Noví moderátoři zprávy na Primě nespasili. Pomůže změna vysílacího schématu?

Noví moderátoři zprávy na Primě nespasili. Pomůže změna vysílacího schématu? | foto: FTV Prima

Primě klesá sledovanost, chystá změnu schématu

  • 24
Podvečerní a večerní sledovanost televize Prima klesla v posledních týdnech na letošní minimum. Její zprávy sleduje ve srovnání s konkurencí polovina diváků. Prima doufá, že nepříznivý trend obrátí změnou vysílacího schématu. Podle expertů ale třeba právě se zprávami nemá velkou šanci.

Podle peoplemetrových měření firmy Mediaresearch si v říjnu pouštělo Primu mezi 19. a 23. hodinou něco málo pod 16 procent diváků starších patnácti let. Nova přilákala zhruba 29 procent lidí sedících u obrazovek, Česká televize se dlouhodobě drží kolem 23 procent.

Pokles je patrný i v porovnání s čísly, kterých Prima dosahovala ve stejném obdobím v loňském roce. Daniel Köppl z odborného časopisu Marketing & Media se domnívá, že za to může mimo jiné chaos v programovém schématu, který na Primě v posledních měsících panuje.

"Není to ale nic dramatického," podotýká zároveň Köppl. Boj o diváky by byl podle něj o poznání tvrdší, kdyby už v Česku vysílaly nové digitální televize. "Snad v každém státě na světě jsou dominantní jen tři televize," říká.

Prima má ze všech celoplošných stanic nejméně sledovanou zpravodajskou relaci. Zatímco Televizní noviny na Nově sleduje v průměru 2,84 milionu lidí nad 15 let, Prima má čísla poloviční. Právě večerní zprávy přitom mediální odborníci označují za tvář televize.

Televize z Palmovky se pokouší zastavit odliv diváku například tím, že do 1. zpráv povolala někdejšího šéfa zpravodajství na Nově Pavla Zunu a posunula jejich začátek na 18:55. "Má to svoji logiku - Prima tak i po posunu Událostí České televize na devatenáctou hodinu může tvrdit, že má 'první' zprávy," řekl iDNES.cz mediální teoretik Milan Šmíd z Fakulty sociálních věd UK.

Podle něj se tak televize rovněž snaží získat diváky, které "otravují" reklamní bloky před Událostmi ČT.

1. zprávy zůstanou, ujišťuje Prima
Někteří mediální experti spekulují, že by Prima mohla hlavní zpravodajskou relaci přestat vysílat a nahradit ji jiným zpravodajsko-publicistickým pořadem kolem 21. hodiny. Takový model funguje na některých německých stanicích.

Mluvčí Primy Ladislav Pavlík ale úvahy o takovém revolučním kroku odmítá. "1. zprávy jsou jedním z našich klíčových programů, vyplývajících mimo jiné z vysílací licence, o jejich nahrazení jiným formátem proto v žádném případě neuvažujeme," řekl iDNES.cz.

Připustil nicméně, že televize určité změny chystá. "Úpravy programového schématu se dotknou i času mezi 18. a 20. hodinou," uvedl bez dalších podrobností.

Podle Milana Šmída ale 1. zprávy v současné časové poloze nemají velkou šanci. "Pokud by Prima chtěla soutěžit s ČT a Novou ve zpravodajství, byl by to donkichotský boj. Až dosud Prima bodovala vždy tam, kde nabízela alternativu," připomněl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video