Princ Charles s chotí Camillou

Princ Charles s chotí Camillou | foto: Profimedia.cz

Princ Charles s Camillou přijeli do Polska, návštěvu zahájili ve Varšavě

  • 11
Do Polska dnes dorazil britský princ Charles s manželkou Camillou, vévodkyní z Cornwallu. Pár ve Varšavě zahájil cestu po střední Evropě. Koncem týdne přijede i do České republiky, kde stráví čtyři dny. Dnes čekají britského následníka trůnu schůzky s tamními politiky. V plánu je i setkání s tamními Tatary.

Nejprve se Charles setkal s polským prezidentem Lechem Kaczyńským a s jeho chotí Marrí. Položil také věnec na hrob kněze Jerzeho Popieluszka, kterého v říjnu roku 1984 zavraždili příslušníci tajné komunistické policie.

V kostele svatého Stanislawa Kostky od června 1980 Popieluszko působil jako kaplan, zde také po vyhlášení výjimečného stavu koncem roku 1981 každou poslední neděli v měsíci pořádal mše za vlast, při kterých ostře kritizoval komunistický režim. Popieluszkovy mše přitahovaly lidi z celého Polska, věřící i nevěřící.

Princ Charles se dnes setkal také s polským premiérem Donaldem Tuskem. Večer prezident pořádá na princovu počest slavnostní večeři.

V úterý navštíví Podlaské vojvodství a Bělověžský národní park, kde žije největší stádo zubrů ve volné přírodě na světě. Je totiž známý svým zájmem o ekologii.

Bělověžský národní park je unikátní místo, protože se v něm zachovaly zbytky původního lesa, který v minulosti pokrýval oblast středovýchodní Evropy. A ochranáři přírody nedávno v polské části pralesa napočítali 451 kusů zubrů.

Setkání s Tatary

Ještě ten samý den se Charles ve vesnici Kruszyniany setká se zástupci místních Tatarů. Navštíví jejich mešitu a chce s nimi mluvit o tom, jak udržují své náboženské nebo gastronomické tradice. Ve středu prince Charlese čeká setkání s vojáky, kteří se chystají do Afghánistánu.

Následně odcestuje do Maďarska a v sobotu i do Česka, kde stráví čtyři dny. Podle představitele z princovy kanceláře v Clarence House Charles Česko navštěvuje rád a těší se, že se dostane i z hlavního města do venkovských oblastí.

Sejde se s prezidentem Václavem Klausem, s manželkou si prohlédnou kostely svatého Cyrila a Metoděje a svatého Klimenta a půjdou do Stavovského divadla na operu Don Giovanni.

Navštíví také ekologickou vesnici Hostětín na Uherskohradišťsku a Masarykovu univerzitu v Brně. Poslední den se sejdou s manžely Havlovými a podívají se do školy English College ve Vysočanech (více o cestovních plánech prince Charlese v Česku čtěte zde).

Charlesovy zahraniční cesty

Zahraniční cesty jsou pro následníka britského trůnu klíčovou součástí jeho oficiálních aktivit, ale jednašedesátiletý princ je znám také svými zájmy o architekturu a ekologii a věnuje se také svým 18 nadacím. Charles navštívil Polsko a Maďarsko třikrát, v České republice bude popáté. Současná cesta prince Charlese je zčásti inspirovaná 20. výročím pádu komunismu.

Charles pravidelně absolvuje dvě velké zahraniční cesty - na jaře a na podzim. O jejich programu rozhodují zástupci několika ministerstev, Buckinghamského paláce a Clarence House. V úvahu se bere pozvání i to, kde a kolikrát už byl on či královna.

Princ Charles

Začátkem roku 2008 stal nejstarším princem z Walesu v britské historii. Stejně jako předcházejících 21 princů z Walesu, tedy následníků trůnu, se musel rozhodnout, čemu se bude v této pozici věnovat. Nikde není napsáno, co má dělat, tvrdí představitelé Clarence House. Kdyby chtěl trávit čas na jachtě, tak to prý může klidně udělat.

Charles se ale zjevně rozhodl pro jinou cestu a do značné míry proměnil nepříliš vlivnou funkci prince z Walesu, která bývá přirovnávána k postavení amerického viceprezidenta. Jeho spolupracovníci zdůrazňují jeho nabitý program a více než 600 nejrůznějších oficiálních závazků za rok.

Absolvuje řadu královských povinností - kromě návštěv v zahraničí předává vyznamenání, účastní se řady dalších oficialit a je čestným velitelem několika britských vojenských útvarů.

V Británii je znám i vášnivým zájmem o architekturu, ekologii a farmaření. Hodně času mu zabere také 18 nadací, které vyberou ročně 119 milionů liber.

Princ Charles Nejznámější z nich je Prince's Trust, kterou založil v roce 1976 a která pomáhá mladým lidem v nouzi. Clarence House zdůrazňuje, že se snaží zakládat charity, které se věnují opomíjeným problémům, a že hledá v tomto smyslu "díry na trhu".

Třeba nadace Prime pomáhá lidem nad 50 let, kteří mají problém dostat v bance půjčku na rozjetí byznysu. V Kábulu působí zase Turquoise Mountain, která pomáhá zachovat historické centrum afghánského hlavního města.

Princ Charles nezasahuje stejně jako ostatní členové královské rodiny do stranické politiky a nemůže volit. Může ale - a také to dělá - mluvit s politiky a ministry o věcech, k nimž má potřebu se vyjádřit, a dává v těchto rozhovorech najevo své názory a obavy, tvrdí představitelé Clarence House. Může to však dělat právě jen soukromě.

Princ Charles své aktivity platí z výnosů Cornwallského vévodství, které mu vynáší ročně asi 16 milionů liber. Stát Charlesovi ještě přispívá zhruba třemi miliony liber na zahraniční cesty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video