Své domovy muselo kvůli bojům v Jižním Súdánu opustit na 1,5 milionu obyvatel.

Své domovy muselo kvůli bojům v Jižním Súdánu opustit na 1,5 milionu obyvatel. | foto: AP

V Jižním Súdánu utichly zbraně, jednání o smíru budou pokračovat

  • 0
V Jižním Súdánu začalo platit příměří, které v pátek dojednal prezident Salva Kiir s vůdcem tamních povstalců Riekem Macharem. Dohoda počítá s rychlým sestavením prozatímní vlády. Po několika hodinách se však obě strany začaly navzájem obviňovat z toho, že křehké příměří porušily.

"Zaútočili na nás pouhých šest hodin poté, co příměří začalo platit," stěžoval si na zradu ze strany rebelů mluvčí jihosúdánské armády. Philip Aguer. Pro agenturu Reuters uvedl, že vojáci už museli odrazit dva útoky povstalců.

Opoziční mluvčí Lul Ruai Koang však namítá, že to byla právě prezidentova armáda, kdo útočí bez ohledu na domluvený klid zbraní. Konflikt v severní části země podle něj začal ještě před půlnocí. Poté, kdy příměří úderem dvanácté začalo platit, však boje neustaly. Obě strany se často střetávají v oblastech, kde se těží ropa.

Ozbrojený konflikt v této africké zemi začal loni v prosinci a vyžádal si tisíce mrtvých. Své domovy muselo v Jižním Súdánu opustit na 1,5 milionu obyvatel. Předchozí příměří, dojednané v lednu, skončilo během několika dní.

Znepřátelené strany se i tehdy vzájemně obviňovaly z nedodržování jeho podmínek. Jihosúdánská vláda nyní podle BBC věří, že žádné problémy nebudou a příměří vydrží, protože bylo tentokrát dojednaná na nejvyšší úrovni. Kiir a Machar se v pátek sešli tváří v tvář poprvé od zahájení násilností.

Hrozí hladomor a genocida, varovalo mezinárodní společenství

Znesvářené strany se dostaly pod tlak Spojených států a Organizace spojených národů, aby ukončily krvavé boje, jejichž oběťmi jsou civilisté na základě etnické příslušnosti. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své nejnovější zprávě oznámila, že obě strany konfliktu se dopouštějí válečných zločinů.

OSN a Spojené státy také varovaly před hrozící genocidou a hladomorem v zemi, která nezávislost na Súdánu získala teprve v roce 2011. V Jižním Súdánu pak vládl Kiir jako prezident a Machar jako viceprezident, dokud se o dva roky později nepohodli.

Páteční dohoda počítá s zavedením příměří do 24 hodin a brzkým vytvořením přechodné vlády. Datum pro sestavení přechodného kabinetu podle agentury AFP dokument neuvádí.

Dohodu v pátek přivítaly Spojené státy. Ministr zahraničí John Kerry ujednání označil za "možný průlom" a vyzval obě znepřátelené strany, aby zajistily splnění všech bodů dohody. Poradkyně Bílého domu pro otázky národní bezpečnosti Susan Riceová prohlásila, že podepsaný dokument je příslibem ukončení krvavého konfliktu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video