Bývalý primář mostecké chirurgie Saša Štembera u soudu

Bývalý primář mostecké chirurgie Saša Štembera u soudu | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Primáře vyhodili za článek v novinách, soud řeší platnost výpovědi

  • 220
Okresní soud v Mostě začal projednávat případ bývalého primáře mostecké chirurgie Saši Štembery. Krajská zdravotní ho propustila za článek v MF DNES, v němž komentoval krizi ve zdravotnictví. Vyhazov lékaře přišel okamžitě poté, co v novinách komentoval dopady akce Děkujeme, odcházíme.

Štembera se domáhá zrušení své výpovědi kvůli tomu, že loni v únoru MF DNES řekl, že kvůli hrozbě odchodu lékařů může dojít až k zavření mostecké chirurgie a že nejvíc odnesou spor lékařů se státem pacienti, kterých se to může dotknout až fatálně, tedy ohrozit to jejich životy (více zde).

Věta, za níž primáře propustili

"Víte, lékaři položili na stůl celou svou další existenci. Nejsou to jen ti mladí, někteří mají děti, hypotéky... I když nepůjdou do Německa, oni to měsíc na pracáku vydrží. Ale zdravotnictví se zhroutí a lidé budou umírat." (celý rozhovor zde)

Štembera od počátku tvrdí, že šlo v podstatě o politický vyhazov kvůli tomu, že mluvil. "Propustili mě z pohnutek velice nízkých z místa, které jsem zastával 40 let a 16 let jako primář. Minimálně očekávám od soudu, že řekne: Bylo to neprávem. Samozřejmě bych se tam rád vrátil," řekl Štembera před začátkem jednání.

"Podle vnitřního předpisu Krajské zdravotní měl zřetelně oddělit názor svůj od názoru Krajské zdravotní. Jelikož to udělal a novináře upozornil na to, že se má obrátit na tiskového mluvčího, nemohl se dopustit porušení předpisů. Z textu výpovědi navíc vyplývá, že byl vyhozen za to, že rozhovor poskytl, nikoliv za jeho obsah," vysvětloval důvody žaloby soudu Miloš Kodeš, Štemberův právník.

Zástupkyně Krajské zdravotní (KZ) po celou dobu jednání trvala na tom, že vlastník největších nemocnic v Ústeckém kraji při výpovědi špatně nepostupoval a že primář Štembera svými výroky KZ poškodil a vrhl ji ještě do horšího světla, než byla do doby, kdy rozhovor vyšel.

"Zvedl negativní vlnu veřejného mínění. Lidé se i mě osobně ptali, zda budou pacienti umírat, když teď podali lékaři výpovědi. Rozhodnutí o jeho propuštění nebylo naráz, diskutovalo se o něm napříč managementem," uvedl Jan Lami, náměstek KZ pro řízení lidských zdrojů.

K výpovědi jsme se vyjádřit nemohli, tvrdí odborář

"Asi bych to jinak nehodnotil. Probíhala akce výpovědí lékařů, lidé se báli, jak budou nemocnice vůbec fungovat. Uváděl, že budou umírat pacienti, a to v době, kdy nebylo jasné, jak akce lékařů dopadne," dodal.

Mostecký chirurg se s KZ přel o to, zda byl dostatečně seznámen s interními předpisy KZ, které mu zakazovaly komunikovat s tiskem, i o to, že společnost tvrdila, že jeho výpověď projednala s odbory. Podle jejich zástupců, kteří vypovídali jako svědci, ale byli oboroví šéfové s výpovědí na schůzce s managementem jen seznámeni. Vyjádřit se k ní už nemohli.

"Takový způsob jednání o výpovědi jsem do té doby nezažil. Pouze nám to, že dávají výpověď, oznámili," upozornil Tomáš Zelenka, zástupce šéfa odborů v mostecké nemocnici.

"S odbory to projednáno nebylo. Bylo to v době, kdy hrozil odchod lékařů, který by způsobil totální chaos. Kdyby k tomu došlo, nepochybně by to ohrozilo zdraví pacientů," postavil se za Štemberovy výroky Jiří Biolek, primář mostecké pediatrie a šéf tamních odborů.

Spor o výpověď za rozhovor pro noviny bude soud v Mostě řešit opět v únoru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video