Britský princ Charles se na Irské národní univerzitě v hrabství Galway vůbec...

Britský princ Charles se na Irské národní univerzitě v hrabství Galway vůbec poprvé setkal s předákem severoirské republikánské strany Sinn Féin Gerrym Adamsem (19. května 2015). | foto: Reuters

Princ Charles na znamení smíru potřásl pravicí šéfovi strany Sinn Féin

  • 0
V irském městě Galway se uskutečnilo první setkání mezi princem Charlesem a předákem severoirské republikánské strany Sinn Féin Gerrym Adamsem. Na půdě Irské národní univerzity si podali ruce na znamení usmíření.

Setkání podle agentury AFP představuje novou etapu v rámci mírové dohody, která v roce 1998 ukončila desítky let trvající konflikt v Severním Irsku. V roce 2012 si královna Alžběta II. potřásla rukou s Martinem McGuinnessem, bývalým velitelem Irské republikánské armády (IRA) a náměstkem prvního ministra Severního Irska (více o setkání zde).

„Dnešní setkání s princem Charlesem je významný symbolický a praktický krok kupředu v procesu uzdravování a usmiřování,“ prohlásil Adams podle listu Irish Times.

Charles, který je od příměří vyhlášeného v roce 1994 na třetí návštěvě Irska, ve středu navštíví s chotí Camillou také vesnici Mullaghmore na severu Irska. Tam IRA v roce 1979 zavraždila Charlesova prastrýce, lorda Louise Mountbattena.

„On a jeho rodina utrpěli velkou ztrátu kvůli akcím irských republikánů. Jsem si toho vědom,“ dodal Gerry Adams.

Předák strany Sinn Féin se poté odebral na soukromou schůzku s následníkem britského trůnu. Princ Charles v Irsku stráví celkem čtyři dny, během nichž navštíví například mořské výzkumné středisko v hrabství Clare.

Konflikt v Severním Irsku

Severoirský konflikt mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky známý jako Troubles (Nepokoje) si od roku 1966 do roku 1998 vyžádal na 3 600 životů. Britská vláda, která si s konflikty nevěděla rady, vyslala v dubnu 1969 do provincie vojsko, což však situaci spíše zhoršilo.

Protestantské násilí i přítomnost britských vojáků probudily do té doby dřímající Irskou republikánskou armádu (IRA), která se začala prohlašovat za ochránkyni katolické menšiny v Severním Irsku.

Hlavní příčinou konfliktu je spor o to, zda má být Ulster součástí Spojeného království, či Irska. Někteří, většinou probritští protestanti, chtějí být součástí Británie. Další, zejména katoličtí nacionalisté, chtějí připojení k Irské republice.

V červenci 1997 vyhlásila IRA příměří a na Velký pátek o rok později obě strany podepsaly mírovou dohodu. V roce 2007 si pak bývalí nepřátelé rozdělili moc v nové vládě. Zasedli v ní někdejší protestantský extremista Ian Paisley a katolík Martin McGuinness, bývalý aktivista a velitel IRA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video