Trosky malajsijského boeingu, který se zřítil na východě Ukrajiny (18. července...

Trosky malajsijského boeingu, který se zřítil na východě Ukrajiny (18. července 2014) | foto: AP

Povstalci sestřelili dva armádní stroje, Kyjev chce mír u trosek boeingu

  • 488
Separatisté sestřelili další stroje ukrajinského letectva. Ve čtvrtek večer poslali k zemi vrtulník Mi-8 a stíhací letoun MiG-29. Posádka vrtulníku utrpěla zranění, piloti letounu se stihli katapultovat. Ukrajinská vláda následně v pátek dopoledne oznámila, že příměří v oblasti pádu malajsijského letadla na východní Ukrajině stále platí.

Ukrajinské zdroje zatím neuvedly, v jaké části východní Ukrajiny rebelové na vrtulník zaútočili. „Posádka nouzově přistála. Tři piloti byli zraněni. Nyní jsou v lékařském zařízení na území kontrolovaném silami provádějícími protiteroristické operace (ukrajinskou armádou),“ sdělilo tiskové centrum ukrajinských jednotek působících na východě země.

Krize na Ukrajině

Stíhačka Mig-29 byla sestřelena asi 50 kilometrů od Doněcka, jehož centrum se ve čtvrtek stalo terčem masivního dělostřeleckého útoku, který si prý vyžádal řadu mrtvých a zraněných.

Velení ukrajinské armády potvrdilo, že v Doněcku i v Luhansku byla zahájena ofenziva a že na předměstí obou měst se odehrávají boje. Ostřelování středu Doněcku však ukrajinská armáda popírá. Tvrdé boje ve městě zuří podle agentury DPA i v pátek a z různých čtvrtí se ozývají exploze.

Boje na východě Ukrajiny si za posledních 24 hodin vyžádaly v řadách ukrajinských sil 15 mrtvých a 79 zraněných. Většina z 15 zabitých příslušníků ukrajinských jednotek padla během střetů u hranic Ukrajiny s Ruskem, upřesnil mluvčí armády Andrij Lysenko. Mezi mrtvými je osm pohraničníků a sedm vojáků 79. brigády, která se byla nucena po třídenních bojích v luhanské oblasti u hranic s Ruskem stáhnout, dodal Lysenko.

Armáda původně ohlásila obnovení bojových akcí

Kyjev v pátek dopoledne informoval, že i nadále hodlá dodržovat příměří v okolí padlého letounu malajsijských aerolinek „Platnost nařízení prezidenta Ukrajiny ohledně příměří v oblasti pátrací operace pokračuje,“ citovala agentura Reuters z vládního prohlášení.

Ve čtvrtek však armádní činitelé hlásali, že hodlají obnovit bojové akce v dané lokalitě. Důvodem k ukončení příměří mělo být rozhodnutí mezinárodního týmu expertů pozastavit z bezpečnostních důvodů pátrání po pozůstatcích obětí tragédie. V blízkosti trosek totiž pokračují střety mezi ukrajinskými vojáky a proruskými povstalci a práce expertů je tak příliš riskantní.

Malajsijský boeing letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se 17. července zřítil u obce Hrabove v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Všech 298 lidí na palubě zahynulo. Z údajného sestřelení stroje se navzájem obviňují ukrajinské úřady a proruští separatisté (vše o pádu letounu najdete zde).

Pozůstatky obětí v uplynulých dnech shromažďovali na místě nizozemští a australští odborníci a mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Ostatky cestujících byly následně převezeny do Nizozemska (více o jejich převozu zde)

Ve čtvrtek šéf ukrajinské tajné služby (SBU) Valentin Nalyvajčenko informoval, že proruští povstalci na východě Ukrajiny nechtěli sestřelit malajsijský dopravní letoun, ale stroj ruského Aeroflotu. Katastrofa ruského dopravního letadla se podle něj měla stát záminkou pro ruskou intervenci na východě Ukrajiny (více o čtvrtečním obvinění SBU zde).

Na rostoucí nebezpeční vpádu ruských vojsk v posledních dnech se znepokojením poukázala Severoatlantická aliance (NATO) i řada evropských politiků. Rusko údajně na hranicích s Ukrajinou soustředilo 20 tisíc vojáků, což je dvojnásobný počet ve srovnání s červencem.

18. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video