

Šéf poslanců Lubomír Zaorálek (ČSSD) si dokonce včera vyžádal od svých expertů právní názor na kauzu Bohdalová. „Už od rána si sbírá podrobnější informace. Mrzí ho, že se příslušnou legislativu nepodařilo upravit daleko dříve,“ tlumočil jeho stanovisko mluvčí Libor Vacek.

Někteří poslanci, jako například místopředseda lidovců Jan Kasal nebo šéf poslanců ČSSD Petr Ibl, jsou však tvrdě proti jakýmkoli změnám v zákoně. Podobně mluví i expert z vnitra, vedoucí archivní a spisové služby Jan Frolík: „Podle mého názoru není žádná novela potřeba. Zákon sice není úplně ideální, ale domnívám se, že stačí sjednocující rozhodnutí Nejvyššího soudu, kterým by bylo řečeno, jak obecně postupovat.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video