Přímou volbu šéfa ČSSD regionální bossové zatrhli. Rozhodne sjezd

  • 728
Sociální demokraté si zvolí příštího předsedu na sjezdu v Brně na jaře příštího roku. Volba všemi členy, kterou si přáli oba hlavní favorité - Bohuslav Sobotka i Michal Hašek - na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD neprošla. Pro bylo 57 sociálních demokratů, 47 bylo proti a 13 členů se zdrželo. Proti přímé volbě byli zástupci regionů.

Přímá volba se měla konat ještě před březnovým sjezdem. Pro ČSSD by to byla pojistka pro případ, že by přímá volba zkrachovala kvůli nízkému zájmu členů. Ale většina členů vedení se přiklonila k tomu, že dají přednost zákulisním dohodám na sjezdu.

"Určité skepsi možná nahrálo to, že přímé volby by se musela zúčastnit nadpoloviční většina ze všech členů strany," řekl k neúspěchu návrhu, který prosazoval, lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Vnímám jako určitý paradox, že nejdřív delegáti jasně schválili, jak by přímá volba mohla vypadat, ale za dvě minuty pak hlasovali proti ní," reagoval na výsledek hlasování Sobotkův hlavní soupeř, jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Rozhodnou dohody mezi jednotlivými kraji. Hejtmani většinou podporují Haška

Výsledek hlasování naznačil, že Sobotka ani Hašek nemají ČSSD pod kontrolou, jak by si přáli. Velkou moc mají spíše regionální funkcionáři - "oranžoví baroni", jak o nich začali někteří ve straně mluvit, aby se vyhnula slovu "kmotři", které v ODS "zpopularizoval" bývalý šéf občanských demokratů Mirek Topolánek.

Kromě Sobotky a Haška ohlásil kandidaturu i senátor Vladimír Dryml, otevřená zadní vrátka si nechává místopředseda Lubomír Zaorálek a stále není jasné, jak se zachová Jiří Paroubek.

ČSSD má splatit 130 milionů

I když sociální demokraté uspěli v komunálních volbách a ovládli Senát, musí šetřit, aby splatili 130 milionů korun z úvěru, který si vzali u družstevní záložny Fio. Členům vedení strany to napsal Jiří Havlíček, který na konci listopadu končí v pozici ústředního tajemníka strany a bude se věnovat komunální politice v Čáslavi.

Strana si před volbami do Sněmovny vzala od Fio úvěr 180 milionů korun, za který ručila budovou Lannova paláce v areálu Lidového domu. Zatím z něj splatila 50 milionů. Strana sice volby do Sněmovny vyhrála, ale s menší podporou voličů, než čekala a skončila v opozici.

Roman Onderka, který si udrží pozici brněnského primátora, podporuje Haška, stejně jako téměř všichni hejtmani. To teď dělá z Haška favorita volby - při domlouvání mezi regiony a přesvědčování řadových delegátů mohou hrát právě hejtmani klíčovou roli. Díky své pozici totiž mohou delegátům řadu věcí naslibovat.

Jen středočeský hejtman David Rath stojí za Sobotkou, stejně jako šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš či šéf senátní frakce Petr Vícha. Podle informací iDNES.cz by spíše Sobotku než Haška v čela strany rád viděl také minulý předseda Paroubek.

Sobotka se obul do Haška. Lidé si nepřejí posun ČSSD doprava, řekl delegátům

Do Haška se Sobotka pustil při sobotním jednání vedení strany. "Byla by strategická chyba posouvat se doprava. Nemyslím si, že se sociální stát přežil," odmítl tezi Haškova volebního desatera, že sociální stát je minulostí a potřebuje revizi.

V ČSSD totiž už naplno vypukla kampaň před volbou předsedy. Hašek v ní přišel s tím, že by se strana měla přihlásit ke spoluzodpovědnosti za to, jak se dosud zadlužoval stát a uznat, že financování sociálního státu zadlužováním je neudržitelné.

Hašek tím zavelel k úkroku ČSSD směrem k politickému středu a k možné budoucí koalici s některou ze současných vládních stran. Sobotka s tím při jednání ústředního výkonného výboru ČSSD polemizoval. Sociální demokracie podle něj musí být jasně levicová strana s ambicí oslovovat i středové voliče. "Nemůže to být naopak," řekl Sobotka ve vystoupení na uzavřeném jednání vedení strany, které trvalo asi padesát minut. Hašek se ohradil, že nejde o posun do středu, ale o určitě rozkročení strany, aby měla širší záběr a oslovila víc voličů.

"Lidé od nás čekají důsledný odpor proti tomu, co vláda dělá," řekl Sobotka a zopakoval to, co zdůraznil ve svém programovém manifestu, který zveřejnil už v pátek - že ČSSD nesmí váhat využít obstrukcí a podpořit i veřejné protesty, aby zabránila nevratným reformám, které chce Nečasova vláda prosadit v penzijním systému či zdravotnictví.

Postěžoval si i na to, jak vláda "převálcovala" s využitím legislativní nouze opozici ve Sněmovně, aby prosadila balík škrtů. ČSSD se podle Sobotky musí připravit na to, že lepší to ani v budoucnu nebude a že vláda se nebude zdráhat tuto metodu použít znovu, bude-li potřebovat.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue