Primátor Plzně Pavel Rödl při on-line rozhovoru pro iDNES.cz

Primátor Plzně Pavel Rödl při on-line rozhovoru pro iDNES.cz | foto: MF DNES

Primátor Plzně vyrazil proti ODS, nelíbí se mu poměry ve straně

  • 68
Primátor Plzně Pavel Rödl, který byl dosud místopředsedou plzeňské ODS, ze strany vystoupil. Svůj krok odůvodnil rozhodnutím jít do komunálních voleb jako nezávislý za stranu Občané.cz a nesouhlasem s poměry v ODS. Rödlovi vadí i propojení politiky a podnikání.

Rödl tvrdí, že bude na prvním místě kandidátky Občané.cz a z funkce primátora odstoupit nyní nehodlá.

Už v květnu Rödl oznámil, že nechce opět kandidovat za občanské demokraty. Tvrdil, že je situací v komunální politice znechucen, a kritizoval stav v ODS například kvůli populismu. Nyní mluví o propojení politiky se soukromým sektorem. "Určitě mohu říct, že dochází ke spojení politiky s podnikáním," sdělil bez dalších podrobností primátor.

Přemlouvat ho nebudeme, říká ODS

Předseda plzeňské ODS Jiří Šneberger řekl, že rozhodnutí primátora respektuje a domnívá se, že není zapotřebí měnit kvůli tomu v Plzni primátora. "Nemůžeme ho do ničeho nutit. Je to jeho svobodná vůle a já nechci, abychom po sobě házeli nějakou špínu. On mi své rozhodnutí oznámil tak, že se mi zdálo, že není možné jej přemlouvat," reagoval Šneberger.

Podle oficiálního stanoviska ODS očekává, že se Rödl primátorské funkce vzdá. Klub ale jeho odvolání navrhovat nebude.

Podle Rödla sehrály podstatnou roli při jeho rozhodování poměry uvnitř strany. "Situace v ODS se neustále zhoršuje. O tom, kdo bude na kandidátce, rozhodují dva tři lidé," prohlásil Rödl. Nechtěl nikoho konkrétně jmenovat, ale za nejvlivnějšího člověka v ODS v Plzni je delší dobu označován člen výkonné rady ODS podnikatel Roman Jurečko.

Rödl tvrdí, že do funkcí v samosprávě jsou vybírání především členové, kteří budou poslouchat.

O kandidátce rozhoduje pár lidí, tvrdí Rödl

"Před čtyřmi roky, když jsem šel do funkce primátora, se o kandidátce diskutovalo na úrovni místních sdružení. Lidí v debatě bylo víc, byli mezi nimi předsedové místních sdružení. Dneska už se to změnilo a o podobě kandidátky rozhoduje pár lidí," uvedl Rödl.

Primátor kritizoval, že se na sněmech strany hlasuje veřejně, aby bylo vidět, kdo koho volí. Rödl také tvrdí, že z ODS mizí politická debata. "Lidí, kteří by o něčem diskutovali a přemýšleli, ubývá. A na volební sněmy se nedostanou," prohlásil primátor.

Rödlovi se ani nezamlouvá, že ODS v o něm v předvolebních inzerátech mluví jako o neúspěšném kandidátovi na hejtmana.

S Rödlem na kandidátce strany Občané.cz budou další známí bývalí členové plzeňské ODS. Někdejší starostka městské části Plzeň-střed Jaroslava Maříková, bývalý člen výkonné rady ODS advokát Ludvík Rösch nebo někdejší radní Plzně Marcel Hájek. Jejich souboj s občanskými demokraty by tedy mohl být velmi tvrdý už proto, že znají poměry uvnitř strany.

Šéf plzeňské ODS Šneberger tvrdí, že je těžké říct, jak velká konkurence občanským demokratům ve městě vznikla. "Záleží na tom, jak to budou vnímat voliči. Někteří lidé z kandidátky už v minulosti kandidovali za jiné strany než ODS. V podobné situaci jsme byli, když celá řada bývalých členů kandidovala za Unii svobody v roce 1998," řekl Šneberger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue