Kateřina Jacques a Ondřej Liška rozprostřeli ve Sněmovně tibetskou vlajku na protest proti návštěvě čínské delegace, 25. září 2008

Kateřina Jacques a Ondřej Liška rozprostřeli ve Sněmovně tibetskou vlajku na protest proti návštěvě čínské delegace, 25. září 2008 | foto: Michal Růžička, MAFRA

Přinese pražský summit EU s Čínou protesty? Zelení vlajku Tibetu nevybalí

  • 11
Pražský summit EU s Čínou by mohly zkomplikovat okázalé protesty kvůli porušování lidských práv. Zástupci Strany zelených, kteří loni vytáhli před čínskou velvyslankyní tibetskou vlajku, chtějí být tentokrát "státotvorní".

Když navštívila loni v září čínská velvyslankyně Chuo Jü-čen Poslaneckou sněmovnu, dlouho se nezdržela. Kateřina Jacques a Ondřej Liška z klubu zelených ji "vyhnali" tibetskou vlajkou. - čtěte Zelení ve Sněmovně zapudili čínskou delegaci tibetskou vlajkou

Očekávat, že podobně rychlý spád bude mít i květnový summit Čína - EU, se však nedá. Zelení žádné - jak říká jejich šéf Martin Bursík - "happeningy" nechystají.

"Čínská delegace musí počítat s projevy solidarity vůči lidem, jejichž práva jsou potlačována," tvrdí Bursík. Zároveň se však jako ministr země, která předsedá Evropské unii, necítí na to, dávat si do klopy saka tibetskou vlajku. "Budu s nimi vyjednávat o klimatu a podobných tématech - a samozřejmě se budeme bavit i o tématu lidských práv," slibuje ministr životního prostředí.

Stejně "státotvorně" se tváří i ministr školství Ondřej Liška, který s Kateřinou Jacques loni na podzim vlajku Tibetu do Sněmovny přinesl. "Předpokládám, že agenda summitu bude korespondovat s dosavadními postoji Evropské unie, a bude tudíž obsahovat témata ekonomické spolupráce, životního prostředí a lidských práv," říká Liška.

Jistě, lidská práva ctíme

Očekávat, že Bursík či Liška přesvědčí čínského premiéra Wen Ťia-paa, aby čínská armáda opustila Tibet, se dá těžko. Západní politici připomínají čínským politikům jejich "lidskoprávní" prohřešky často. Reakce je pokaždé stejná. Vysoce postavený Číňan obvykle zdvořile pokývá hlavou, řekne, že se vynasnaží - a myslí si své.

Stejně tak včera reagoval Wen Ťia-pao, když ho premiér Mirek Topolánek upozorňoval, že přijede do Česka v době citlivých výročí.

Čínští komunisté jsou jako každý "devítkový rok" na problémy připraveni. Letos to bude šedesát let, co napadli Tibet. Před půl stoletím zmasakrovali tibetské povstání a před dvaceti lety nechali krvavě potlačit studentské povstání na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.

"Ta výročí mohou summit poznamenat, bavili jsme se o tom, jak eliminovat jejich vliv," popsal rozhovor Mirek Topolánek. A co na to jeho čínský kolega? "Přešel to mlčením," říká premiérův mluvčí Jiří F. Potužník, který u rozhovoru byl.

Paroubkova "návštěva roku"

Čínský premiér Wen Ťia-pao už byl v Praze dvakrát. Poprvé, v roce 1987, ho tu přivítal prezident Gustáv Husák coby člena oficiální čínské delegace. To ještě Wen Ťia-pao nebyl premiérem. Před třemi lety už přijel do Česka jako předseda čínské vlády. Sešel se na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem a v sídle vlády s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem. Ten označil příjezd čínského premiéra za "návštěvu roku".

Tehdy se jednalo především o obchodních dohodách mezi Českem a komunistickou Čínou - a žádné velké demonstrace se v Praze nekonaly. Proti příjezdu druhého nejvyššího představitele čínského státu vlastně protestovali jen členové hnutí Fa-lun-kung, jejichž soukmenovce čínská vláda utlačuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video