Pavel Bém klesá z vrcholu popularity kvůli blobu, propadlé Stromovce i Opencard. Ilustrační foto

Pavel Bém klesá z vrcholu popularity kvůli blobu, propadlé Stromovce i Opencard. Ilustrační foto | foto: David Neff, MAFRA

Primátor Bém dobyl vrchol světa i popularity. Třetí rok už ale padá

  • 51
Občanskodemokratický primátor Pavel Bém stále klesá v žebříčku popularity nejen voličů, ale i spolustraníků. Pád ze 67 procent téměř na poloviční podporu začal po jeho výstupu na Everest a pokračoval jeho odporem k chobotnici na Letné až k trestuhodným chybám města v projektu Opencard. Nyní jsou zase trnem v oku jeho autoritářské kroky v řízení města.

Splnil si svůj sen - v květnu 2007 se primátor Pavel Bém vyškrábal na nejvyšší horu světa Mount Everest. Vypadalo to, že má před sebou zářnou kariéru. Bylo to totiž v době, kdy byl na vrcholu popularity a jako první místopředseda ODS začal uvažovat o útoku na funkci šéfa strany.

Jen čtyři měsíce před výstupem zaznamenal v průzkumech veřejného mínění rekord. Oblíbený byl mezi 67 procenty Čechů - tedy nejen Pražanů, ale i třeba Ostravanů, jimž může být primátor hlavního města vcelku ukradený.

Zlomem byla chobotnice

Jenže když začal sestupovat z Everestu, jako by se mu dírou v batohu ztrácela i obliba mezi voliči. A přestože jeho horolezecká výprava je už dávno u konce, jeho politický sestup se dosud nezastavil. Zdá se, že poprvé se vážně znelíbil Pražanům v září 2007, kdy se spolu s dalšími členy zastupitelského klubu ODS postavil proti chobotnici na Letné.

67% - popularita
v prosinci 2006

35% - popularita
v lednu 2010

Nelze říci, že by se návrh Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny všem líbil, ale nadzvedla je politická rétorika: o tom, co je hezké, rozhodujeme my. Paradoxem je, že Bém do hry zatáhl sám sebe. Chtěl totiž "zachránit" situaci poté, co se o Kaplického návrhu přezdívanému blob hanlivě vyjádřil zastupitel ODS Pavel Žďárský. Kauza se pak nakonec doslova svezla po Bémovi, který se stal v očích lidí hlavním škůdcem blobu.

Propadla se Stromovka

Skutečně krizovým momentem pro vývoj Bémovy popularity se stalo léto následujícího roku. V květnu se propadla Stromovka, pod níž dělníci razili tunel Blanka. Město se tvářilo, jako by to byla přirozená věc, nešťastná náhoda, již nelze vyloučit.

Opět se do čela postavil Bém a hlasitě křičel, že vše je v pořádku. Nebylo. Pak se objevila karta Opencard. Magistrát ji začal nutit Pražanům jako tramvajenku a zrušili papírový roční kupon.

Autoři projektu hrubě podcenili zájem obyvatel města, kterých se u výdejních přepážek tísnily davy. Fronty byly nekonečné, lidé nadávali a média začala hledat příčinu chyb. Našla ji a spolu s ní i mnoho dalších.

Do toho se opět propadla Stromovka. Na podzim roku 2008 Béma nepodporovala ani polovina oslovených respondentů.

Křivka popularity pražského primátora Pavla Béma.

Dorazila to Opencard

Jako slabé místo Bémova portfolia se ukázala právě Opencard. Kritika se na ni snášela ze všech stran - a zpravidla oprávněně - a s ní rovněž na primátora, který sice za projekt celé zhruba čtyři roky přímo neodpovídal, ale seděl v čele úřadu, jenž jej rozjel.

Navíc to byl právě Pavel Bém, kdo s projektem před zastupitele předstoupil a dlouhou dobu stál s praporem Opencard v čele a v médiích ji neustále vychvaloval a hájil.

Jenže nakonec se ukázalo, že karta za více než osm set milionů korun v podstatě sloužila pouze jako elektronická tramvajenka. S tím, že Bémovi Opencard tak říkajíc nařízla u Pražanů větev, souhlasí i politoložka Vladimíra Dvořáková.

"Když se řekne Opencard, tak to snad stačí. To je kauza, kterou Pražané sledují; a navíc není jako mnoho dalších kauz už mlhavá, ale s jasně doložitelnými chybami. Nepomohlo ani angažování Milana Jančíka," připomněla kontroverzního starostu Prahy 5 Dvořáková. Bém letos v lednu zaznamenal podporu už jen u 35 procent oslovených Čechů, to je o polovinu méně než před třemi čtyřmi lety.

Nutno dodat, že Bém dokázal před volbami voliče získat. V roce 2002 postavil kampaň na plánech obnovy města zničeného povodněmi. Skutečně pak Prahu postavil na nohy a zarazil zadlužování. O čtyři roky později přišel s nápadem dostavět Staroměstskou radnici, pořádat v Praze závody formule 1 nebo vystavět osmnáct kilometrů cyklostezek.

Ze všech slibů jich řadu nesplnil a některé jen napůl. I to mu nepochybně ubralo hlasy a podporu Pražanů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video