VIDEO: Poslanci se přeli o běžencích. Musíme je rozlišovat, řekl premiér

  • 118
Tématem uprchlické krize začala první poprázdninová schůze Sněmovny. „Potřebujeme navracení ekonomických migrantů,“ zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka. Před 17. hodinou poslanci debatu o migrační krizi přerušili. Pokračovat v ní budou po příštím evropském summitu nebo po zasedání ministrů vnitra členských zemí unie.

Sobotka taktéž uvedl, že „se musí zajistit, že se budou rozlišovat lidé, kteří utíkají před válkou, a ti, kteří se k tomu pouze přidávají“. Pokud kvůli migrační vlně nebudou stačit k ostraze česko-rakouských hranic policejní síly, vláda je podle něj připravena nasadit armádu (více debatě o uprchlících zde).

Po řešení uprchlické krize a reakci vlády na aktuální dění v Evropě volala ještě před zahájením 31. schůze Poslanecké sněmovny opozice. Vládní koalici dala jasný vzkaz: „Neřešme oranžové vesty, ale migranty“. Koalice na její požadavky nakonec kývla (více o dění před zahájením schůze zde).

Bod věnující se uprchlické krizi původně na programu aktuální schůze vůbec nebyl. V pozvánce vyvěšené na oficiálním webu Sněmovny jsou uvedeny body jako zvýšení rychlosti na dálnicích na 150 km/h, elektronická evidence tržeb či právě povinné nošení reflexních vest, na nějž opozice narážela.

Německo o víkendu zavedlo na svých hranicích kontroly, v pondělí na jeho krok reagovala další řada evropských států. Zvýšení počtu policistů na hranicích s Rakouskem oznámila i Česká republika (o kontrolách na českých hranicích čtěte zde) a Slovensko, které vyslalo posily také na hranice s Maďarskem. To v úterý vyhlásilo krizový stav ve dvou oblastech u srbských hranic, aby mohlo vyslat a pomoc policii armádu (čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video